Jak odpowiedzieć "Powiedz mi o sobie" podczas wywiadu

Ankieterzy czasami rozpoczynają rozmowę z otwartym pytaniem typu "Opowiedz mi o sobie". Pytanie jest sposobem na przełamanie lodów i sprawienie, że poczujesz się bardziej komfortowo podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jest to również sposób, w jaki menedżer ds. Zatrudnienia może uzyskać wgląd w swoją osobowość, aby ustalić, czy dobrze nadajesz się do tej pracy . Jest to jedno z kilku pytań do wywiadu o tobie, które możesz usłyszeć podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dzielenie się zbyt dużą lub zbyt małą ilością informacji nie jest dobrym pomysłem. Osoba przeprowadzająca wywiad nie chce wiedzieć wszystkiego o Tobie, ale ujawnienie jej zbyt mało może sprawić, że zastanawia się, dlaczego nie jesteś bardziej otwarty. Czytaj dalej, aby uzyskać poradę, jak odpowiedzieć na to pytanie - i, co być może ważniejsze, czego nie powiedzieć w swojej odpowiedzi.

Jak odpowiedzieć na pytanie z wywiadu "Powiedz mi o sobie"

Chociaż może być kuszące udostępnienie listy najbardziej przekonujących kwalifikacji do wykonywanej pracy , bardziej nisko-kluczowe podejście prawdopodobnie pomoże ci rozwinąć osobiste relacje z twoim ankietera.

Jedną z opcji odpowiedzi jest podzielenie się własnymi zainteresowaniami, które nie odnoszą się bezpośrednio do Twojej kariery. Przykładem może być hobby, w którym pasjonujesz się pikowaniem, astronomią, szachami, śpiewem chóralnym, golfem, narciarstwem, tenisem lub historią.

Warto wspomnieć o zainteresowaniach takich jak bieganie długodystansowe czy joga, które pomagają reprezentować Twoją zdrową, energiczną stronę.

Próby, takie jak bycie zapalonym czytelnikiem lub rozwiązywanie krzyżówek lub łamigłówek , pomogą pokazać twoje intelektualne pochylenie. Zainteresowania takie jak golf, tenis i jedzenie dla smakoszy mogą mieć pewną wartość, jeśli byłbyś zabawny dla klientów w nowej pracy.

Praca wolontariuszy pokaże powagę waszego charakteru i zaangażowanie na rzecz dobra waszej społeczności.

Interaktywne role, takie jak wolontariusz PTA, przewodnik po muzeum, zbiórkę pieniędzy lub krzesło klubu towarzyskiego, pomogą Ci w zapewnieniu komfortu i zaangażowania innych.

Pamiętaj, tak jak w przypadku " opowiedz mi o sobie coś, czego nie ma w twoim CV ", jednym z celów tego pytania jest poznanie Cię trochę poza twoją karierą i postawą i doświadczeniem w pracy.

Jedna uwaga jednak - podczas gdy powinieneś traktować to pytanie jako okazję do budowania relacji z prowadzącym rozmowę i wykazać, że jesteś dobrze zaokrąglony, uważaj, aby nie być tak entuzjastycznie nastawionym do hobby, że podnosi czerwoną flagę, że jest ważniejsze dla ciebie niż twoja kariera. Żaden pracodawca nie chce zaryzykować zatrudnienia kogoś, kto straci dużo pracy lub poprosi cię o rozległe wakacje, by realizować ulubione hobby.

Przejście do Professional z Personal

Po podzieleniu się kilkoma ciekawymi osobistymi aspektami swojego tła możesz się podzielić niektórymi kluczowymi umiejętnościami zawodowymi , które pomogłyby Ci dodać wartość, gdybyś został zatrudniony do swojej docelowej pracy.

Rozważ użycie zwrotów takich jak: "Oprócz tych zainteresowań i pasji, moje życie zawodowe jest ogromną częścią tego, kim jestem, więc chciałbym porozmawiać trochę o mocnych stronach, które przyniosę do tego zadania".

Podziel się swoją wiedzą

Przygotuj się na podzielenie się trzema lub czterema osobistymi cechami, umiejętnościami i / lub dziedzinami wiedzy, które pomogłyby Ci osiągnąć sukces w pracy, z którą rozmawiasz. Ostatecznie będziesz chciał wspomnieć o kilku innych mocnych stronach, zanim skończy się wywiad.

Zrób listę swoich mocnych stron, zanim przejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki czemu wiesz, co chcesz udostępnić. Spójrz na opis stanowiska i dopasuj go do swoich umiejętności . Następnie upewnij się, że mówisz o kilku najważniejszych umiejętnościach, które sprawiają, że jesteś idealnym kandydatem do tej pracy.

Należy jednak uważać, aby nie przytłoczyć ankietera zbyt dużą ilością informacji. Po wymienieniu trzech lub czterech atutów, możesz wspomnieć, że masz kilka innych aktywów, które chciałbyś omówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Na początku powinieneś tylko wspomnieć o zasobach i krótko wspomnieć o jakimś dowodzie na to, jak wykorzystałeś go na swoją korzyść.

Na przykład możesz powiedzieć, że uwielbiasz prezentacje, a to pomogło Ci wygenerować wiele potencjalnych klientów na kolacjach sprzedażowych dla potencjalnych klientów.

Później w wywiadzie będziesz chciał bardziej szczegółowo i szczegółowo omawiać sytuacje, interwencje lub wyniki płynące z twoich mocnych stron.

Unikaj polityki i kontrowersji

Zazwyczaj unikasz kontrowersyjnych tematów, takich jak polityka czy religia. Ważne jest, aby unikać jakichkolwiek odniesień do tematów, które mogłyby powodować obawy dotyczące etyki, charakteru, produktywności lub etyki pracy. Nie musisz także udostępniać danych osobowych dotyczących rodziny.

Nie ma potrzeby omawiania małżonków, partnerów, dzieci ani żadnych innych ściśle osobistych informacji. Oto niektóre z rzeczy, których nie powinieneś nigdy mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej