Jak działa ADS-B: spojrzenie na fundamenty NextGen

Zrzut ekranu: FAA

Przegląd

ADS-B jest podstawą systemu transportu następnej generacji FAA (NextGen). Został opracowany, aby pomóc przekształcić system przestrzeni powietrznej kraju w bardziej wydajny. System ruchu lotniczego zostanie poddany bardzo potrzebnemu planowi modernizacji poprzez wdrożenie NextGen, a ADS-B jest głównym komponentem.

Główną rolą ADS-B jest dostarczanie precyzyjnych informacji o położeniu statku powietrznego kontrolerom ruchu lotniczego.

Jest to krok ponad RADAR, który jest używany od lat.

ADS-B to skrót od Automatic Dependent Surveillance-Broadcast. Wykorzystuje sygnały satelitarne GPS do ciągłego przesyłania informacji o samolotach do kontrolerów ruchu lotniczego i innych uczestniczących statków powietrznych. ADS-B jest najdokładniejszym systemem nadzoru, jaki kiedykolwiek widział przemysł lotniczy. Umożliwi to samolotom latanie bardziej bezpośrednimi trasami, łagodzenie zatłoczenia, obniżanie emisji dwutlenku węgla i oszczędzanie czasu i pieniędzy operatorów statków powietrznych.

składniki

Jak to działa

ADS-B działa, wykorzystując sygnały satelitarne i systemy awioniki samolotu do interpretowania danych statku powietrznego i transmitowania go do kontrolerów ruchu lotniczego w sposób ciągły i niemal w czasie rzeczywistym.

Sygnały satelitarne są interpretowane przez odbiornik GPS samolotu. Technologia ADS-B pobiera dane satelitarne i dodatkowe dane z awioniki samolotu, aby uzyskać bardzo dokładny obraz położenia samolotu, prędkości, wysokości i ponad 40 innych parametrów. Dane te są przekazywane do stacji naziemnej, a następnie do kontrolerów ruchu lotniczego. Inne prawidłowo wyposażone samoloty w obszarze otrzymają również dane, zwiększając świadomość sytuacyjną dla pilotów.

Istnieją dwie różne funkcje ADS-B: ADS-B In i ADS-B Out.

Błędy i ograniczenia

Obecnie największym ograniczeniem ADS-B jest koszt instalacji niezbędnego sprzętu praktycznie na każdym samolocie w kraju. Podczas gdy program sprawia, że ​​latanie jest bezpieczniejsze i bardziej efektywne, większość działów lotów i pilotów lotnictwa ogólnego ma trudności z uzasadnieniem kosztów.

ADS-B ma bardzo mało błędów systemowych; w przeciwieństwie do tego znana jest z niezawodności. Żaden system stworzony przez człowieka nie jest jednak głupi, a niektórzy eksperci twierdzą, że ADS-B (i ogólnie GPS) jest podatny na ataki z wykorzystaniem infrastruktury systemowej, takie jak hakery czy zakleszczenia GPS. Dodatkowo, ponieważ ADS-B jest zależny od systemu GNSS, normalne błędy satelitów, takie jak błędy pomiaru czasu i satelity, mogą wpływać na ADS-B.

Aktualny stan

Według FAA organizacja zrealizowała wszystkie czujniki sieciowe ADS-B.

Stacje te oferują usługi pogodowe i informacje o ruchu drogowym samolotom wyposażonym w ADS-B w 28 obiektach TRACON. Z 230 obiektów ATC, ponad 100 korzysta obecnie z ADS-B, a reszta ma być w pełni wyposażona do 2019 r. FAA stoi na straży, że wszystkie statki powietrzne eksploatowane w wyznaczonej przestrzeni powietrznej muszą być wyposażone w urządzenia ADS-B Out, które zostały wyposażone 1 stycznia 2020 r. .

Praktyczne użycie

Niepewność koncentruje się na konkretnych rodzajach urządzeń potrzebnych dla różnych statków powietrznych i operatorów. Instalacja urządzenia zależy od rodzaju latania i aktualnie zainstalowanego sprzętu.

Na przykład łącze UAS 978 MHz wystarcza dla statku powietrznego z już zainstalowanym odbiornikiem GPS z atestem WAAS, IFR i transponderem Modu C, chyba że operator chciałby polecieć poza Stany Zjednoczone lub ponad 18 000 stóp, w w takim przypadku konieczne byłoby łącze ES 1090 MHz. Jednak łącze ES 1090 MHz nie jest kompatybilne z TIS-B lub FIS-B, co oznacza, że ​​operator musiałby znaleźć inny sposób uzyskania informacji o ruchu (takich jak TCAS).

A operator, który nie ma jeszcze jednostki GPS z obsługą WAAS w swoim samolocie, będzie musiał zakupić nowy moduł GPS wraz z łączem UAS 978 MHz lub 1090 MHz ES i potencjalnie transponderem Mode C lub Mode S.

Po uruchomieniu ADS-B jest cennym narzędziem, dostarczającym najdokładniejszych danych kontrolerom ruchu lotniczego i pilotom, jakich kiedykolwiek widzieliśmy. Po wdrożeniu w całym kraju korzyści są pozytywne.

Nie ma jednak argumentu, że ADS-B jest dość drogi i skomplikowany. FAA ma nadzieję, że długoterminowe korzyści przeważą nad kosztami, ale projekt pozostawia właścicieli samolotów w trudnej sytuacji.