ESFP: Twój Osobowy Typ Osobowości Briggs i Twoja Kariera

Używanie Twojego Osobowego Osobowości Myers Briggs do podejmowania decyzji Kariery

Jesteś ESFP! Huh? Właśnie odkryłeś swój typ osobowości - ESFP - i czujesz się bardziej niż trochę zagubiony. Słyszeliście, jak ludzie mówili o typie osobowości io tym, jak wasza znajomość może pomóc w podejmowaniu decyzji dotyczących kariery zawodowej. Więc zacząłeś się uczyć, jaki jest twój typ, być może pracując z profesjonalistą ds. Rozwoju kariery, który zastosował Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) lub podobny instrument.

Co teraz?

The Myers Briggs Basics

Posiadanie informacji, których nie rozumiesz lub nie wiesz, jak je wykorzystać, może być, co zrozumiałe, frustrujące. Zakończmy to tutaj. Zanim skończysz czytać ten artykuł, będziesz miał podstawową wiedzę na temat swojego rodzaju osobowości i tego, jak możesz go użyć, aby pomóc Ci zaplanować swoją karierę. ESFP jest jednym z 16 typów osobowości, które psychiatra Carl Jung zidentyfikował w swojej teorii osobowości. Jung był przekonany, że wszystkie osoby mają cztery pary przeciwnych preferencji, jeśli chodzi o sposób, w jaki pobudzają, postrzegają informacje, podejmują decyzje i przeżywają swoje życie. Cztery pary to:

  • Introwersja [I] i ekstrawersja [E]: Jak się energetyzujesz
  • Wyczuwanie [S] i Intuicja [N]: Jak postrzegasz informacje
  • Myślenie [T] i Uczucie [F]: Jak podejmujesz decyzję
  • Sądząc [J] i dostrzegając [P]: Jak żyjesz swoim życiem

Zauważ, że każda litera reprezentująca jedno z preferencji w każdej parze jest obecna w twoim typie osobowości, ESFP.

Oznacza to, że preferencje te są silniej eksponowane niż pozostałe w każdej parze. Wolisz energetyzować się poprzez ekstrawersję, odbierać informacje poprzez odczuwanie, podejmować decyzje poprzez odczuwanie i przeżywanie swojego życia przez postrzeganie. To wciąż jest trochę mylące, ale stanie się bardziej jasne, gdy będziemy się poruszać.

E, S, F i P: Co oznacza każda litera Twojego kodu rodzaju osobowości

Kiedy myślisz o swoich preferencjach, pamiętaj o następujących kwestiach: Możesz preferować robienie pewnych rzeczy w określony sposób, ale możesz dostosować i użyć przeciwnych preferencji, gdy znajdziesz się w sytuacji, która wymaga tego. Twoje preferencje nie są ustawione na całe życie.

Mogą się zmieniać w trakcie życia. Wreszcie, każda preferencja w twoim typie nie działa w izolacji. Wpływa na nią pozostała trójka.

Korzystanie z Twojego kodu, aby pomóc Ci podejmować decyzje związane z karierą

Kiedy jesteś w trakcie wyboru zawodu, twój typ osobowości może być bardzo pomocnym przewodnikiem, szczególnie dwie środkowe litery, S i F. Twoja praktyczna natura będzie ci dobrze służył, jeśli twój zawód wymaga rozwiązywania konkretnych problemów. To nie znaczy, że dla ciebie wszystko jest czarno-białe. Twoje preferencje dotyczące odczuwania wskazują, że musisz wykonywać pracę, która jest zgodna z twoimi osobistymi wartościami. Oto kilka zajęć do zbadania : technik weterynarii , projektant mody , trener sportowy i badacz zbrodni .

Aby uzyskać pomoc w podjęciu decyzji, czy odniesiesz sukces w danym środowisku pracy, spójrz na dwie najbardziej zewnętrzne litery w Twoim kodzie rodzaju osobowości: E i P.

Weź pod uwagę swoje preferencje dotyczące ekstrawersji i trzymaj się z dala od miejsc pracy, w których będziesz izolowany. Musisz być jak najwięcej wokół innych ludzi. Jako osoba, która preferuje postrzeganie stylu życia, praca, która jest mniej zorganizowana, byłaby dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, że jesteś świetny w dostosowywaniu się do zmian, ale nie jest tak dobrze w dotrzymywaniu terminów i planowaniu z wyprzedzeniem.

Źródła:
Strona internetowa Myers-Briggs Foundation.
Baron, Renee. Co to za typ? . NY: Penguin Books
Strona, Earle C. Patrząc na Typ: Opis preferencji Zgłaszany przez wskaźnik typu Myers-Briggs . Centrum zastosowań typu psychologicznego