Czy potrzebujesz doradcy zawodowego?

Jak wybrać profesjonalnego doradcę zawodowego

W trakcie naszej kariery spotykamy wiele sytuacji, w których moglibyśmy skorzystać z bezstronnej porady. Możemy być w trakcie wyboru kariery zawodowej , decydując, czy powinniśmy zmienić karierę lub pracę, ponownie wchodzić na rynek pracy, polować na stanowiska pracy , czy powracać do pracy po utracie pracy . Dochodzimy do wniosku, że jest to przytłaczający proces i chcemy i potrzebujemy pomocy.

Czas kryzysu nie jest najlepszym momentem na szukanie profesjonalnej pomocy, wynika z artykułu na temat Pioneer Press.

Felietonistka Amy Lindgren stwierdza, że ​​"wielu problemom w karierze można zapobiec, zwracając szczególną uwagę na ścieżkę kariery ". Według Lindgrena wizyty u profesjonalnej kariery powinny odbywać się regularnie. ("Poszukiwanie profesjonalnej pomocy." Pioneer Press, 23 sierpnia 1998 r.).

Róża z dowolną inną nazwą ...

Doradca zawodowy, koordynator rozwoju kariery, trener kariery, trener pracy i doradca zawodowy to tylko niektóre z nazwisk, na które możesz natrafić, szukając kogoś, kto pomoże ci w karierze. Może to być bardzo mylące, jeśli nie jesteś świadomym konsumentem.

Zacznijmy od stwierdzenia, że ​​są ludzie pozbawieni skrupułów, którzy źle się przedstawiają. Możesz zobaczyć reklamy od tych, którzy gwarantują ci wyższą płatną pracę, bardziej satysfakcjonującą karierę, a ostatecznie lepsze życie. W rzeczywistości nikt nie może zagwarantować ci żadnej z tych rzeczy. Dobry specjalista ds. Rozwoju kariery może ci pomóc w odkrywaniu możliwości kariery , może informować Cię o tendencjach na rynku pracy i może oceniać twoje umiejętności, zainteresowania i wartości związane z pracą .

Specjalista ds. Rozwoju kariery może pomóc ci wyostrzyć umiejętności poszukiwania pracy i może pomóc ci nauczyć się poruszać po drabinie korporacyjnej .

Podczas gdy dane uwierzytelniające nie są jedyną rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, są dobrym punktem wyjścia, gdy wybierasz kogoś, kto doradzi Ci o swojej karierze. Tak jak nigdy byś nie pomyślał o wizycie u lekarza, który nie ma wykształcenia medycznego, nigdy nie powinieneś płacić komuś za poradę zawodową, jeśli nie posiadasz profesjonalnych referencji.

Po ustaleniu, że osoba, od której szukasz porady, ma odpowiednie kwalifikacje, musisz wtedy sprawdzić, czy jest ona "właściwa" dla ciebie. Czy ta osoba ma wiedzę na temat danej dziedziny i czy czujesz się komfortowo z nim rozmawiając? Czy ta osoba obiecuje tylko to, co może dostarczyć? Specjalista ds. Rozwoju kariery nie może zagwarantować sukcesu. Nikt nie może. Krótka rozmowa z profesjonalistą ds. Rozwoju kariery jest warta twojego czasu i powinna być warta ich.

Doradcy zawodowi

Wielu doradców zawodowych jest członkami National Career Development Association. NCDA oferuje specjalne kategorie członkostwa, aby rozpoznać tych, którzy osiągnęli pewien profesjonalny poziom osiągnięć. Na przykład Master Career Counsellors posiadają stopnie magistra w dziedzinie doradztwa lub pokrewnych dziedzinach. Członkowie NCDA są wymienieni na stronie internetowej tej organizacji: www.ncda.org . Doradcy zawodowi mogą mieć lokalne licencje od państwowych organów ds. Licencjonowania.

Moderatorzy rozwoju kariery

Jest wielu ludzi, którzy zapewniają poradnictwo zawodowe, ale nie są zawodowymi doradcami zawodowymi. Fakt ten został uznany przez kilka grup zawodowych, które połączyły siły w celu opracowania globalnej wiedzy na temat ułatwień w rozwoju kariery zawodowej (lub GCDF), która zapewnia standardy, specyfikacje szkoleń i kwalifikacje dla tych, którzy świadczą te usługi.