Jak dokonać wyboru kariery, gdy jesteś niezdecydowany

8 kroków do wyboru kariery

Z tysiącami opcji, jak wybierzesz karierę, która jest dla Ciebie odpowiednia? Jeśli nie masz pojęcia, co chcesz zrobić, zadanie może wydawać się nie do pokonania. Na szczęście tak nie jest. Daj mu do myślenia, a zwiększysz swoje szanse na podjęcie dobrej decyzji.

 • 01 Oceń siebie

  Zanim będziesz mógł wybrać właściwą karierę, musisz się uczyć o sobie. Wasze wartości , zainteresowania , umiejętności miękkie i uzdolnienia , w połączeniu z typem osobowości , sprawiają, że niektóre zawody dobrze pasują do Ciebie i innych zupełnie nieodpowiednich.

  Użyj narzędzi do samooceny , często nazywanych testami kariery , aby zebrać informacje o twoich cechach, a następnie wygeneruj listę zawodów, które są na ich podstawie dobrze dopasowane. Niektóre osoby decydują się na pracę z doradcą zawodowym lub innymi specjalistami ds. Rozwoju kariery, którzy mogą pomóc im w nawigacji w tym procesie.

 • 02 Utwórz listę zawodów do zbadania

  Najprawdopodobniej w tym miejscu masz przed sobą wiele list zawodów - jeden wygenerowany przez każde z użytych narzędzi samooceny. Aby zachować porządek, powinieneś połączyć je w jedną główną listę.

  Najpierw szukaj karier, które pojawiają się na wielu listach i skopiuj je na pustą stronę. Tytuł to "Zawody do odkrywania". Twoja samoocena wskazała, że ​​są one odpowiednie dla Ciebie w oparciu o kilka twoich cech, więc zdecydowanie je rozważ.

  Następnie znajdź wszystkie zawody na swoich listach, które Cię zainteresują. Mogą to być kariery, o których wiesz trochę i które chcesz dalej eksplorować. Zawrzyj także zawody, o których nie wiesz zbyt wiele. Możesz dowiedzieć się czegoś nieoczekiwanego. Dodaj je do swojej głównej listy.

 • 03 Poznaj zawody na twojej liście

  Teraz zdobądź podstawowe informacje o każdym z zawodów na twojej liście. Będziesz zachwycony, że udało ci się zawęzić listę do zaledwie 10 do 20 opcji!

  Znajdź opisy stanowisk oraz wymagania edukacyjne, szkoleniowe i licencyjne w opublikowanych źródłach. Dowiedz się o możliwościach awansu . Korzystaj z informacji o rynku pracy opracowywanych przez rząd w celu uzyskania danych na temat zarobków i perspektyw zatrudnienia.

 • 04 Utwórz "krótką listę"

  W tym momencie zacznij zawężać listę jeszcze bardziej. W oparciu o to, czego nauczyłeś się z dotychczasowych badań, zacznij eliminować kariery, których nie chcesz wykonywać dalej. Powinieneś skończyć z mniej niż dwoma do pięciu zajęciami na "krótkiej liście".

  Jeśli Twoje powody, dla których nie można zaakceptować kariery zawodowej, nie podlegają negocjacjom, należy ją skreślić. Usuń wszystko z obowiązkami, które do ciebie nie przemawiają. Wyeliminuj kariery, które mają słabe perspektywy zawodowe . Pozbądź się wszelkich zawodów, jeśli nie jesteś w stanie lub nie chcesz spełnić wymagań edukacyjnych lub innych, lub jeśli brakuje ci umiejętności miękkich niezbędnych do osiągnięcia sukcesu.

 • 05 Prowadzenie wywiadów informacyjnych

  Gdy na liście pozostanie tylko kilka zawodów, zacznij robić więcej szczegółowych badań. Umów się z ludźmi, którzy pracują w zawodach, w których jesteś zainteresowany. Mogą zapewnić ci wiedzę z pierwszej ręki na temat kariery na twojej krótkiej liście. Uzyskaj dostęp do swojej sieci , w tym LinkedIn, aby znaleźć osoby, z którymi można przeprowadzić te wywiady informacyjne.
 • 06 Wybierz swoją karierę

  Wreszcie, po wykonaniu wszystkich badań, prawdopodobnie jesteś gotowy, aby dokonać wyboru. Wybierz zawód, który Twoim zdaniem przyniesie Ci najwięcej satysfakcji w oparciu o wszystkie zebrane informacje. Zdaj sobie sprawę z tego, że masz prawo do przeróbek, jeśli zmienisz zdanie na temat swojego wyboru w dowolnym momencie swojego życia. Wiele osób zmienia karierę co najmniej kilka razy.
 • 07 Zidentyfikuj swoje cele

  Po podjęciu decyzji określ cele długoterminowe i krótkoterminowe. Takie postępowanie pozwoli ci ostatecznie na pracę w wybranej przez ciebie dziedzinie. Cele długoterminowe zazwyczaj trwają od trzech do pięciu lat, podczas gdy zazwyczaj można osiągnąć cel krótkoterminowy od sześciu miesięcy do trzech lat.

  Niech twoje badania na temat wymaganej edukacji i szkoleń będą twoimi przewodnikami. Jeśli nie masz wszystkich szczegółów, wykonaj więcej badań. Po uzyskaniu wszystkich potrzebnych informacji określ swoje cele. Przykładem długoterminowego celu byłoby ukończenie edukacji i szkolenia. Cele krótkoterminowe obejmują ubieganie się o przyjęcie na studia, staże lub inne programy szkoleniowe i odbycie praktyk .

 • 08 Napisz plan działań zawodowych

  Przygotuj plan działań zawodowych, pisemny dokument określający wszystkie kroki, które należy podjąć, aby osiągnąć swoje cele. Pomyśl o tym jako o mapie drogowej, która zabierze Cię z punktu A do B, a następnie do C i D. Zapisz wszystkie swoje krótko- i długoterminowe cele i kroki, które musisz wykonać, aby dotrzeć do każdego z nich. Uwzględnij wszelkie przewidywane bariery, które mogą przeszkodzić w osiągnięciu twoich celów i sposoby ich przezwyciężenia.