10 sposobów radzenia sobie z wypaleniem zawodowym

Czuć się wykończonym? Gotowy do pęknięcia? To jest dla ciebie.

Reklama, marketing, PR i design to branże, które zdają się być dumne z tego, jak ciężko pracują ich pracownicy . Jest takie sławne powiedzenie, które przez wiele lat było używane przez wielu dyrektorów kreatywnych i menedżerów - "Jeśli nie przyjdziesz w sobotę, nie pokazuj się w niedzielę". Zasadniczo, jeśli nie jesteś gotowy do pracy w potwornie , my nie chcemy ciebie.

Jednak wraz z pojawieniem się mediów społecznościowych, problem zwiększył się wykładniczo.

Teraz wiadomości reklamowe są wypychane przez całą dobę i nie wszystkie są zautomatyzowane. Ktoś musi to zrobić, a to prowadzi do większego stresu, złego stanu zdrowia, a w przypadku jednego biednego pracownika Dentsu, samobójstwa. To jest niedopuszczalne. Twoja praca nie jest twoim życiem i nigdy nie powinna być odpowiedzialna za każdego, kto bierze ich.

Tak więc, jeśli czujesz, że to wszystko staje się zbyt duże, musisz wziąć oddech, spróbować zrelaksować się i przeczytać następujące 10 wskazówek. Mogą zaoszczędzić więcej niż twoje zdrowie psychiczne.

1. Przerwij działanie

Poważnie. Opuść narzędzia, porozmawiaj ze swoim menedżerem tak szybko, jak to możliwe, i zrób sobie przerwę. Nie pięciominutowa przerwa, a nie kilka dni w domu. Potrzebujesz pełnego i całkowitego odcięcia od pracy. Powinieneś wyjaśnić, dlaczego, nie brzmiąc tak, jakbyś jęczał lub stawał się emocjonalny. Bądź racjonalny, wyłóż wszystkie powody, dla których zasługujesz na przerwę, i dlaczego będziesz jeszcze lepszym pracownikiem po powrocie. Najlepiej byłoby, gdybyś minął co najmniej dwa tygodnie i powinieneś upewnić się, że nie masz kontaktu z biurem.

Nie udostępniaj się na połączenia. Nie sprawdzaj swoich e-maili. Jeśli to możliwe, znajdź gdzieś iść, co jest całkowitym przeciwieństwem pracy i rób wszystko, co sprawia, że ​​jesteś naprawdę szczęśliwy. Jeśli to leży na plaży, pijąc koktajle, wspinaczkę górską lub rafting, zrób to. Jeśli nie masz żadnych dni urlopu, poproś o niezapłaconą przerwę.

Znajdź sposób, aby to zadziałało. To jest twoje życie, a jeśli nie zrobisz tego szybko, możesz cierpieć na tak wiele sposobów.

2. Znajdź wydanie

Dla niektórych jest to CrossFit lub sztuki walki. Dla innych to bitwy paintballowe, piłka nożna, racquetball lub kręgle. Wiele osób lubi gry wideo, podczas gdy inni wolą strzelnicę lub kilkanaście okrążeń basenu. Sposób, w jaki uwalniasz agresję i frustrację, nie jest ważny, o ile nie jest szkodliwy dla ciebie lub innych. Liczy się to, że znajdziecie sposób, aby jakoś odpuścić. W tej chwili jesteś kucharzem ciśnieniowym . Jeśli od czasu do czasu nie otwierasz zaworu spustowego, wybuchnie. Być może nie dosłownie, ale złamiesz emocjonalnie, wybuchniesz, albo zrobisz coś, z czym twoja kariera nigdy nie w pełni się poprawi.

3. Zrób przerwę od alkoholu i kofeiny

Wiele osób radzi sobie z napięciami i napięciami gorączkowego życia zawodowego, zwracając się do butelki lub dozując kawę, napoje energetyczne, papierosy i wiele innych. Chociaż czasami może to być pomocne z umiarem, możesz szybko stać się zależnym od nich; zwłaszcza jeśli używasz ich, aby poradzić sobie z dużym obciążeniem , a nakład pracy staje się coraz większy.

