Co musisz wiedzieć o Air Force One

Air Force One to termin, który wszyscy dobrze znamy. To zjawisko kulturowe, symbol przywództwa, sukcesu i władzy na więcej sposobów niż jeden. Oczywiście, pierwotne użycie tego terminu - oznaczenie odpowiedniego znaku wywoławczego dla samolotu prezydenckiego - jest najważniejszym z tych symboli.

Sygnatura "Air Force One" od dawna reprezentowała samolot Sił Powietrznych, na którym leci prezydent Stanów Zjednoczonych.

Termin ten jednak przejawiał się w innych, bardziej swobodnych i twórczych sposobach wśród naszej amerykańskiej kultury. Nike, na przykład, zaprojektował but o nazwie "Air Force 1", który jest najlepiej sprzedającym się butem sportowym wszechczasów. A potem był ten przebojowy film z 1997 roku o tym samym imieniu z Harrisonem Fordem (sam pilot) , jak prezydent Stanów Zjednoczonych, który ucieka z samolotu prezydenckiego w kapsule ratunkowej high-tech. Film był nominowany do dwóch Oscarów. I chociaż termin ten ma być używany jako znak wywoławczy dla każdego samolotu, na którym leci Prezydent Stanów Zjednoczonych (na przykład, gdyby leciał w Cessnie 172, używałby znaku wywoławczego "Air Force One" do komunikować się z ATC), stało się to terminem używanym do odzwierciedlenia konkretnego samolotu Boeing 747-200B przeznaczonego do użytku prezydenckiego.

A dzisiejszy Air Force One może nie mieć kapsuły ratunkowej, ale ma wszystko inne.

I jak mówią nazwy, "Air Force One" przestało być terminem, który reprezentuje nie tylko sygnał wywoławczy dowolnego samolotu Sił Powietrznych, na którym prezydent leci, aby opisać najnowszy model samolotu prezydenckiego - Boeinga 747-200 samo. Wyświetla pieczęć prezydencką i słowa "Stany Zjednoczone Ameryki" jako główną część planu malowania, nadając mu sławę i sławę i czyniąc ją rozpoznawalną wszędzie.

Air Force One, jak większość z nas to wie, to najbardziej rozpoznawalny i znany Boeing 747 na świecie.

Poprzednie samoloty prezydenckie

Samolot prezydencki nie zawsze był Boeingiem 747. W rzeczywistości pierwszym lotem wykonanym z udziałem prezydenta na pokładzie był Franklin D. Roosevelt, który latał na Clipper, Boeing Model 314 Flying Boat, który zabrał go na spotkanie w Casablance w 1943 roku. Krótko po tym generał Hap Arnold nalegał, aby prezydent leciał samolotem Sił Powietrznych zamiast samolotu marynarki wojennej, a wkrótce samolot prezydencki został zaprojektowany specjalnie do podróży prezydenckich. Pierwsza wersja miała być C-87, wojskową wersją bombowca B-24, ale samolot nie spełniał standardów dla prezydenta, którego tajna służba mu odmówiła. To zainicjowało budowę nowego samolotu - Skrobasta VC-54. Skymaster był zmodyfikowaną wersją wojskową cywilnego samolotu DC-4, który był już produkowany, ale stał się pierwszym skonstruowanym specjalnie dla niego samolotem prezydenckim, a pierwszy został zbudowany specjalnie dla Franklina D. Roosevelta w 1945 roku wraz z salą konferencyjną i okno kuloodporne.

Dzisiejszy Air Force One

Od tego czasu prezydentów używało wielu różnych samolotów.

DC-6, różne wersje Boeinga 707 i obecnie używany Boeing 747-200 zostały użyte jako samoloty prezydenta. Nowy Boeing 747-8 jest obecnie planowany jako następny samolot dostarczony do prezydenta Stanów Zjednoczonych, prawdopodobnie pilotowany przez prezydenta, począwszy od 2024 roku.

Prezydent elekt Donald Trump trafił na nagłówki gazet krótko po wyborach w 2016 roku, wzywając Boeinga do wysokich kosztów nowego 747-8 i zażądał anulowania umowy. Wkrótce potem Boeing ogłosił, że są zobowiązani do utrzymania kosztów na niskim poziomie i nie przekroczy budżetu 4 milionów dolarów, jak przewidział Trump.

W międzyczasie Trump, a być może nawet jego następca, musi zadowolić się 747-2002 (lub własnym 757), co, poza starością samolotu i związanymi z tym problemami z utrzymaniem, prawie się nie ustala.

89. skrzydło samolotu

Dwa specjalnie zaprojektowane 747-200 fotela prezydenta obsługiwane są przez 89. skrzydło Airlift w bazie Joint Andrews w stanie Maryland, gdzie przygotowana jest gotowa do walki grupa licząca ponad 1000 osób, gotowa do przejęcia odpowiedzialności za transport prezydencki, a także innych VIP-ów. operacje transportowe. Kiedy prezydent podróżuje, zwykle towarzyszy mu wiele innych samolotów, w tym C-17 lub C-130, które latają przed prezydentem, aby zabezpieczyć szczegóły bezpieczeństwa, zaopatrzenie, sprzęt i wszystkie wymagane osoby do pomocy.

747-200

Obecna flota Air Force One obejmuje dwa samoloty Boeing 747-200, które pierwotnie zjechały z linii w 1990 roku całkowicie dostosowane do prezydenta Stanów Zjednoczonych, który w tym czasie był George HW Bush. Sama produkcja 747 była ogromnym wyczynem w latach 60., pierwszy 747 samolot został zbudowany w ciągu zaledwie 16 miesięcy i był wówczas największym samolotem cywilnym na świecie. Został zbudowany jako zamiennik swojego poprzednika, Boeinga 707, który był pod koniec swojego życia. Z ponad 1500 sprzedanymi samolotami, 747 jest najbardziej udanym samolotem szerokokadłubowym do tej pory.

