Jak wybrać odpowiednią karierę

Znalezienie najlepszego dopasowania

Znajdź pracę, którą kochasz, a nigdy nie przepracujesz jednego dnia w swoim życiu. To stare powiedzenie, które może ci towarzyszyć, jeśli jesteś w trakcie próbowania dowiedzieć się, co zrobić ze swoim życiem. Jeśli wybierzesz odpowiednią karierę, faktycznie będziesz lubił chodzić do pracy każdego dnia? Wyobraź sobie, że! To brzmi jak magiczne antidotum na życie z harówką.

Nic dziwnego, że zadanie wyboru zawodu może wydawać się przytłaczające.

Z tysiącami karier do wyboru, jak wybrać taki, który sprawi, że poczujesz się jakbyś nawet nie pracował? Może to trochę przesada, ale przynajmniej dobrze byłoby pracować przy pracy, którą lubisz najbardziej. Aby znaleźć właściwą karierę, wybierz taką, która pasuje do twoich zainteresowań , uzdolnień , wartości związanych z pracą i typu osobowości . Podczas gdy powinieneś także rozważyć zarobki, perspektywy pracy i obowiązki, nic nie przyczynia się bardziej do satysfakcji z pracy niż dopasowanie twojego zawodu do cech charakteru i motywacji. Jak to robisz?

Najpierw dowiedz się więcej o sobie

Twoim pierwszym zadaniem jest dowiedzieć się jak najwięcej o sobie. Jeśli uważasz, że wiesz wszystko, co musisz wiedzieć, to, co odkryjesz, dokonując dokładnej samooceny, może cię zaskoczyć. Możesz zatrudnić specjalistę ds. Rozwoju kariery , na przykład doradcę zawodowego lub asystenta rozwoju kariery, aby pomóc Ci w tym kroku.

Jeśli problem dotyczy finansów, nie pozwól, aby nie otrzymywał potrzebnej pomocy. Wiele bibliotek publicznych oferuje na przykład usługi planowania kariery. Zapytaj bibliotekarza w lokalnej bibliotece. Jeśli Twój nie oferuje tej usługi, możesz uzyskać pomoc od innej społeczności. Bibliotekarz może również skierować cię do lokalnych agencji oferujących poradnictwo zawodowe.

W Internecie dostępne są również bezpłatne lub niedrogie oceny kariery .

Jeśli studiowałeś w college'u, powinieneś również skontaktować się z biurem pośrednictwa pracy tej instytucji. Jako absolwent możesz mieć dostęp do swoich usług. Twoje lokalne biuro akademickie lub uniwersyteckie biuro kariery może być otwarte dla członków społeczności. Ponadto programy akademickie, które szkolą doradców zawodowych, często pozwalają uczniom pracować z klientami po niskich kosztach lub zdobywać doświadczenie.

Następnie poznaj zawody na twojej liście

Twoja samoocena dostarczy listę zawodów, które są dobrze dopasowane w oparciu o to, czego się nauczysz podczas tego procesu, ale dążenie do znalezienia właściwej kariery nie kończy się tutaj. Niektóre zawody mogą być dla ciebie prawie idealne, ale inne mogą się mylić. Mogą one pasować do twojego rodzaju osobowości, zainteresowań, wartości i uzdolnień, ale mogą być nieodpowiednie na inne sposoby. Na przykład obowiązki służbowe mogą być nieatrakcyjne, perspektywy mogą być słabe lub może nie chcieć uzyskać wymaganego wykształcenia lub szkolenia. Aby podjąć świadomą decyzję, zapoznaj się z karierą na liście.

Przeczytaj opisy zawodów . Zignoruj ​​swoje uprzedzone poglądy. Możesz myśleć, że wiesz coś o konkretnej karierze, ale jeśli nie masz osobistych doświadczeń lub wcześniejszych badań, prawdopodobnie nie masz wystarczających informacji, aby zdecydować, czy byłbyś zadowolony z codziennej pracy w tym zawodzie. .

Jeśli nadal interesuje Cię zawód po uzyskaniu opisu stanowiska i odrobinie wiedzy na temat obowiązków, musisz się dowiedzieć, co musisz zrobić, aby przygotować się do pracy. Jeśli nie jesteś gotowy spełnić wymagań edukacyjnych i szkoleniowych, powinieneś przekroczyć tę listę. Jeśli na przykład masz wyższy stopień naukowy i nie masz ani chęci, ani środków, by się do tego zobowiązać, nie jest to dobry wybór dla ciebie. Podobnie, kariera, która wymaga niewielkiego przeszkolenia, gdy masz skłonność i zdolność do zdobycia wykształcenia , a nawet tytuł magistra lub doktoratu.

W końcu, będziesz robił sobie wielką krzywdę, jeśli nie spojrzysz na stanowisko pracy . Inwestowanie czasu szkolenia tylko w celu znalezienia tam są ograniczone możliwości, gdy jesteś gotowy, aby wejść do wybranej dziedzinie może być stratą czasu, wysiłku i pieniędzy.

Po zawężeniu listy do kilku wyborów dokonaj bardziej dogłębnych badań. Przeprowadzaj wywiady informacyjne z osobami związanymi z zawodami, które poważnie rozważasz. Mają perspektywę na polu, które może pomóc ci podjąć bardziej świadomą decyzję.