Co wielcy przywódcy odczuwają mniej przytłoczeni

Badanie Deloitte, w którym wzięło udział około 2500 dyrektorów w 94 krajach, wykazało, że przytłoczeni liderzy i pracownicy są globalnym koncernem, mającym wpływ nie tylko na tych liderów, ale także na ich organizacje.

Wielonarodowe organizacje działają w trybie pracy "Słońce nigdy nie ustaje", ponieważ oferują ciągłą obsługę swoim klientom. Nasza łączność z technologią 24/7 oznacza, że ​​liderzy zawsze są w trakcie rozmowy, aby odpowiadać na zapytania z ich organizacji lub od klientów zewnętrznych.

Biorąc pod uwagę, że liderzy są narażeni na te żądania i prośby 24/7, powszechnie przyjmuje się, że skupienie i dyscyplina odróżniają najlepszych wykonawców w każdym przedsięwzięciu od ich odpowiedników. W ostatnich latach napisano wiele użytecznych książek na temat rozwoju nawyków i ich koncentracji. Książki takie jak "Siła przyzwyczajenia" Charlesa Duhigga, " Be Excellent at Anything" Tony'ego Schwartza i "The Progress Principle" Teresy Amabile to świetne punkty wyjścia.

Przywódcy, którzy skutecznie nie dają się przytłoczyć, nie różnią się od siebie

W 2014 roku The Leadership Circle przeprowadził badania z wyjątkowymi liderami w pięciu krajach w regionie Azji i Pacyfiku. Uczestnicy badania ukończyli ocenę 360 stopni i osiągnęli takie pozytywne wyniki, że zostali oceniani w pięciu najwyższych punktach bazy danych - więcej niż 95% spośród tysięcy liderów w bazie danych. Aby dowiedzieć się, co pozwoliło tym przywódcom być tak wyjątkowym, badanie skupiło się na uchwyceniu wewnętrznych schematów myślenia i codziennych rutyny, z których korzystali oni w domu, przed, po pracy, a nawet w weekendy.

Rezultat był bardzo wnikliwy w to, w jaki sposób przywódcy ci wypracowali tak silne zdolności przywódcze i jak zminimalizowali bycie przytłoczonym w swoich rolach. Przywódcy ci odkryli, że dwuczęściowa codzienna praktyka celowego przywództwa, połączona z czterema codziennymi nawykami, pozwoliła im zminimalizować poczucie bycia przytłoczonym, rozwinąć wyjątkową zdolność przywódczą i czynić codzienny postęp w osiąganiu swoich celów.

Codzienne ustawianie intencji i refleksja pomagają zminimalizować przytłaczanie

Nasze badanie pokazało, że ci liderzy, którzy odnieśli sukces, niezależnie osiągnęli podobny proces i prawie identyczne pytania dotyczące refleksji / planowania. Każdego ranka przed rozpoczęciem pracy pisali pięć kluczowych pytań:

  1. Jako lider, czego moja organizacja najbardziej potrzebuje ode mnie?
  2. Jakie są najważniejsze projekty, które muszę wykonać dzisiaj / w tym tygodniu / w tym miesiącu / w tym roku?
  3. Jak mogę zagwarantować, że mój czas jest dziś efektywnie wykorzystywany?
  4. Jako lider, kogo staram się dziś rozwijać ?
  5. Jako lider, jak mogę się upewnić, że nie jestem blokerem?

Na koniec każdego dnia liderzy w naszym badaniu zajęli 5-15 minut, aby dokonać przeglądu wysiłków, które poczynili tego dnia, i dostrzec osiągnięty postęp. Wykorzystanie dyscypliny podczas wieczornego przeglądu umożliwiło im "wzniesienie się ponad hałas" szalonej natury kierownictwa wyższego szczebla i spokojne sprawdzenie, w jaki sposób "pokazali się" jako przywódca w tym dniu. Niektórzy liderzy w naszym badaniu pisali swoje odpowiedzi w osobistym dzienniku, inni po prostu zastanawiali się nad nimi, podczas gdy niektórzy oceniają swoje wysiłki lub postępy.

