Jak znaleźć karierę, która pasuje do twojej osobowości

Wiedząc, kim jesteś, możesz pomóc w podjęciu lepszej decyzji

Czy próbujesz zdecydować, do jakiej kariery powinieneś dążyć? Następnie powinieneś dowiedzieć się, jaki jest twój typ osobowości. Niektóre zawody są bardziej odpowiednie dla określonych typów niż inne. Jednak osobowość nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzesz pod uwagę przy wyborze kariery. Samoocena powinna również uwzględniać twoje wartości , zainteresowania i uzdolnienia . Te cztery czynniki razem stanowią lepszą drogę do znalezienia właściwej kariery, niż którekolwiek z nich robi samodzielnie.

Testy osobowości zawodowej

Najlepszym sposobem na poznanie własnej osobowości jest wykorzystanie "testów osobowości karier". Ważne jest, aby pamiętać, że są to tylko testy według najkrótszej definicji tego terminu. Możemy dokładniej nazywać je instrumentami osobowościowymi lub zapasami. Wielu wydawców zezwala tylko na korzystanie z nich certyfikowanym specjalistom. Specjalista ds. Rozwoju kariery , np. Doradca zawodowy , może zarządzać instrumentem osobowości i pomagać w wykorzystaniu tego, czego się od niego nauczysz. Te informacje w połączeniu z tym, czego uczymy się z innych części samooceny, mogą pomóc w wyborze kariery.

Specjalista ds. Rozwoju kariery wybierze spośród kilku inwentarzów osobowości . Wskaźnik typu Myers-Briggs (MBTI) jest jednym z najbardziej popularnych. Do innych instrumentów osobowości należy Kwestionariusz Szesnastu Osobowości (16 PF), Osobisty Harmonogram Edwards (EPPS) i NEO Osobowość Inwentaryzacja (NEO PI-R).

Wszystkie opierają się na psychologicznych teoriach osobowości. Na przykład Myers-Briggs opiera się na teorii typów osobowości Carla Junga.

Większość spisów osobowości składa się z serii pytań, na które odpowiadasz, wypełniając kółka na arkuszu skanowania lub wybierając odpowiedzi na komputerze lub innym urządzeniu.

Twój lekarz może zlecić ci wypełnienie go w swoim biurze lub w domu. Należy podkreślić, że podczas gdy inwentaryzacje osobowości są często nazywane "testami osobowości karier", nie ma dobrych ani złych odpowiedzi, jak na egzaminie. Pamiętaj, że żaden typ osobowości nie jest lepszy niż jakikolwiek inny, więc ważne jest, aby być całkowicie szczerym podczas odpowiadania na pytania.

Uzyskiwanie wyników

Po ukończeniu inwentarza zwrócisz go lekarzowi, aby go zaliczył. On lub ona albo odeśle go do wydawcy w celu zdobycia nagrody, albo zrobi to sam. Gdy to się stanie, specjalista ds. Rozwoju kariery lub wydawca wygeneruje raport, który lekarz może teraz omówić z tobą. On lub ona może zdecydować, aby poczekać, aż wszystkie inne oceny zostaną zakończone, ponieważ, jak wspomniano wcześniej, inwentarz osobowości jest tylko jednym z kilku narzędzi oceny .

Twój raport powie Ci, jaki masz typ osobowości. Prawdopodobnie wyjaśni również, w jaki sposób wyciągnięto ten wniosek na podstawie twoich odpowiedzi. W twoim raporcie znajdzie się również lista zawodów odpowiednich dla osób, które podzielają twój typ osobowości. Czy to oznacza, że ​​wszystkie te zajęcia są dla Ciebie odpowiednie?

Absolutnie nie. Niektóre z nich będą dobrze dopasowane, podczas gdy inne nie będą oparte na cechach innych niż twoja osobowość, takich jak wyżej wymienione wartości, zainteresowania i umiejętności.

Poziom treningu, który chcesz podjąć, aby przygotować się do kariery, wpłynie również na twój wybór. Możesz nie chcieć zdobyć doktoratu na przykład. Inne rzeczy, które mogą wykluczyć określone zawody, to słaba perspektywa zatrudnienia lub zbyt niskie wynagrodzenie, na którym można żyć. Po zakończeniu samooceny przejdziesz do etapu eksploracji procesu planowania kariery. Na tym etapie będziesz badać zawody i ostatecznie wybierzesz najlepszą opcję w oparciu o to, czego się nauczysz.

Zapasy osobowości online

Znajdziesz niektóre zapasy osobowości oferowane online, czasami za darmo, a innym razem za opłatą.

Jest na przykład wersja Myers-Briggs oferowana online, za opłatą, przez Centrum Aplikacji Typu Psychologicznego (CAPT). Jest dostarczany z godzinną profesjonalną informacją zwrotną. Odkąd Isabel Myers Briggs, jeden z deweloperów MBTI, jest współzałożycielem CAPT, możemy być pewni, że wersja online jest tak dokładna, jak ta administrowana lokalnie.

Niestety tego samego nie można powiedzieć o wszystkich narzędziach samooceny online. Niektóre z nich mogą nie być tak dokładne, jak te, z których korzystałby specjalista ds. Rozwoju kariery, i często nie towarzyszy im odpowiednia informacja zwrotna. Możesz jednak nadal korzystać z nich, zwłaszcza jeśli nie możesz lub nie chcesz zatrudnić specjalisty. Używaj zdrowego rozsądku, patrząc na wyniki i zawsze dokładnie badaj zawody, które wskazują na to, że wyniki samooceny mogą być "dla Ciebie". To prawda, czy pracujesz z profesjonalistą, czy używasz narzędzia online.