Inwentarz osobowości

Co to jest i jak jest wykorzystywane w planowaniu kariery

Inwentarz osobowości to narzędzie samooceny, które doradcy zawodowi i inni profesjonaliści zajmujący się rozwojem kariery wykorzystują, aby pomóc ludziom poznać ich typy osobowości . Ujawnia informacje o cechach społecznych, motywacjach, mocnych i słabych stronach oraz postawach jednostek. Eksperci są przekonani, że czynniki te odgrywają ważną rolę w sukcesie i zadowoleniu z pracy i kariery zawodowej .

Ludzie mogą wykorzystać to, czego się dowiadują o sobie, aby wybrać karierę lub zdecydować, czy przyjąć ofertę pracy .

Pracodawcy często administrują inwentarzami osobowości dla wnioskodawców, aby pomóc w podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu. Pozwala im to dowiedzieć się, który kandydat najlepiej nadaje się do danej pracy.

Co warto wiedzieć o inwentarzach osobowości

Jak zrobić inwentarz Osobowości

Jeśli pracujesz z doradcą zawodowym lub innym specjalistą ds. Rozwoju kariery zawodowej, może on zaproponować zarządzanie statusem osobowości w ramach pełnej samooceny .

Wiele firm, które publikują inwentaryzacje osobowości, umożliwia jedynie wykwalifikowanym specjalistom, takim jak doradcy i psychologowie, zarządzanie swoimi produktami.

Znajdziesz również samodzielne testy osobowości w Internecie. Ponieważ wiele z tych internetowych ocen nie ma trafności testu - oznacza to, że nie mierzą one tego, co powinny - wyniki mogą doprowadzić Cię w złym kierunku.

Jeśli znajdziesz bezpłatną ocenę lub niską ocenę, którą chcesz zastosować, dokładnie przeanalizuj wyniki. Jeśli wydają się wątpliwe, unikaj podejmowania decyzji na ich podstawie.

Czego możesz się spodziewać, gdy twój doradca zawodowy powie Ci, że zamierza zabrać ze sobą inwentarz osobowości? To zależy od tego, z którego korzysta. Niektóre inwentaryzacje osobowości są testami papierowymi i ołówkowymi, podczas gdy inne są skomputeryzowane. Możesz ukończyć niektóre w ciągu zaledwie 15 minut, podczas gdy innym zajmie Ci to blisko godzinę. Niektóre oceny mają różne wersje w zależności od wieku i umiejętności czytania.

Korzystanie z wyników inwentaryzacji osobowości

Specjalista ds. Rozwoju kariery, który zarządzał inwentarzem, powinien wyjaśnić ci twoje wyniki. Niektóre rzeczy, których się uczysz, mogą cię zaskoczyć, ale inne nie. Możesz dowiedzieć się, że masz cechy i cechy, o których nie wiedziałeś. Mogą istnieć inne, o których wiedziałeś, że miałeś, ale nie zdawałeś sobie sprawy, jak silnie mogą wpłynąć na twoją satysfakcję zawodową.

Być może zawsze wiedziałeś na przykład, że uwielbiasz przebywać w towarzystwie innych osób, ale nie zauważyłeś, że będziesz bardziej lubił swoją pracę, jeśli wymaga to pracy zespołowej. Być może zdajesz sobie sprawę, że łatwo się nudzisz, ale nie myślisz, że możesz rozwiązać ten problem, szukając kariery, która oferuje wiele odmian.

Wykorzystaj swoje wyniki, aby znaleźć zawody, których wcześniej nie brałeś pod uwagę, lub wykorzystaj je do sprawdzenia, czy twoja kariera jest odpowiednia dla Ciebie. Kiedy wiesz o swojej osobowości, możesz także podejmować decyzje dotyczące środowiska, w którym chciałbyś pracować. Może to być bardzo pomocne przy ocenie oferty pracy.

Przykłady inwentarzy osobowości, które są używane w ocenie kariery

Na rynku jest wiele inwentarzów osobowości. Oto kilka. Twój doradca zawodowy wybierze odpowiedni dla Ciebie.

Wskaźnik Myers-Briggs (MBTI) : Jest to najbardziej znany ze wszystkich inwentarzów osobowości. Został opracowany przez Katharine Briggs i Isabel Briggs Myers na podstawie teorii osobowości Carla Junga. MBTI analizuje 16 typów osobowości, które wskazują, w jaki sposób jednostka woli energetyzować, postrzegać informacje, podejmować decyzje i żyć swoim życiem.

Szesnaście Kwestionariusza współczynnika osobowości (16PF): Ten ekwipunek mierzy 16 podstawowych czynników osobowości, które są uważane za tworzące osobowość jednostki. Firmy mogą z niego korzystać, aby pomóc w doborze personelu.

NEO Osobowość Inwentarz: NEO-PI patrzy na pięć wymiarów osobowości. Powinien on być stosowany wyłącznie w celu potwierdzenia lub wyjaśnienia wyników innych inwentaryzacji.