Jak wybrać miejsce awaryjnego lądowania w samolocie

Ben Salter / flickr

Mówią, że to nie "jeśli", ale "kiedy" będziesz musiał wylądować w innym miejscu niż lotnisko. Istnieje wiele raportów o wypadkach, które opowiadają o udanych lądowaniach poza boiskiem. Podczas szkolenia w locie uczniowie często ćwiczą lądowania awaryjne lub lądowe , aby przygotować się na wypadek sytuacji awaryjnej. Kiedy ostatnio ćwiczyłeś procedurę wyładunku silnika lub lądowanie poza terenem samolotu ?

Jeśli minęło trochę czasu, poświęć trochę czasu na ponowne sprawdzenie procedur awaryjnych, w tym na wybór miejsca lądowania poza polem.

Istnieje wiele powodów, dla których być może trzeba będzie postawić samolot na polu lub drodze lub gdzieś nie ma pasa startowego. Usterka silnika spowodowana głodem paliwa jest prawdopodobnie najczęstszym powodem, ale lądowanie poza terenem może być wynikiem awarii konstrukcyjnej, pożaru silnika lub kokpitu, uderzenia ptaka lub dowolnej liczby sytuacji awaryjnych, które zmuszają cię do lądowania lub spowodować, że zdecydujesz się na zapobiegawcze lądowanie gdzieś poza lotniskiem. Wcześniejsze

Jak więc wybrać miejsce do lądowania? Cóż, najpierw uważaj się za szczęściarza, jeśli musisz wybrać w tej sprawie. Wiele razy, po prostu nie ma gdzie wylądować, lub jedyną opcją jest mała droga lub małe pole, na które nie jesteś pewny, czy możesz wejść do środka. Ale co, jeśli masz opcje? Czy lepiej lądować na polu lub na drodze?

Jest to pytanie, na które naprawdę nie można odpowiedzieć, przynajmniej nie biorąc pod uwagę wielu innych czynników, takich jak ruch uliczny, otaczający teren i przeszkody, kierunek i prędkość wiatru, wysokość nad poziomem morza i odległość ślizgu samolotu, ale tutaj jest kilka zalety i wady miejsc lądowania poza miejscem:

Pola

Pola są zwykle bardzo dobrymi opcjami dla przymusowych lądowań. Są szeroko otwarte, puste i niezamieszkane. Często są płaskie i wolne od przeszkód, i oferują dużo miejsca na długie lądowanie, jeśli przeregulujesz. Ale należy zachować ostrożność: Pola mogą mieć ukryte przeszkody, takie jak słupki ogrodzeniowe i linie nawadniające. A w zależności od tego, co rośnie, możesz być na wyboistym podeście. Na przykład pole kukurydzy może zniszczyć samolot, a świeżo zaorane pole siana może złagodzić lądowanie. A świeżo uprawiane pole może wyglądać zachęcająco, ale jeśli jest wystarczająco mokro, spowoduje, że twój samolot zatopi się w błocie i kołowrotku.

Drogi

Drogi mogą być dobrymi lądowiskami, ale tylko wtedy, gdy nie ma na nich ruchu ani pieszych. Zawsze wybieraj pole nad drogą, jeśli są samochody lub istnieje możliwość pojawienia się samochodów na drodze. Odpowiadasz za to, że nie stwarzasz zagrożenia dla innych ludzi w terenie. Czasem nie ma innej opcji, ale gdy jest, pole prawdopodobnie jest najlepsze.

Droga brukowa lub droga gruntowa, która nie jest używana, jest oczywistym wyborem do lądowania poza boiskiem. Wystarczające jest normalne lądowanie z niewielkimi lub żadnymi uszkodzeniami samolotu. Ale tak jak w przypadku każdego innego miejsca lądowania, pamiętaj o ukrytych przeszkodach, takich jak słupki ogrodzeniowe i linie energetyczne - często nie są one widoczne, dopóki nie znajdziesz się blisko nich i nie masz możliwości.

Inne obszary lądowania

Oprócz pola lub drogi, istnieje kilka innych odpowiednich lądowisk, które mogą pomóc zminimalizować zniszczenie i uratować życie. Poszukaj plaż, wyschniętych koryt jezior, linii brzegowych lub poletek. Wszystko na płaskim terenie będzie lepsze niż pagórkowaty lub skalisty teren. Plaża to dobra opcja, o ile w pobliżu nie ma ludzi. Fale mogą maskować dźwięk twojego silnika - jeśli w ogóle hałasuje - a ludzie mogą nie widzieć ciebie.

Kiedy nie ma dokąd się udać

Jeśli masz awarię podczas lotu lub awarię zasilania wymagającą lądowania poza boiskiem, a nie masz dobrych miejsc do lądowania, nie panikuj. Wiele samolotów wylądowało na drzewach lub w wodzie i przetrwało dobrze.

Jeśli znajdujesz się nad zalesionym obszarem, a lądowanie na drzewach jest nieuniknione, jedyną rzeczą, którą możesz zrobić, to przygotować samolot do awaryjnego lądowania i skoncentruj się na tym, aby podejście było tak wolne i możliwie jak najbardziej stabilne .

Powolne podejście w pobliżu prędkości przeciągnięcia przy minimalnym współczynniku zniżania i minimalnej prędkości do przodu, zwiększając szansę na przeżycie i minimalizując wraki.

Porzucanie wody może być jednym z najtrudniejszych ze wszystkich możliwych sytuacji awaryjnych. Lądowanie wymaga nieco większej finezji, aby nie było wozu lub przewrócić. Przy wystarczającej prędkości lub w stanie niekontrolowanym uderzenie wody może przypominać uderzenie w ścianę. Ale ładne kontrolowane lądowanie może oznaczać, że przeżyjesz, o ile możesz pływać na brzegu lub mieć kamizelkę ratunkową, a woda nie jest zbyt zimna. Hipotermia zachodzi szybko w zimnej wodzie oceanicznej.

We wszystkich przypadkach najważniejsze jest, aby nadal latać samolotem. Bez względu na to, gdzie jesteś, kontrolowane podejście i lądowanie jest lepsze niż wypadek i późniejszy pożar.