Wnętrze

Model 747-200B oferuje ponad 4000 metrów kwadratowych powierzchni na pokładzie i obejmuje salę konferencyjną, jadalnię, pomieszczenia mieszkalne dla prezydenta, przestrzeń biurową dla członków gabinetu oraz miejsce dla 100 pasażerów i członków załogi.

Inside Air Force One to także zestaw medyczny, który można przekształcić w apartament chirurgiczny. I, jak możesz sobie wyobrazić, lekarz jest na pokładzie i gotowy do służby przez cały czas.

Zewnętrzny

Samoloty 747-200B są napędzane przez cztery silniki odrzutowe General Electric CF6-80C2B1 - rodzina silników wybranych do zasilania DC-10, Airbus 310, Boeing 767 i Air Force C5 Galaxy, i jest oceniana pod kątem ETOPS 180 . Silniki CF6 w modelu 747-200B są przystosowane do dostarczenia 56 700 funtów ciągu każdy.

747 prezydenta wyposażony jest również w przednie i tylne airstairs, a także samodzielny ładowacz bagażu. Kolejną drastyczną różnicą między tym 747 a innymi jest to, że Air Force One ma możliwość tankowania w locie, co daje mu nieograniczony zasięg i wytrzymałość, a także zapewnia, że ​​nasz prezydent może pozostać w powietrzu tak długo, jak to konieczne.

Kabina samolotu

Jedną z najważniejszych różnic pomiędzy dostosowanymi 747 wersjami Air Force One i "typowymi" 747 z linii są systemy awioniki i elektronika pokładowa, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa dla prezydenta.

Układy elektroniki pokładowej są utwardzane, aby zapobiec zakłóceniom powodowanym przez impuls elektromagnetyczny z podmuchu jądrowego. A samolot jest wyposażony w najnowocześniejszy, najnowocześniejszy sprzęt, zapewniający mobilne centrum dowodzenia dla prezydenta w razie potrzeby.

Według jednego źródła, na pokładzie Air Force One znajduje się 85 telefonów i 19 telewizorów, a także wiele faksów, komputerów, radiotelefonów i prawdopodobnie telefonów satelitarnych.

Większość tego, co jest w Air Force One, jest sklasyfikowana, ale można się założyć, że samolot jest wyposażony w systemy uzbrojenia, zakłócenia radarowe, różnorodne urządzenia pokładowe następnej generacji , a także różne rodzaje środków zapobiegawczych, którymi można zarządzać w czasach kryzysu, zapewnienie, że prezydent jest przygotowany na każdą możliwą sytuację kryzysową.

Dane techniczne:

Długość 231 ft, 10 in
Wysokość 63 stopy, 5 cali
Rozpiętość skrzydeł 195 stóp, 8 cali
Maksymalna prędkość 630 mph (0,92 MACH)
Sufit 45,100 ft
MTOW 833,000 funtów
Zasięg

7 800 nm

Załoga 30
Pasażerowie 71
Pojemność paliwa

53, 611 gal

(źródło: www.af.mil)

The Next Air Force One

Po przywołaniu rosnących kosztów utrzymania i zwiększeniu przestojów samolotów, lotnictwo szuka nowego Air Force One, a oni ponownie wybierali Boeinga jako firmę, która dostarczy następcę obecnego samolotu 747-200B. Obecna para 747 samolotów zbliża się do przewidywanej długości życia, a według jednego członka personelu lotniczego coraz trudniej nadążyć za utrzymaniem starzenia 747-200B. Nowy samolot został już zamówiony: 747-8.

Najnowsza wersja przełomowego samolotu zapewni prezydentowi jeszcze bardziej wydajne i sprawniejsze samoloty i będzie oznaczać półwiecze Boeinga dostarczającego samoloty głównodowodzącego Stanów Zjednoczonych Ameryki.

747-8 wyemituje o 16 ton mniej dwutlenku węgla w przeliczeniu na podróż niż samolot 747-200 i będzie latać o 1000 mil dalej. Przejdzie nieco szybciej niż model -200, ale przy 0,855 Mach (w porównaniu do 0,84 Macha), nowa wersja będzie najszybszym samolotem komercyjnym na świecie.

-8 będzie miał rozpiętość skrzydeł o prawie 30 stóp dłuższą niż jego poprzednik, a jego długość będzie o 18 stóp większa, co skutkuje większą masą startową, przy 987 000 funtów zamiast 833,000 funtów.

Siły powietrzne i Boeing oczekują, że nowy 747-8 będzie gotowy do roku 2024. Podobno już przekroczył budżet, który pierwotnie ustalono na 1,16 miliarda dolarów po wszystkich modyfikacjach. Koszt typowej operacji 747-8 na rynku wynosi prawie 370 milionów USD. W grudniu prezydent-elekt Donald Trump wywarł presję na Boeinga, grożąc anulowaniem zamówienia na dwa, może trzy, 747-8 samoloty, powołując się na rosnące koszty związane z projektem. Opublikował na Twitterze następujące wpisy:

"Boeing buduje nowy samolot 747 Air Force One dla przyszłych prezydentów, ale koszty są poza kontrolą, ponad 4 miliardy dolarów. Anuluj zamówienie! "- Donald Trump

Dokładne koszty programu nie zostały jeszcze określone, ale zwolennicy Boeinga twierdzą, że anulowanie zamówienia byłoby ogromnym błędem. Trump podobno spotkał się z Boeingiem w grudniu, aby omówić redukcję kosztów związanych z programem.