Najczęstsze mity na temat przywództwa

Istniejące przedsiębiorstwa stoją w obliczu zakłóceń na wszystkich poziomach. Młodsi pracownicy nie są zadowoleni z "pracy", ale raczej chcą pracy, która pozwala im uczestniczyć i brać udział w podejmowaniu decyzji. Tradycyjne modele dowodzenia i kontroli przywodzą na myśl, niezdolne do przystosowania się do potrzeby większej współpracy i integracji.

Spłaszczająca struktura organizacyjna jest w dzisiejszych czasach wściekłością, ale dopóki nie przejdziemy poza niektóre z naszych długo pielęgnowanych mitów na temat tego, co to znaczy być liderem, trudno będzie naprawdę wygenerować zmianę.

Oto siedem najczęstszych mitów na temat przywództwa, które utknęły nam w pamięci.

Liderzy to bardzo nieliczni ludzie na szczycie

Nasze obecne poglądy na przywództwo wydają się być jednowymiarowe, z odpowiedzialnością za przywództwo należące do jednej lub dwóch osób na szczycie piramidy władzy i kontroli. W rzeczywistości przywództwo jest wielowymiarowe. Każdego dnia każdy z nas przechodzi przez szereg różnych przejawów przywództwa. Wszyscy jesteśmy przywódcami w taki czy inny sposób, a gdy mamy szersze spojrzenie na przywództwo , jesteśmy w stanie współpracować w sposób, który wykorzystuje wyjątkowe talenty wszystkich.

Przywódcy są wyznaczani od urodzenia lub tytułu

"On lub ona jest urodzonym liderem." Słyszymy to cały czas. Ale co to naprawdę znaczy? Wszyscy jesteśmy w stanie stać się potężnymi przywódcami, biorąc pełną odpowiedzialność za to, że możemy przyczynić się do każdego przedsięwzięcia, niezależnie od tego, czy nasz wkład pochodzi z przodu, czy z tyłu.

Tytuł nie sprawia, że ​​ktoś jest przywódcą. Mamy mnóstwo przykładów osób o fantazyjnych tytułach, które nie są w stanie połączyć się, zainspirować, wzmocnić pozycji i rozwinąć innych.

Wielcy przywódcy pracują samotnie

To jest teoria przywództwa "samotnego wilka". Trzymaj się odizolowane i oddziel się od "paczki". W przeciwnym razie nie będziesz w stanie utrzymać pozycji alfa i skutecznie prowadzić.

To może być przydatne pojęcie, kiedy najsilniejsi naprawdę przetrwali, ponieważ musieliśmy polować na pożywienie lub uciekać przed drapieżnikami, ale daleko nam do tego podstawowego biologicznego funkcjonowania. Skuteczni liderzy dzisiaj potrafią przywoływać przywództwo u innych. W dzisiejszym zintegrowanym środowisku pracy coaching jest uważany za kluczową kompetencję wielkiego przywództwa.

Przywódcy mają mieć wszystkie odpowiedzi

W przeszłości charakteryzowaliśmy liderów jako bohaterskich, błyskotliwych rozwiązujących problemy, którzy w jednej chwili zapewniają rozwiązania trudnych problemów. Jest to antyteza współpracy i integracji, która tworzy rozwiązania, które często są płytkie lub jednowymiarowe, ponieważ nie zostały poddane rygorystycznemu, zaangażowanemu badaniu i debacie. Ciekawość i mocne pytania są kluczową częścią skutecznego przywództwa.

Przywództwo dotyczy wyników, a nie ludzi

Wraz z ożywieniem tempa życia w dzisiejszym świecie, stajemy się coraz bardziej zorientowani na działania i wyniki. Wydaje się celowe, aby po prostu zrezygnować ze wszystkich "miękkich" rzeczy i ciężko jechać po wyniki. Niestety, kiedy jesteśmy odłączeni od istot nas samych i innych, to nieprzerwane działanie prowadzi do działań, które nie są uziemione i pozostawia nas w poczuciu rozłąki i desperacji dla znaczenia i przynależności.

Przywództwo, które odżywia i równoważy bycie i działanie, nazywane jest Współaktywnym Przywództwem ze współ- (byciem) i - aktywnym (robieniem) współpracującym ze sobą harmonijnie.

Wszystko w naszym naturalnym świecie uczy nas, że te dwie energie współ- i aktywnych splatają się w każdej chwili. Podobnie jak yin i yang starożytnej chińskiej filozofii taoistycznej, współdziałają i działają razem, aby stworzyć połączenie, równowagę i całość.

Przywództwo jest statyczne

Mamy skłonność wierzyć, że gdy przywództwo zostało przypisane do roli lub tytułu, rzeczy pozostają takie, dopóki wyznaczony lider nie zrezygnuje, nie zostanie zwolniony lub umrze. W rzeczywistości przywództwo jest najbardziej efektywne, dynamiczne i żywe, gdy porusza się szybko w całym systemie. W ten sposób każdy jest przywódcą - czasami prowadzi z przodu i wskazuje drogę, czasami prowadząc od tyłu i wspierając inicjatywę, czasami prowadząc z boku w partnerstwie, a czasem prowadząc z pola energetycznego, używając instynktu i intuicji, by wyczuć, co jest nie być mówionym.

W udanym przywództwie, porażka nie jest opcją

To taki śmiertelny mit. Niepowodzenie jest zasadniczą częścią eksploracji, nowych odkryć i innowacji . Jeśli nie możemy sobie pozwolić na porażkę, musimy pozostać przy sprawdzonych podejściach z przeszłości. Naszym działaniom brakuje ciekawości i eksploracji, ponieważ tak bardzo boimy się porażki, że nie chcemy próbować czegoś nowego.

Tylko przez niepowodzenie wielokrotnie możemy się uczyć, ewoluować i wzrastać. Ważne jest, aby przywódcy przyjęli porażkę jako ważny aspekt rozwoju i odkrywania.

Zaproponowałbym nową prostą definicję przywództwa: Liderzy to ci, którzy są odpowiedzialni za swój świat. Kiedy mamy zdolność reagowania twórczo, a nie w sposób wzorzysty i reaktywny, kiedy rozumiemy, że jesteśmy autorami własnego życia, jesteśmy w rzeczywistości liderami.

Ta definicja przywództwa pozwala ludziom przyczynić się do ich indywidualnych mocnych stron i generuje przywództwo, które jest dynamiczne i integracyjne. Wszyscy jesteśmy cenni, a każdy z nas ma pewną część rozwiązania stojących przed nami wyzwań. Dopiero gdy opublikujemy te przestarzałe mity na temat tego, co oznacza przywództwo i szukamy nowych definicji, będziemy mogli pracować i żyć razem w świecie, który wykorzystuje najlepszych z każdego.

Karen Kimsey-House jest współautorką Co-Active Leadership i Co-Active Coaching . Ponadto jest współzałożycielem i dyrektorem generalnym Coaching Training Institute (CTI) i częstym współpracownikiem Huffington Post. Dowiedz się więcej o pracy Karen na stronie http://www.coactive.com lub połącz się z nią na Twitterze @kkimseyhouse