Zainteresowanie zapasami

Co lubisz a czego nie lubisz?

Kiedy wybierasz się na plażę, czy wolisz spędzić dzień na lekturze, czy wolałbyś surfować? Czy w wolnym czasie wybrałbyś postawienie półki na książki lub zrównoważenie książeczki czekowej? Co brzmi lepiej dla Ciebie: samodzielne wykonanie projektu lub wykonanie go jako części zespołu?

Nie ma dobrych lub złych odpowiedzi na którekolwiek z tych pytań. Twoje odpowiedzi wskazują tylko na twoje upodobania i niechęci, na przykład, które zajęcia rekreacyjne lubisz, a które nie; jakie zadania chcesz wykonywać i jakich zadań unikasz; i jak chcesz wykonywać swoją pracę.

Preferencje te nazywane są zainteresowaniami.

Wiele lat temu psychologowie zdali sobie sprawę, że ludzie pracujący w tym samym zawodzie mają podobne zainteresowania. Mając to na uwadze, wydedukowali, że odkrywanie interesów jednostki może pomóc mu znaleźć odpowiednią karierę. Psychologowie mieli teraz cel: musieli znaleźć sposób na poznanie ludzkich zainteresowań.

Zainteresuj zapasy na ratunek

W 1927 r. EK Strong, psycholog, opracował pierwszy inwentarz odsetek. To narzędzie mierzyło indywidualne zainteresowania i porównywało je z osobami pracującymi w różnych zawodach. Nazywano ją Strong Blank Interest Introcational .

To narzędzie przeszło wiele zmian i zmian nazwy na przestrzeni lat. Obecnie nosi nazwę Strong Interest Inventory (SII) i pozostaje jednym z najpopularniejszych narzędzi samooceny , z których dziś korzystają profesjonaliści ds. Rozwoju kariery . Na rynku są także inne zapasy odsetek, w tym ankieta Kuder Occupational Interest Survey , Self-Directed Search oraz badanie Campbell Interest and Skill Survey .

Jak zrobić inwentaryzację odsetek

Doradca zawodowy lub inny specjalista ds. Rozwoju kariery powinien zarządzać wykazem zainteresowań w ramach pełnej samooceny . Ocena powinna również uwzględniać Twój typ osobowości , uzdolnienia i wartości pracy .

Gdy przejdziesz do inwentaryzacji zainteresowań, wypełnisz ankietę, która zadaje serię pytań na temat twoich upodobań i niechęci.

Te pozycje mogą mierzyć na przykład twoje zainteresowania dotyczące zajęć rekreacyjnych, zajęć związanych z pracą, osób, z którymi wolisz pracować, oraz przedmiotów szkolnych. Aby uzyskać jak najdokładniejsze wyniki, musisz odpowiedzieć na każde pytanie tak szczerze, jak to możliwe. Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Doradca nie osądzi cię w oparciu o twoje wybory.

Odpowiadając na pytania związane z działaniami związanymi z pracą, nie przejmuj się tym, czy masz umiejętności potrzebne do wykonania danego zadania. To nie ma znaczenia w tym momencie procesu planowania kariery . Wystarczy wskazać, czy interesuje Cię aktywność. Później będzie dużo czasu, gdy zaczniesz eksplorować swoje opcje, aby zdecydować, czy chcesz zdobyć kwalifikacje w danej dziedzinie.

Uzyskiwanie i zrozumienie wyników

Po zakończeniu inwentaryzacji zainteresowań otrzymasz raport z wynikami. Profesjonalista, który zarządzał inwentarzem, powinien przejrzeć go z tobą i pomóc ci go zrozumieć. Twój raport powinien również zawierać listę zawodów, które mogą być odpowiednie dla kogoś, kto podziela twoje zainteresowania.

Niektóre z tych zawodów mogą ci się spodobać. Inni nie. Tylko dlatego, że zawód pojawia się w wynikach inwentaryzacji zainteresowań lub innego narzędzia samooceny , nie musi to oznaczać, że jest to najlepszy wybór dla ciebie.

Zanim wybierzesz karierę , musisz się o tym dowiedzieć . Zawód może nie być dla Ciebie odpowiedni z różnych powodów, pomimo faktu, że dzielisz zainteresowania z innymi ludźmi, którzy w nim pracują.

Jak odkryć swoje zainteresowania na tanie

Jeśli chcesz spróbować samodzielnie korzystać z zasobów zainteresowań, dostępne są bezpłatne lub tanie. Samo-ukierunkowane wyszukiwanie (SDS), opublikowane przez PAR (Psychological Assessment Resources, Inc.), może być używane online za niewielką opłatą. Po zakończeniu oceny otrzymasz raport do wydruku zawierający listę zawodów najbardziej pasujących do Twoich zainteresowań.

Profil O * Net Interest jest darmową oceną, która jest jednym z wielu narzędzi, które są częścią O * Net Online, projektu sponsorowanego przez amerykański Departament Pracy / Administracji Pracy i Szkoleń.

Istnieje kilka wersji Profilu zainteresowań, w tym krótka wersja internetowa, wersja mobilna oraz pióro i ołówek, które można wydrukować w domu.

Career Cruising to narzędzie oceny, które wiele publicznych bibliotek udostępnia swoim patronom za darmo. Generuje listę zawodów po tym, jak użytkownik odpowiada na pytania dotyczące swoich zainteresowań. Następnie można zbadać te kariery z bazy danych Career Cruising. Skontaktuj się z personelem referencyjnym w lokalnej bibliotece, aby sprawdzić, czy subskrybują ten zasób.

Źródła:
Donnay, David AC "Dziedzictwo EK Strong i Beyond: 70 lat inwentaryzacji silnego zainteresowania." Kwartalnik rozwoju kariery . Wrzesień 1997 r.
Zunker, Vernon G. i Norris, Debra S. Wykorzystanie wyników oceny dla rozwoju kariery . Pacific Grove, Kalifornia: Brooks / Cole Publishing Company. 1997.