Czym jest kariera?

Definicje

Spróbujmy trochę eksperymentu. Przejdź do ulubionej wyszukiwarki i wpisz słowo "kariera". Co widzisz na stronie wyników? Twoje poszukiwania przyniosą ponad miliard zasobów. Wśród nich znajdą się listy zawodów wraz ze szczegółami na temat każdego z nich, listy ofert pracy, doradztwo zawodowe i porady dotyczące poszukiwania pracy.

Dlaczego Twoje proste wyszukiwanie zawiera tak wiele zasobów? Jest tak dlatego, że istnieje wiele definicji słowa "kariera". Omówimy tutaj tylko dwie z nich.

Chociaż definicje te są ze sobą powiązane, ważne jest, aby zrozumieć różnice między nimi.

Kariera Definicja 1: Synonim "Zajęcie"

Często używamy słowa "kariera" jako synonimu zawodu, handlu, zawodu lub powołania. Ta definicja odnosi się do tego, co człowiek robi, aby zarobić na życie. Istnieją tysiące karier . Różnią się od tych, które wymagają obszernego kształcenia i szkolenia, do tych, dla których prawie nie trzeba przygotowywać. Przykładami są inżynier , stolarz , lekarz , asystent weterynaryjny , kasjer , nauczyciel i fryzjer .

Definicja kariery 2: seria zadań lub ścieżka kariery

Drugie znaczenie "kariery" jest znacznie bardziej złożone. Dotyczy progresji osoby poprzez szereg prac nad życiem tej osoby. Uwzględniono także wykształcenie i nieodpłatne doświadczenia zawodowe, takie jak staże i oferty dla wolontariuszy.

Kiedy definiujemy to w tym kontekście, obejmujemy wszystko, co dotyczy rozwoju kariery, w tym wyboru kariery i awansu.

Istnieje wiele różnych ścieżek, które może podjąć Twoja kariera. Następnie zbadamy trzy możliwe.

3 Ścieżki kariery: Który z nich zabierzesz?

Oto trzy ścieżki kariery, na których możesz się znaleźć. Pierwsza obejmuje ciąg całkowicie niepowiązanych prac; drugi, seria coraz bardziej odpowiedzialnych stanowisk, które są powiązane; i wreszcie, trzecia, ścieżka wypełniona różnymi pracami w tej samej branży, z których każda, być może, z większą odpowiedzialnością.

Nie możesz zobaczyć swojej ścieżki kariery tutaj. Niemożliwe byłoby objęcie wszystkich możliwych sytuacji. Na przykład, boczne ruchy kariery - kiedy jednostka przechodzi między zadaniami o różnych, ale niekoniecznie większych - obowiązkach - nie zostały omówione. Nie ma również zmian w karierze, które wymagają przejścia do całkowicie nowego zawodu, dla którego konieczne jest dodatkowe szkolenie lub edukacja. Gdy wchodzisz w nowy zawód, jak to bywa w tym przypadku, być może będziesz musiał zacząć od dołu. Kariera, jak widać, przybiera wiele różnych form. Zwykle można osiągnąć sukces , podejmując ostrożne i przemyślane decyzje .