Samoocena

Przegląd

Kiedy starasz się wybrać karierę , są dwie rzeczy, które powinieneś zrobić, aby pomóc ci w podjęciu lepszej i bardziej świadomej decyzji. Najpierw musisz się uczyć o sobie. Następnie musisz poznać kariery, które mogą być dobrze dopasowane w oparciu o to, czego się nauczyłeś. Są to kroki pierwszego i drugiego procesu planowania kariery . Jeśli przejdziesz do trybu online, będziesz mógł znaleźć mnóstwo informacji o każdej karierze, która przychodzi ci do głowy, ale poznanie samego siebie wymaga znacznie więcej wysiłku.

Będziesz musiał zrobić to, co nazywa się samooceną.

Co to jest samoocena? Czy to jakiś rodzaj testu? Samoocena nie jest testem . Nie ma pożądanego rezultatu, na przykład dobrych lub złych odpowiedzi, które wskazywałyby na opanowanie przedmiotu. Jest to sposób na zdobywanie wiedzy o sobie poprzez zbieranie danych, które zawierają informacje o Twoich wartościach związanych z pracą, zainteresowaniach, typie osobowości i uzdolnieniach. Twoim celem będzie znalezienie zawodów odpowiednich na podstawie wyników. Oczywiście, istnieją jeszcze inne czynniki, które trzeba będzie rozważyć przy podejmowaniu ostatecznej decyzji, ale stanie się to podczas kolejnego etapu procesu - eksploracji kariery.

Dlaczego powinieneś dokonać formalnej samooceny?

Ile wiesz o sobie? Jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie będziesz musiał przemyśleć to pytanie, zanim będziesz mógł na nie odpowiedzieć. Być może wiesz, jakie są Twoje hobby i kim jesteś (lub czym nie jesteś).

Prawdopodobnie nie potrafisz z łatwością wyjaśnić, jakie wartości związane z pracą są dla ciebie ważne i, chociaż możesz znać pewne rzeczy, w których jesteś dobry, możesz nie mieć pełnej listy wszystkich swoich zdolności . Nawet gdybyś mógł przedstawić listę wszystkich swoich cech, istnieje duża szansa, że ​​nie wiesz, jak wykorzystać te informacje, aby pomóc Ci znaleźć karierę, która pasuje.

Korzystanie z różnych narzędzi do samooceny pomoże ci zebrać wszystkie elementy układanki.

Anatomia samooceny

Samoocena, aby była skuteczna, musi uwzględniać wartości, zainteresowania, typ osobowości i uzdolnienia danej osoby. Wszystkie te cechy składają się na to, kim jesteś, więc ignorowanie któregokolwiek z nich nie da ci dokładnej odpowiedzi. Rzućmy okiem na każdy z nich.