Dowiedz się więcej o kodzie Holland

Co to jest i jak można z niego skorzystać, aby wybrać karierę?

Kodeks Holland to trzyliterowy kod składający się z trzech dominujących typów osobowości jednostki spośród sześciu możliwych wyborów, zgodnie z teorią opracowaną przez dr Johna Hollanda, psychologa.

Sześć rodzajów Holland zidentyfikowanych wspólnie nazywa się RIASEC, inicjałami oznaczającymi pierwszą literę każdego z następujących typów osobowości: Realistyczny, Śledczy, Artystyczny, Społeczny, Przedsiębiorczy i Konwencjonalny.

Jeśli wziąłeś Inwentarz Silnych Zainteresowań , narzędzie samooceny , Twój kod Holland został uwzględniony w wynikach.

Ten kod może być kluczem lub przynajmniej jednym z kluczy do znalezienia zgodnej kariery . Najpierw przyjrzyjmy się teorii stojącej za tą pozornie tajemniczą kombinacją liter.

Teoria za kodeksem

Według dr Hollanda indywidualne zainteresowania i to, w jaki sposób on lub ona zbliża się do sytuacji życiowych, określa jego typ. Ponieważ ludzie są wieloaspektowi, Holland zdał sobie sprawę, że można by nie tylko przyporządkować jedną kategorię. Większość ludzi podzieliłaby się na wiele kategorii. Każda litera twojego holenderskiego kodu reprezentuje trzy najwyższe typy, które możesz skategoryzować.

Teraz, gdy już wiesz, czym jest kodeks Holland, musisz się zastanawiać, jak to może mieć związek ze znalezieniem zgodnej kariery. Cóż, istnieje druga część teorii dr. Hollanda. Uważał, że oprócz tego, że można kategoryzować osoby według typów osobowości, zawody można klasyfikować w ten sam sposób.

Tak więc, jeśli możemy klasyfikować ludzi i klasyfikować zawody, możemy następnie dopasować je do siebie.

Brzmi to prosto, ale w rzeczywistości jest więcej do znalezienia odpowiedniej kariery niż po prostu dopasowanie typów. Pełna samoocena , która prawdopodobnie będzie obejmować między innymi naukę kodu holenderskiego, może pomóc w wyborze kariery .

Musisz również dokładnie zbadać zawód, zanim podejmiesz decyzję o jego kontynuowaniu. Chociaż może się wydawać, że jest to dobre dopasowanie w zależności od twojej osobowości lub innych cech, istnieją dodatkowe rzeczy do rozważenia, w tym ilość szkoleń, które chcesz przejść, aby uzyskać kwalifikacje do pracy.

Holland opracował narzędzie do samooceny o nazwie Self Directed Search, które wykorzystuje kod Holland. Możesz wziąć to online za stosunkowo niewielką opłatą. Profil O * Net Interest Profiler, bezpłatne narzędzie internetowe opracowane przez O * Net dla amerykańskiego Departamentu Pracy , Administracji Zatrudnienia i Szkoleń, również opiera się na teorii Hollanda. Jak wspomniano wcześniej, The Strong Interest Inventory używa również kodów Holland.

Więcej o RIASEC: Sześć rodzajów

Teraz rzućmy okiem na RIASEC. Oto definicja każdego typu wraz z listą niektórych zgodnych zawodów.

> Źródła:
O * Net. Mój następny ruch. Stworzony dla amerykańskiego Departamentu Pracy, Administracji Zatrudnienia i Szkoleń.
Zunker, Vernon G. i Norris, Debra S. Wykorzystanie wyników oceny dla rozwoju kariery . Pacific Grove, Kalifornia: Brooks / Cole Publishing Company. 1997.