Cztery codzienne nawyki:

  1. Ćwicz codziennie przez co najmniej 30 minut . Nie jest to oczywiście nowy pomysł, ale każdy lider w naszym badaniu odkrył, że dni, w których nie ćwiczyli, jako liderzy byli mniej skuteczni i byli bardziej przytłoczeni. Ćwiczenia zapewniają zastawkę dla każdego stresu opracowanego w ciągu dnia, ale także czas na przemyślenie pomysłów i strategii. Jeden z dyrektorów generalnych w Auckland skomentował, że każdego dnia szła przez 35 minut na bezpośrednią drogę do domu z biura. W czasie stresujących dni celowo szła dłuższą trasą, do 60 minut, aby upewnić się, że poradziła sobie z jej problemami, zanim przejdzie przez swoje domowe drzwi.
  1. Nigdy nie przyjmuj zaproszenia na spotkanie, chyba że harmonogram spotkania jest z góry określony . Przynajmniej decyzje, które należy osiągnąć na spotkaniu, muszą zostać określone w zaproszeniu. Przywódcy ci wiedzą, że ich czas jest bardzo cenny i łatwo jest marnować czas na zebrania . Jeden z przywódców w Sydney powiedział nam, że kiedy wdrożył tę prostą zasadę wraz ze swoim zespołem kierowniczym i bezpośrednimi raportami, ich wspólny czas został uwolniony o ponad 20%! Organizacja wkrótce nauczyła się rozważać powody, by zapraszać starszych liderów na spotkania i być przygotowana na to.
  2. Wyjaśnij, z kim warto spędzać czas. Przywódcy zawsze będą mieli prośby o czas i często czują się zobowiązani do wyrażenia zgody na każde żądanie, w tym na prośby społeczne od znajomych lub przyjaciół z odległej przeszłości. Nasze badanie pokazało, że wyjątkowi przywódcy bardzo chronią swój czas, szczególnie w weekendy. Oni zazdrośnie strzegą czasu aktywności społecznej, aby spędzić go z tymi, których naprawdę chcą - z rodziną i bliskimi przyjaciółmi. Zdają sobie sprawę, że czas jest rzadkim zasobem i starają się nie wydawać go nieprzyzwoicie.
  1. Czas refleksji to inwestycja w samo-przywództwo. Autor i popularny podcaster, Tim Ferris, opisuje, że każda udana osoba, z którą rozmawiał w swoim podkaście, miała codzienną refleksyjną praktykę. Nasze badanie wykazało również, że liderzy, którzy codziennie zastanawiali się nad kluczowymi aspektami swojego przywództwa, byli prawdopodobnie w stanie zminimalizować źródła obezwładnienia i zmaksymalizować swoją osobistą skuteczność.

The Bottom Line:

W rzeczywistości nawet wykonywanie 10-20 minut dziennie, aby wykonać obie części tego ćwiczenia, wymaga dyscypliny. Przywódcy naszego programu badawczego zauważyli, że ich rozwój lub dojrzałość przywódcza zdarzały się z biegiem czasu poprzez ciągłe uczenie się, testowanie pomysłów, zmianę zachowań i zastanawianie się nad postępem. Nagrody, które otrzymali, nie ograniczały się tylko do poprawy skuteczności przywódców, ale także zminimalizowały ich przytłaczanie.

Oprócz otrzymania tych profesjonalnych nagród, wszyscy ci przywódcy stwierdzili, że od czasu opracowania tych codziennych procesów byli spokojniejsi w swoim życiu osobistym, lepsi partnerzy wobec swoich małżonków i lepsi rodzice dla swoich dzieci. Ulepszyły także zdrowie fizyczne i cieszyły się rozwojem innych ludzi bardziej, niż się spodziewali.

Wszystko przy jednoczesnym osiągnięciu dobrych wyników biznesowych.

O Autorach:

Bob Anderson jest założycielem i przewodniczącym The Leadership Circle i The Full Circle Group. Jest współautorem "Mastering Leadership" wydanego w 2015 roku przez Wiley.

Padraig O'Sullivan jest partnerem w The Leadership Circle i Head of Coaching dla The Full Circle Group. Z siedzibą w Sydney jest autorem serii książek "Foreigner In Charge".