A jeśli zostaniesz uzależniony, będziesz miał kłopoty. Chociaż coś tak prostego jak kawa lub napoje z kofeiną wydają się nieszkodliwe, mogą być szkodliwe. Mogą cię okraść z tego bardzo potrzebnego snu, którego potrzebujesz i nadmiernie obciążyć serce. I wszyscy wiemy o niebezpieczeństwach związanych z alkoholem i tytoniem. Tak więc, choć możesz myśleć, że potrzebujesz ich bardziej niż kiedykolwiek, znajdź coś innego. Coś zdrowego.

4. Poproś o inne obowiązki

Wypalenie w agencjach reklamowych nie może się zdarzyć tylko z powodu przepracowania, ale z pracy na tych samych kilku klientach przez wiele miesięcy. Jak mówi stare przysłowie, zmiana jest tak dobra jak odpoczynek, więc porozmawiaj ze swoim przełożonym o podjęciu różnych obowiązków. Czy możesz przejść do innego konta? Czy możesz współpracować z klientami, którzy wymagają od ciebie opuszczenia biura na spotkania, sesje i wydarzenia?

Czy możesz zamieniać konta z kimś, kto czuje się wyczerpany? Jeśli jesteś dobry w swojej pracy, agencja nie chce cię stracić. Może to kosztować nawet o 400 procent więcej niż roczna pensja, aby zastąpić cię, zwłaszcza jeśli jesteś utalentowaną twórczynią, a agencja wolałaby lepiej wykorzystać twoje umiejętności na innym koncie, niż gdybyś chodził.

5. Od serca do serca z kimś bliskim

Innym sposobem na zmniejszenie presji jest dzielenie się swoimi problemami, myślami i obawami z kimś, kto naprawdę dba o twoje samopoczucie. Może to być małżonek, syn lub córka, twój najlepszy przyjaciel, sąsiad lub zaufany współpracownik (nie rozlewaj fasoli komuś, kto jest znany z szerzenia plotek lub wykorzystaj informacje przeciwko tobie). Nie muszą być w tej samej branży i nie muszą dokładnie wiedzieć, co robisz. Ale to, co mogą zrobić, to być łgarstwem, które często jest wszystkim, czego potrzebujesz, aby uwolnić część tej sfrustrowanej frustracji i rozpaczy. Jeśli nie możesz znaleźć nikogo, kogo chcesz robić w ten sposób, inną opcją jest napisanie listu do osoby lub osób, które zwiększają wypalenie. Szef, współpracownik lub klient. Odłóż wszystko, co chcesz powiedzieć. NIE wysyłaj do nich. To jest tylko ćwiczenie, aby usunąć niektóre z tych rzeczy z twojej klatki piersiowej.

6. Znajdź sposoby, aby praca była bardziej zabawna lub interesująca

W reklamie i projektowaniu, gdy jesteś zajęty ekscytującymi projektami, możesz złagodzić niektóre problemy związane z wyczerpującym harmonogramem. Tak, jesteś zajęty, ale świetnie się bawisz, to nie jest problem. Jednak, gdy palisz świecę na obu końcach w projektach, które nie robią nic, by Cię zainspirować, wtedy naprawdę może się zdarzyć wypalenie. Kiedy tak się stanie, znajdź sposoby, dzięki którym praca, nad którą pracujesz, będzie przyjemniejsza. Jedną z kreatywnych metod stosowanych przez copywriterów i dyrektorów artystycznych jest rzucanie sobie nawzajem wyzwań, aby uzyskać konkretne słowa lub wyrażenia w reklamach (spróbuj uzyskać "balon na gorące powietrze" lub "kozie rodeo" w suchej kopii o ubezpieczeniu). Zrób z tego grę. Może zostać odrzucony. Może przejść bez zauważania nikogo. Może nawet sprzedać więcej produktów.

