Jak zbudować zaufanie do swojego zespołu

Starszy członek zarządu skarcił kiedyś naszą kadrę kierowniczą: "Nie ufasz sobie wystarczająco, by odnieść sukces." Pamiętam, jak mocno narzekałem na ten akt oskarżenia przez kogoś, kto nie był częścią codziennej pracy naszej firmy. Okazuje się, że miał rację.

Zewnętrzny obserwator zauważyłby uszkodzone linki zaufania w szeregu relacji w tej grupie. Dopóki te związki nie zostały sfałszowane, zaczęliśmy walczyć. Dyrektor naczelny przyprowadził psychologa przemysłowego, aby pomógł zespołowi, ale wysiłek fizyczny się skończył.

Wreszcie, na korzyść CEO i zarządu, podjęli działania w celu usunięcia osób, które odmówiły odłożenia osobistych różnic w dążeniu do misji.

Po ustabilizowaniu się pyłu, pozostali członkowie grupy ustawili się wokół trudnych kwestii związanych z opracowaniem i wdrożeniem odważnej nowej strategii. Podczas gdy nie rozpoznaliśmy go w tym czasie, kolejne dwa lata prób i ostateczny sukces były kluczowymi momentami w naszej karierze.

Niezależnie od tego, czy jesteś dyrektorem generalnym, czy głównym przełożonym, zaufanie w jakiejś formie jest czynnikiem różnicującym, jeśli chodzi o wydajność . Jest to również jeden z tych głupich tematów, o których menedżerowie nie myślą codziennie. Rzadko zdarza się działanie: "wzmacniaj zaufanie między członkami mojego zespołu i pomiędzy nim", wyszczególnione w corocznym przeglądzie wyników lub na liście celów. To źle, ponieważ kwestia zaufania powinna znajdować się w centrum uwagi każdego menedżera każdego dnia i każdego spotkania.

Brak zaufania do współpracowników, rówieśników i członków zespołu to formuła stresu, walki i nieoptymalnych wyników. Skuteczni menedżerowie i wielcy liderzy uznają, że budowanie zaufania to złożony, a czasem powolny proces. Ciężko pracują nad tym każdego dnia.

15 Porady dotyczące budowania zaufania do Twojego zespołu

 1. Zaufaj zaufaniu . Większość ludzi przenosi góry, aby spłacić ten prosty, ale potężny gest szacunku.
 1. Połącz priorytety indywidualne i zespołowe ze strategiami i celami firmy . Ludzie rozwijają się, gdy mają kontekst dla swojej pracy i jej znaczenie dla szerszego obrazu.
 2. Informuj swój zespół o wynikach finansowych firmy. Niezależnie od tego, czy Twoja firma jest prowadzona w obrocie publicznym, czy prywatna, czas, w jaki zainwestujesz w wyjaśnianie i mówienie o rzeczywistych wynikach, zostanie doceniony. Twoja przejrzystość sugeruje, że ufasz członkom swojego zespołu dzięki tym ważnym informacjom.
 3. Zredukuj swoje wysiłki, aby zrozumieć i wspierać aspiracje zawodowe członków Twojego zespołu. Nic nie mówi "zależy mi", a nie inwestowanie czasu i wysiłku w pomaganie komuś w osiągnięciu celu. Troska rodzi zaufanie.
 4. Pokaż własne luki. Jeśli popełnisz błąd, przyznaj to. Jeśli interesuje Cię informacja zwrotna na temat własnego wykonania, poproś o nią, a następnie zrób coś pozytywnego z danymi wejściowymi. Upewnij się, że wrócisz do pętli i podziękuj członkom zespołu, którzy zapewnili konstruktywny wkład.
 5. Regularnie oddawaj swój autorytet. Jeśli prowadzisz regularne spotkanie operacyjne, obróć odpowiedzialność, aby opracować porządek obrad i poprowadzić spotkanie. Tak często, jak to możliwe, deleguj decyzje do osób lub zespołów. Wszelkie działania mające na celu wykazanie zaufania poprzez umożliwienie innym podejmowania decyzji i działania wzmocnią ich zaufanie do ciebie.
 1. Jasne światło na wszystkich pozostałych. Nikt nie ufa menedżerowi, który nieustannie wybiera się do centrum wydarzeń, by osiągnąć sukces zespołu. Cofnij się w cień, a członkowie twojego zespołu wiele razy zwrócą ci pieniądze.
 2. Odbij ciepło za błędy członków zespołu . Gdy coś pójdzie nie tak, przejdź do centrum reflektorów i trzymaj członków swojego zespołu poza zasięgiem wzroku.
 3. Zawsze dopasowuj słowa do swoich działań. To musi pasować do polecenia lub twoja wiarygodność ucierpi, a zaufanie zniknie. I tak, wszyscy w twojej drużynie utrzymują wynik.
 4. Uważaj na osłabienie wartości odpowiedzialności . Każda osoba musi być odpowiedzialna za swoje działania i wyniki. Wyjątki od tej zasady niszczą wiarygodność i zakłócają twoje wysiłki na rzecz budowania zaufania.
 5. Nie pozwól, aby trudne problemy się utrzymywały. Pamiętaj, że wszyscy Cię obserwują, a zegar Twojej wiarygodności działa. Podczas gdy twoi członkowie zespołu mają empatię w poruszaniu się w wielkich sprawach, oczekują, że wykonasz swoją pracę, aby mogli zrobić to samo.
 1. Trzymaj liderów zespołu odpowiedzialnych za budowanie zaufania pomiędzy członkami swojego zespołu. Twoje kierowane zespoły są bezpośrednim odzwierciedleniem ciebie jako głównego lidera. Ucz je dobrze i pociągnij do odpowiedzialności zgodnie z tymi samymi standardami, które sam posiadasz.
 2. Naucz swoje zespoły, jak rozmawiać, debatować i decydować . Zamiast wymagać łatwego porozumienia, naucz członków swojego zespołu, jak dyskutować o alternatywnych pomysłach i podejściach w dążeniu do najlepszego podejścia.
 3. Kiedy pracownik popełnia błąd, zachęć go do podzielenia się doświadczeniami . To jest podwójne dla twoich własnych błędów. Używaj błędów, aby uczyć innych.
 4. Zawsze działaj z jasnego, widocznego zestawu wartości . Jeśli Twoja firma nie ma jasnych wartości, określ wartości, które opisują aspiracyjne i akceptowalne zachowania członków Twojego zespołu. Naucz i stale odwołuj się do wartości.

Dolna linia na teraz

Zaufanie budowane jest w czasie i oparte na wielu ekspozycjach. Każdego dnia masz tysiąc okazji, by wzbudzić zaufanie. Ciężko pracuj, aby wygrać każdy z tych małych, ale ważnych chwil zaufania.