Dowiedz się więcej o syndromie toksycznego bossa i jak sobie z nim radzić

Wszyscy je znamy. Opiekun, który nieustannie krytykuje swoich ludzi. Lider zespołu, który tworzy podział wewnątrz grupy zamiast harmonii. Menedżer, który łaskawie rozmawia z osobami w grupie, ale nigdy nie słucha ich wypowiedzi. To są toksyczne bossowie .

Osuszają energię jednostek w swoich grupach. Są poniżeni, małostkowi i głośni. Uważają się za lepszych niż wszyscy inni i nie obchodzi ich, kto to wie.

Wszystko, na czym im zależy, to "wykonywanie pracy". A może to "wyprostowanie tego miejsca". W dążeniu do osiągnięcia celu ignorują lub pomijają innych ludzi w organizacji. I na koniec też ich boli.

Ważne jest, abyś jako menedżer lub menedżer mógł rozpoznać te toksyczne bossy. Mogą znacznie zmniejszyć produkcję i zwiększyć koszty. Mogą sprawić, że duża firma będzie nieprzyjemnym miejscem do pracy i mogą zabić małą firmę.

Jak odkryć toksycznego bossa

Często wszystko, co musisz zrobić, to chodzić. Po wyjściu z biura pracownicy mogą poprosić o wskazanie swojego toksycznego szefa. Jeśli tak się nie stanie, może to być spowodowane obawą, że toksyczny szef generuje w organizacji. Następnie musisz uzyskać informacje na inne sposoby.

Rozmawiaj z klientami, a nawet z byłymi klientami swojej firmy. Słuchaj komentarzy, które robią, odpowiadając na twoje bezpośrednie pytania dotyczące czegoś innego.

Zapytaj ich o mocne strony kierownictwa organizacji i bądź wrażliwy na to, co lub kogo nie biorą.

Sprawdź koszty ogólne. Jednym z największych kosztów toksycznego bossa są problemy personalne. Często koszty te są gromadzone na rachunkach ogólnych zamiast pobierane od jednostek operacyjnych. Nawet jeśli roczny obrót Twojej firmy jest zgodny z normami obowiązującymi w jej branży, sprawdź liczby.

Czy w jednej grupie więcej osób rezygnuje (lub odchodzi na emeryturę) niż inni? Czy zdarzały się przypadki, gdy kilka osób z tej samej jednostki opuściło firmę w krótkim czasie? Czy jeden departament ma wyższe koszty nadgodzin niż inne? Czy pracownicy w danej sekcji zużywają wszystkie swoje wakacje i więcej dni choroby niż średnia?

Co robić

Osoba, która jest toksycznym szefem, nie dostała się tam, gdzie jest, nie będąc w czymś dobrym. Gdyby nie byli dobrzy w jakimś konkretnym aspekcie biznesu, zostaliby wypuszczeni dawno temu. Musisz oszacować wartość tej osoby dla firmy i porównać ją z jej kosztami dla firmy.

Jeśli toksyczny szef zwiększył produkcję o dziesięć procent w ciągu ostatniego roku, interesariusze mogą nie dbać o to, czy wskaźnik obrotu w tym dziale jest wyższy od średniej. Jeśli jednak udokumentujesz, że koszt sprzedanych towarów wzrósł o 5 procent w tym samym okresie, ze względu na zwiększone koszty szkoleń, płatności na rzecz agencji pośrednictwa pracy, koszty zwolnień lekarskich i zwiększone nadgodziny, zwrócisz ich uwagę.

Twoje działania w stosunku do toksycznego bossa zależą od okoliczności. Możesz polecić coaching lub zaawansowane szkolenie dla toksycznego bossa.

Może dana osoba powinna zostać przeniesiona na stanowisko z mniejszą odpowiedzialnością za ludzi. Być może cele określone dla danej osoby są nieosiągalne, co spowodowało ich toksyczny styl zarządzania bossami i powinny zostać dostosowane.

Upewnij się, że dokumentujesz i określasz ilościowo pomiary, których używasz do stwierdzenia, że ​​toksyczny boss szkodzi firmie. Wykorzystaj koszty ogólne, a także koszty bezpośrednie, aby wykazać rzeczywisty wpływ dolnej linii. Na koniec, użyj tych samych pomiarów, aby oszacować korzyści dla firmy, gdy twoje działania rozwiązują problem toksycznych bossów.

-------