INTJ

Twój typ MBTI i Twoja kariera

Czy jesteś INTJ? Jeśli wziąłeś Myers Briggs Type Indicator (MBTI) i dowiedziałeś się, że to twój typ, możesz zastanawiać się, co to znaczy. INTJ jest jednym z 16 typów osobowości, które Carl Jung zidentyfikował w swojej teorii osobowości, na której opiera się MBTI. Specjaliści od rozwoju kariery wierzą, że kiedy znasz swój typ osobowości, możesz wykorzystać te informacje do podejmowania świadomych decyzji zawodowych. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co oznaczają inicjały INTJ.

Najpierw, szybko przejrzyjmy teorię Junga. Uważał, że istnieją cztery pary przeciwnych preferencji dotyczących tego, jak ludzie energetyzują, dostrzegają informacje, podejmują decyzje i żyją naszym życiem. Pobudzamy poprzez introwersję (I) lub ekstrawersję (E); odczytywanie informacji za pomocą wykrywania (S) lub intuicji (N); podejmuj decyzje poprzez myślenie (T) lub uczucie (F); żyjcie naszym życiem, osądzając (J) lub postrzegając (P).

Każdy z nas preferuje jednego członka każdej pary z drugiej. Ten, który preferujesz, tworzy twój typ osobowości. Jako INTJ, preferujesz introwertyk (I), intuicję (N), myślenie (T) i ocenianie (J). Spójrzmy, co to oznacza.

INTJ: Co oznacza każda litera?

Twoje preferencje nie są absolutne. Podczas gdy możesz preferować energetyzowanie, przetwarzanie informacji, podejmowanie decyzji lub życie w określony sposób, ty, podobnie jak większość ludzi, jesteś elastyczny. Dodatkowo twoje preferencje wchodzą ze sobą w interakcje. Oznacza to, że każdy z nich wpływa na pozostałe trzy. Powinieneś również zdać sobie sprawę, że twoje preferencje mogą się zmieniać w ciągu twojego życia, czasami wiele razy.

Jak używać swojego typu MBTI, aby pomóc w podejmowaniu decyzji związanych z karierą

Jeśli wybierzesz karierę, która pasuje do Twojej osobowości , istnieje większa szansa, że ​​będziesz z niej zadowolony. Aby znaleźć zawody, które dobrze pasują, spójrz na środkowe dwie litery: N i T. Są najbardziej pouczające, jeśli chodzi o podjęcie tej decyzji.

Twoje preferencje dotyczące używania intuicji (N) podczas przetwarzania informacji, a nie polegania tylko na twardych faktach, wskazują, że jesteś kreatywny. Jesteś jednak logiczny, o czym świadczy twoje preferencje do myślenia (T) przy podejmowaniu decyzji.

Połączenie tych dwóch preferencji powinno doprowadzić cię do kariery opartej na innowacjach i przemyślanym podejmowaniu decyzji oraz rozwiązywaniu problemów.

Poniżej przedstawiono wybrane opcje kariery, które należy wziąć pod uwagę:

Adwokat Inżynier
Pisarz Archiwista
Programista Technik transmisji
Analityk ds. Badań Rynku Psycholog
Pilot Konsultant zarządzania
Bibliotekarz Tłumacz
Nauczyciel Patolog mowy
Terapeuta zajęciowy Lekarz
Analityk systemów komputerowych Architekt

Pierwsza i ostatnia litera twojego typu, I i J, odgrywają rolę w twoim sukcesie w konkretnych środowiskach pracy. Jako ktoś, kto woli introwertyczność (I), twoja energia pochodzi z ciebie. Wolałbyś pracować sam. Biorąc pod uwagę swoje preferencje dotyczące oceniania, poszukaj miejsca pracy, które jest uporządkowane, ponieważ nieuporządkowane lub nieuporządkowane środowisko byłoby dla ciebie stresujące.

Ważne jest, aby pamiętać, że twój typ osobowości to tylko jeden element układanki, gdy wybierasz karierę. Musisz także wziąć pod uwagę swoje wartości , zainteresowania i uzdolnienia związane z pracą .

Upewnij się, że ścieżka kariery, którą zdecydujesz się realizować, dobrze pasuje do wszystkich tych cech, które sprawiają, że jesteś tym, kim jesteś.

Źródła: