Wyjaśnienie wartości pracy prowadzi do zadowolenia z pracy

Niezbędny element układanki planowania kariery

Twoje wartości pracy są podzbiorem twoich przekonań i pomysłów, które są związane z twoją pracą zawodową. Te podstawowe zasady są ważną częścią tego, kim jesteś. Obejmują takie rzeczy jak uczciwość, służba, szacunek do samego siebie, szacunek dla innych, pokój i sukces. W związku z tym musisz określić, jakie wartości pracy najbardziej Ci się podoba, zanim wybierzesz karierę lub zdecydujesz, czy przyjąć ofertę pracy .

Wewnętrzne kontra zewnętrzne wartości pracy

Wszyscy mamy zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne wartości pracy.

Wartości wewnętrzne odnoszą się do faktycznych zadań związanych z wykonywaniem określonego zawodu lub wykonywania pracy. Obejmują one pomaganie innym, wykonywanie trudnych zadań i bycie wzorowym liderem.

Wartości pozapoznawcze dotyczą produktów ubocznych zawodu lub pracy. Innymi słowy, odnoszą się do tego, co dostajesz ze swojej pracy, a nie tego, co w niej wkładasz. Przykłady wartości zewnętrznych obejmują wysokie zarobki, uznanie i bezpieczeństwo pracy.

Identyfikacja twoich wartości pracy

Ponieważ niezidentyfikowanie twoich wartości pracy zmniejszy twoje szanse na satysfakcję z twojej kariery lub pracy, konieczne jest, abyś zidentyfikował je na wczesnym etapie procesu planowania kariery . Aby to zrobić, użyjesz narzędzia samooceny , zwanego inwentarzem wartości pracy.

Chociaż może wydawać się skomplikowane, to tylko lista wartości, które trzeba po prostu uszeregować według ważnej dla ciebie kolejności. Na przykład instrukcje w jednym z tych inwentarzów mogą zalecać ocenianie każdej wartości w skali od 1 do 10, dając "1" tym wartościom, które są dla ciebie najważniejsze, a "10" tym, które są najmniej ważne .

Alternatywnie, być może trzeba będzie uporządkować listę wartości pracy według ich znaczenia, przy czym te na szczycie są najistotniejsze.

Jeśli pracujesz z profesjonalnym doradcą ds. Rozwoju kariery, np. Doradcą zawodowym lub doradcą ds. Rozwoju kariery, może on zarządzać zasobami wartości pracy.

Możesz również zrobić to samodzielnie, ustawiając listę wartości, takich jak te wymienione poniżej. Następnie będziesz musiał dopasować wartości u góry listy z karierą, która je zadowoli. O * Net Online oferuje doskonałe narzędzie do wyszukiwania zawodów odpowiednich dla osób o określonych wartościach pracy.

Nawet w tym samym zawodzie, nie każda praca zaspokoi twoje wartości zawodowe. Oceniając ofertę pracy, upewnij się, że kultura korporacyjna przyszłego pracodawcy jest zgodna z tym, co uważasz za ważne. Na przykład, jeśli współpraca jest czymś, na czym bardzo zależy, unikaj pracy, która wymaga pracy bez udziału innych.

Przykłady i definicje wartości pracy

Oto przykłady elementów, które mogą pojawić się w inwentarzu wartości pracy wraz z definicją każdego z nich. Czytając tę ​​listę, zastanów się, jak ważna jest dla ciebie każda wartość.

Cechy inne niż wartości pracy

Ważne jest, aby pamiętać, że chociaż twoje wartości odgrywają istotną rolę w wyborze kariery, nie powinieneś brać ich pod uwagę w izolacji. Musisz także spojrzeć na swoje inne cechy, w tym na typ osobowości , zainteresowania i uzdolnienia .