Jak odpowiadać na nielegalne pytania z wywiadu

Czy wiesz, że w wywiadach nie ma tematów? Powodem jest ochrona wnioskodawców przed dyskryminacją. Ustawa o dyskryminacji ciążowej, ustawa o Amerykanach z niepełnosprawnościami i ustawa o prawach obywatelskich z 1964 r., Między innymi, uniemożliwiają pracodawcom zwracanie się do kandydatów o:

Wywiady z pytaniami o powyższe kryteria są nielegalne.

Dlatego też pracodawcy nie zawsze podają je w bezpośredni sposób. Mogą sformułować pytania, które brzmią neutralnie, nawet niewinnie. Dzieje się tak dlatego, że napotykają poważne kłopoty, jeśli przestrzegają dyskryminujących zasad rekrutacji. Przepisy prawne powstrzymują ankieterów przed naruszaniem prywatności, ale wciąż pojawiają się delikatne pytania w takiej czy innej formie. Sposób postępowania zależy od:

Intencja przesłuchującego

Zanim się obrazisz i wskazujesz, że pytanie jest nielegalne, rozważ intencję przesłuchującego. Czy jest to możliwe, że są niedoświadczeni i nie są świadomi prawnych aspektów? Powinni znać procedury rekrutacji, ale nie zawsze tak jest.

Czy najemca może szczerze cię interesować podczas krótkich rozmów? Na przykład: "Jaki piękny pierścionek - jesteś zaręczony?" Jeśli są ciekawi, nie musisz ujawniać swoich danych osobowych.

Odpowiedz, jeśli czujesz się komfortowo, lub odejdź od pytania w sposób dyplomatyczny. Pamiętaj, że nawet w przypadkowych sytuacjach, ankieter kroczy po niebezpiecznym terenie.

Kiedy pracodawcy mają negatywne doświadczenia z rekrutami i próbują zapobiegać przyszłym bólom głowy, czasami zadają pytania wtrącać. Mogą mieć idealnego kandydata na myśli po spaleniu w przeszłości.

A jeśli ankieter jest przełożonym, zamiast przedstawicielem HR, mogą nie wiedzieć o legalności swoich działań. Co robisz, kiedy to się dzieje?

Najlepszym sposobem poradzenia sobie z sytuacją i znalezienia się na szczycie jest identyfikacja programu zleceniodawcy. Dlaczego pytają cię, czy chodzisz do kościoła w niedziele? Niektóre stanowiska techniczne, takie jak administratorzy sieci , wymagają dyżurowania w weekendy i święta. Być może rozmawiający zastanawia się nad opcjami planowania. Skoncentruj swoją odpowiedź na swojej zdolności do wykonywania pracy. Na przykład: "Robię różne zajęcia w weekendy, ale mogę pracować z harmonogramem dołączonym do pracy".

Pytania prawne i dotyczące nielegalnych rozmów

Ankieterzy mogą zadawać pytania z bezpośrednim łączem do pracy lub wymaganiami prawnymi. Ale jak je wypowiadają, robi wielką różnicę. Na przykład:

Jak odpowiadać na nielegalne pytania z wywiadu

Kiedy spotykasz się z nielegalnymi lub nieodpowiednimi pytaniami dotyczącymi wywiadu, bądź dyplomatyczny w swojej odpowiedzi. Nie zostaniesz zatrudniony, jeśli źle zrozumiałeś intencje przesłuchującego i przesadziłeś. Z drugiej strony chcą zobaczyć, jak radzisz sobie z delikatnymi sytuacjami, więc masz doskonałą okazję, by zademonstrować swój profesjonalizm i takt. Masz kilka opcji:

Jeśli pracodawca zada ci coś, co uważasz za wyjątkowo obraźliwe, zastanów się, czy w ogóle chcesz pracować dla firmy. Możesz również złożyć skargę do Komisji ds. Równych Szans Zatrudnienia.

Wniosek

Istnieją przepisy mające na celu ochronę pracowników przed dyskryminacją, ale to nie powstrzyma rekruterów przed próbą naginania zasad. Czasami jest to nieumyślne, albo firmy próbują ukryć się. Skorzystaj ze swojej dyskrecji, odpowiadając na wrażliwe pytania lub wzywając zatrudniających do legalności pytań.

Jeśli jesteś pasjonatem tej pracy, możesz rozważyć przekazanie osobie przeprowadzającej rozmowę kwalifikacyjną. Lub możesz być taktowny, zwracając uwagę na to, co najważniejsze - twoje umiejętności i zdolność do doskonałości w roli. Pełne przygotowanie przed rozmową da Ci pewność, że poradzisz sobie z każdą możliwą możliwością i zmaksymalizuje sukces rozmowy.

Artykuł ten został zaktualizowany przez Laurence'a Bradforda .