7. Pracuj z dala od biurka

Zmiana scenerii może sprawić, że świat będzie dobry, nawet jeśli nadal pracujesz na 12-godzinnych zmianach przez siedem dni w tygodniu. Większość agencji reklamowych pozwala od czasu do czasu pracować zdalnie, szczególnie jeśli szukasz inspiracji. Znajdź lokalną kawiarnię lub bar lub udaj się do najbliższego parku. To naprawdę niezwykłe, jak bardzo może to pomóc w uczuciach wypalenia zawodowego. Jednak nie pracuj z domu. Kiedy doświadczasz wypalenia, musisz dołożyć wszelkich starań, aby oddzielić życie zawodowe od życia domowego. Ostatnią rzeczą, którą powinieneś robić, to przynieść ze sobą pracę do domu. To skojarzenie wiąże problem, a zanim się zorientujesz, kojarzysz dom z tymi samymi uczuciami, które masz w pracy. Narysuj linię i nie przekraczaj jej.

8. Wykorzystaj prawa FMLA

Znana jako Ustawa o urlopie rodzinnym i lekarskim, jest prawem federalnym, które gwarantuje niektórym pracownikom do 12 tygodni bezpłatnego urlopu rocznie, bez żadnego ryzyka utraty pracy. Jest często używany do poważnych wydarzeń życiowych, takich jak narodziny dziecka lub pobyt w szpitalu. Ale jeśli naprawdę doświadczasz poważnych wypaleń i stresu psychicznego, to może to być wystarczający powód do skorzystania z ochrony FMLA. Zobacz lekarza lub psychologa, wyjaśnij, co się dzieje, i uzyskaj pisemny dowód, że nie jesteś w stanie wykonać swoich obowiązków na zadowalającym poziomie z powodu stresu, wypalenia zawodowego i niepokoju. Tak, urlop nie jest płatny, więc będziesz musiał zważyć to, biorąc pod uwagę czas przerwy. W wielu przypadkach cztery tygodnie to więcej niż potrzeba, aby się naładować i wrócić do dawnego życia.

9. Miej dużo snu, ćwicz i dobrze się odżywiaj

Nie trzeba wspominać, że gdy jesteśmy zestresowani, szukamy sposobów, aby czuć się bardziej komfortowo. Dla wielu z nas dotyczyło to jedzenia komfortu, picia alkoholu i zwijania się na kanapie przed telewizorem. To jednak nie pomoże ci trochę w stanie mentalnym i fizycznym. Nie sięgaj po żetony i pilota. Zamiast tego stwórz plan, aby ćwiczyć więcej i zjedz więcej zdrowej żywności. I śpij dobrze przez osiem godzin każdej nocy. Żadnych późno-nocnych bingów filmowych i bez przekąsek o północy. Pomyśl o swoim ciele jako przepracowanej maszynie. Potrzebuje miłości i troski. Potrzebuje najlepszego paliwa, najlepszej konserwacji i mnóstwa wolnego czasu. Kilka tygodni lub miesięcy tego i będziesz czuć się gotowy do podjęcia na świecie.

10. Zamknij swoją pracę

W ostateczności możesz opuścić firmę, dla której pracujesz. Dla niektórych ludzi jest to wybór pomiędzy wyjściem a znalezieniem rozsądniejszego sposobu zarabiania na życie lub wytrwania do punktu załamania. I w tym przypadku tak naprawdę nie ma wyboru. Nie możesz pozwolić sobie na tak psychiczną i fizyczną chorobę, że stajesz się niezdolny do pracy. Znajdź sposób na rzucenie palenia. Najlepiej byłoby, gdyby inne źródło dochodu było wyrównane, z dostateczną luką pomiędzy odejściem z poprzedniej pracy a uruchomieniem nowego do odświeżenia. Ale jeśli to albo zrezygnujesz, albo zaryzykujesz swoje zdrowie psychiczne, to zakończ. Znajdziesz inne sposoby zarabiania na życie, czy to na freelancingu, czy na znalezieniu zupełnie nowej ścieżki kariery. W rzeczywistości niektórzy ludzie rezygnują z rozpoczęcia innej pracy i stają się szczęśliwi i wolni od stresu.

Tak, jest. Wypalenie jest poważne. Nie tylko Twoja praca cierpi, ale także twoje zdrowie, twój stan psychiczny i życie ludzi wokół ciebie. Zrób wszystko, co możesz, aby naprawić obrażenia i znajdź sposób na utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.