Jak korzystać z narzędzi samooceny, aby pomóc wybrać karierę

Najczęstsze pytanie, jakie mi zadano, brzmi: "Nie wiem, co chcę zrobić. Czy istnieje test lub coś, co może mi powiedzieć, jaka kariera jest odpowiednia dla mnie?" Odpowiedź brzmi nie. Nie możesz zrobić testu, który, jak za pomocą magii, powie ci, co zrobić z resztą życia. Możesz jednak użyć kombinacji narzędzi do samooceny, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Ten artykuł wyjaśni tę fazę procesu planowania kariery .

Podczas samooceny gromadzisz informacje o sobie, aby podjąć świadomą decyzję zawodową. Samoocena powinna obejmować spojrzenie na twoje wartości , zainteresowania , osobowość i uzdolnienia .

Wiele osób decyduje się na zatrudnienie doradcy zawodowego, który będzie zarządzał różnymi zasobami samooceny. Poniżej znajduje się omówienie różnych rodzajów narzędzi, które możesz napotkać, a także kilka innych rzeczy do rozważenia podczas korzystania z wyników, które pomogą Ci wybrać karierę.

Zapasy wartości

Twoje wartości są prawdopodobnie najważniejszą rzeczą do rozważenia przy wyborze zawodu .

Jeśli nie wziąłeś pod uwagę swoich wartości podczas planowania swojej kariery, istnieje duża szansa, że ​​nie spodobasz się swojej pracy i dlatego jej nie osiągniesz. Na przykład ktoś, kto potrzebuje autonomii w swojej pracy, nie byłby szczęśliwy w pracy, w której każde działanie jest podejmowane przez kogoś innego.

Istnieją dwa typy wartości: wewnętrzne i zewnętrzne.

Wartości wewnętrzne są związane z samą pracą i tym, co ona wnosi do społeczeństwa. Wartości zewnętrzne zawierają cechy zewnętrzne, takie jak fizyczne ustawienie i potencjał zarobkowy. Zapasy wartości poprosi Cię o odpowiedź na następujące pytania:

Podczas samooceny doradca zawodowy może zarządzać jednym z następujących wykazów wartości: kwestionariusz ważności minnesoty (MIQ) , badanie wartości interpersonalnych (SIV) lub inwentaryzacja temperamentu i wartości (TVI).

Zainteresowane zapasy

Spisy odsetek są również często wykorzystywane w planowaniu kariery . Proszą o odpowiedź na serię pytań dotyczących twoich ( niespodziewanych ) zainteresowań. EK Strong, Jr. był pionierem w rozwoju inwentaryzacji odsetek. Znalazł, poprzez dane, zebrane o ludziach i antypatiach różnych działań, obiektów i typów osób, że ludzie w tej samej karierze (i zadowoleni w tej karierze) mają podobne zainteresowania. Dr John Holland i inni opracowali system dopasowywania interesów do jednego lub więcej z sześciu typów: realistyczny, dochodzeniowy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy i konwencjonalny.

Następnie dopasował te typy do zawodów. Wyniki twojego inwentarza zainteresowań są porównywane z wynikami tego badania, aby zobaczyć, gdzie pasujesz - czy twoje interesy są podobne do interesów policjanta lub księgowego?

Bardzo popularnym inwentarzem zainteresowania jest Inwentarz Silnych Zainteresowań (SII), wcześniej znany jako Inwentarz Zainteresowań Silnego Campbella . SII jest administrowane przez specjalistę ds. Rozwoju kariery, który również ocenia go i interpretuje wyniki.

Inwentarze osobowości

Wiele inwentaryzacji osobowości wykorzystywanych w planowaniu kariery opiera się na teorii autorstwa psychologa Carla Junga. Jung wierzył w cztery pary przeciwnych preferencji - sposób, w jaki ludzie decydują się na robienie rzeczy - składa się na osobowości ludzi. Te pary to ekstrawersja lub introwersja (jak jeden energetyzuje), wyczucie lub intuicja (jak postrzega się informacje), myślenie lub odczuwanie (jak się podejmuje decyzje) i osądzanie lub postrzeganie (jak żyje się swoim życiem).

Typ osobowości jednostki składa się z czterech preferencji, po jednej z każdej pary. Doradcy zawodowi często wykorzystują wyniki testów opartych na teorii osobowości Jungian, takich jak wskaźnik typu Myers-Briggs (MBTI), aby pomóc klientom wybrać karierę, ponieważ wierzą, że osoby o określonym typie osobowości lepiej nadają się do określonych zawodów. Oczywistym przykładem może być to, że introwertyk nie będzie dobrze w karierze, która wymaga od niego przebywania przez cały czas wokół innych ludzi. Jednak twoja osobowość nie powinna być używana do przewidywania, czy odniesiesz sukces w konkretnej karierze. Inwentarz osobowości powinien być używany w połączeniu z innymi narzędziami oceny, takimi jak te, które patrzą na zainteresowania i wartości.

Oceny umiejętności

Decydując o tym, które pole należy wprowadzić, musisz określić, jakie są Twoje predyspozycje. Zdolność to zdolność naturalna lub nabyta. Oprócz patrzenia na to, co robisz dobrze, powinieneś rozważyć, co lubisz. Możesz być bardzo biegły w danej umiejętności, ale pogardzasz każdą sekundą, którą wykorzystujesz. Ogólnie rzecz biorąc, zazwyczaj lubisz to, co robisz dobrze.

Podczas oceny swoich umiejętności powinieneś również wziąć pod uwagę czas, jaki chcesz poświęcić na zdobywanie bardziej zaawansowanych lub nowych umiejętności . Można zadać sobie pytanie: czy w karierze znajdują się wszystkie cechy, które uważam za atrakcyjne, ale przygotowanie się do niej zajmie X lata, czy byłbym skłonny i zdolny do poświęcenia tego czasu?

Dodatkowe uwagi

Przechodząc przez proces samooceny, należy wziąć pod uwagę inne czynniki, które wpłyną na wybór kariery. Na przykład, powinieneś wziąć pod uwagę obowiązki rodzinne i zdolność do płacenia za edukację lub szkolenie. Trzeba też pamiętać, że samoocena jest pierwszym krokiem w procesie planowania kariery zawodowej, a nie ostatnim. Po zakończeniu tej fazy musisz przejść do następnej, która polega na zbadaniu opcji, które masz przed sobą. Biorąc pod uwagę twoją samoocenę, będziesz musiał ocenić różne zawody, aby sprawdzić, czy jest odpowiednik. Tylko dlatego, że twoja samoocena wskazuje, że dany zawód jest odpowiedni dla kogoś, kto ma twoje zainteresowania, osobowość, wartości i uzdolnienia, nie oznacza to, że jest dla ciebie najlepszy. Podobnie, tylko dlatego, że samoocena nie wskazuje, że dany zawód jest odpowiedni dla ciebie, nie oznacza to, że musisz go całkowicie zdyskontować. Musisz tylko przeprowadzić pewne badania, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.