Dlaczego zarządzanie to kariera, a przywództwo to powołanie

Zapytaj kogokolwiek, a ci powiedzą. Jest różnica między menedżerami i liderami.

Zapytaj ich, na czym polega ta różnica, i mogą mieć nieco więcej trudności, udzielając jasnej odpowiedzi. Nagle słowa stają się amorficzne i nieokreślone. W jakiś sposób przywództwo jest nienamacalne - charyzmatyczny element, który niektórzy mają, a inni po prostu nie. Dlatego, według wszechobecnych "oni", jest to rzadkość.

Nie zgadzamy się z tą perspektywą.

Kariera kontra powołanie

Różnica między byciem menedżerem a byciem liderem jest prosta: zarządzanie to kariera. Przywództwo to powołanie.

Nie musisz być wysoki, dobrze mówiony i dobrze wyglądać, aby być odnoszącym sukcesy liderem. Nie musisz mieć "czegoś specjalnego", aby spełnić rolę lidera.

To, co musisz mieć, to jasno zdefiniowane przekonania - i, co ważniejsze, odwaga twoich przekonań, by zobaczyć, jak one się urzeczywistniają. Tylko wtedy, gdy zrozumiesz swoją rolę przewodnika i stewarda opartego na własnych najgłębiej zakorzenionych prawdach, możesz przejść od menedżera do lidera.

Moc zaufania

Niezależnie od tego, czy grupa, którą nadzorujesz nazywa się pracownikami, współpracownikami, współpracownikami, członkami zespołu czy cokolwiek innego, to, czego szukają, to ktoś, komu mogą zaufać . Ktoś, kogo znają, pracuje dla większego dobra - dla nich i dla organizacji. Szukają kogoś, nie tylko tego, że mogą - ale chcą - podążać.

Ponieważ tylko wtedy, gdy masz naśladowców - ludzi, którzy zaufali Tobie - wiesz, że przeniosłeś się do tej wiodącej roli. A widzisz, że Twoja organizacja wykracza poza dotychczasowe osiągnięcia w zakresie jakości, produktywności , innowacji i przychodów. Działasz na tak wysokim poziomie skuteczności, że dajesz budżet firmie - i wciąż pokonujesz swoje cele .

Osiągasz to, o czym zawsze marzyłeś, można osiągnąć. I nie tylko to, ale tak naprawdę jest to łatwiejsze niż myślisz.

Ponieważ jesteś liderem. Ponieważ klasyczny model zarządzania dowództwem i kontrolą, który wbrew powszechnym przekonaniom wciąż obowiązuje nawet w naszych najbardziej postępowych firmach XXI wieku, nie jest już w grze. Pewnie, kontrole są na miejscu. Jasne, rozwiązujesz problemy, które się pojawiają.

Ale to nie tylko ty sam. Masz ludzi, którym zaufałeś - i którzy szczęśliwie i bezpiecznie odwzajemnili się - aby pomóc Ci osiągnąć sukces organizacyjny.

Zostań liderem: pierwsze kroki

Gdzie zacząć? Zacznij od odkrycia dokładnie, jakie są twoje przekonania. Wyjaśnij i skodyfikuj dla siebie to, w co wierzysz. Następnie cofnij się i zobacz, jak te wierzenia rozgrywają się w organizacji w obecnym kształcie.

Nie rozpoczynaj od oceny organizacyjnej opartej na liczbach lub twoich opiniach na temat innych. Tu nie chodzi o "ich". To wszystko o tobie.

Zapytaj siebie:

Realistycznie, przejdziesz ten proces nie raz, ale wiele, wiele razy. Jest to okresowa rzeczywistość i kontrola krzyżowa, aby zobaczyć, jak sobie radzisz w swoim własnym kontekście i, gdy zaczynasz wprowadzać zmiany, w szerszym kontekście.

Ponieważ, podczas gdy możesz i powinieneś oczekiwać od siebie i swojej najbliższej organizacji dokonywania zmian, nie możesz - i nie powinieneś - oczekiwać, że większa organizacja natychmiast zareaguje lub zrobi to samo. To osobista wyprawa mająca na celu pomóc Ci być bardziej - i pomóc tym, których życie dotkniesz, aby być więcej.

Daj czas organizacji. Dostanie się tam. Jest po prostu powolny.

Co dalej?

Kiedy identyfikujesz swoje przekonania i zaczynasz dostosowywać swoje zachowania do tych przekonań, będziesz musiał podjąć kroki w celu zbudowania kultury współpracy opartej na tym, dokąd zmierzasz.

Aby to zrobić, poproś swoich pracowników o to, czego potrzebują i jakie są ich marzenia dotyczące ich pracy i większej organizacji. (Oni je mają, wiesz). Rozmawiaj z wewnętrznymi i zewnętrznymi klientami i dostawcami na temat ich potrzeb. Dowiedz się, co jeszcze możesz zrobić i co możesz zrobić, aby osiągnąć sukces.

Zarejestruj się i zaangażuj w rozmowę i komunikację. Opierać się do tyłu. Słuchać. Weź tyle, ile możesz. Szukaj trendów i motywów. Dowiedz się, jakie są możliwości - połączenia i rozłączenia, które możesz wykonać.

Być bardziej. Bądźcie tymi wszystkimi rzeczami, które zawsze wierzyliście w siebie - i zazwyczaj wnoszą do końca waszego życia.

Przywódcy nie są stworzeni ani narodzeni. Przywództwo jest wyborem - wiarą i zaangażowaniem we wszystko, co w tobie jest dobre i szlachetne.

Bądź liderem.

-

Leslie L. Kossoff jest wiodącym myślicielem i konsultantem organizacyjnym. Jej firma, Kossoff Management Consulting, zapewniała wskazówki w obszarach rozwoju wykonawczego i zarządzania oraz strategii organizacyjnej i doskonałości od ponad dwunastu lat. Obecnie koncentruje się na następnym pokoleniu przywództwa i pokoleniu.

-

Zaktualizowane przez Art Petty