Czy kariera w reklamie jest odpowiednia dla Ciebie?

Czy masz to, czego potrzeba, aby zrobić to w reklamie?

Rozważasz karierę w reklamie. Cóż, zdecydowanie jest to branża, która ma mnóstwo profitów, chociaż nie powinieneś wierzyć we wszystko (lub, szczerze mówiąc, prawie wszystko) widzisz w filmach i telewizji. Reklama, jak każda inna branża komercyjna, wymaga ciężkiej pracy, poświęcenia i grubej skóry. Ale jeśli myślisz, że możesz sobie z tym poradzić, oto przykład świata agencji reklamowych.

Zacznijmy od działu kreatywnego

Jeśli jesteś kreatywny i lubisz pisać lub projektować, dodałeś już reklamy do pięciu najlepszych list możliwości kariery.

Praca w dziale kreatywnym dużej agencji reklamowej jest dla większości wymarzoną pracą, ale może się zdarzyć, że wolisz pracować w małej agencji reklamowej, agencji wewnętrznej, a nawet na własną rękę jako freelancer.

Będziesz pracować jako zespół, a twoja osobowość twórcza będzie nie tylko ceniona, ale będzie polegać na każdym dniu. Nawet jeśli kopia powróci z czerwonymi znakami, to Ty jesteś dyrektorem kreatywnym, który chce napisać tę reklamę. Jeśli Twój projekt jest zaznaczony, nadal musisz wprowadzić zmiany, aby uzyskać reklamę na czas.

Reklamy nie są jednak tylko kreacjami

Kiedy myślisz o reklamie, możesz automatycznie wyobrazić sobie pokój pełen kreatywnych ludzi, wbijających pomysły w jedną solidną kampanię reklamową. Copywriterzy, graficy , dyrektorzy kreatywni, dyrektorzy artystyczni i inni kreatywni ludzie pracują razem w tego typu ustawieniach.

Jednak istnieje wiele innych typów osób zaangażowanych w udaną kampanię reklamową, która w rzeczywistości nie tworzy reklam.

Menedżerowie ds. Zarządzania kontem, kierownicy ruchu, koordynatorzy mediów, dyrektorzy mediów , badacze i inni twórcy niebędący twórcami pracują w branży reklamowej.

Te osoby są tak samo ważne dla udanej kampanii reklamowej klienta, jak kreacje, które rozwijają koncepcję kampanii. Wiele nieobowiązkowych pozycji w reklamie działa również bezpośrednio z klientem.

Na przykład menedżer konta (AE) jest łącznikiem między klientem a działem kreatywnym. AE musi ściśle współpracować z obu, aby upewnić się, że potrzeby klienta są zaspokajane na każdym etapie kampanii reklamowej.

Czy jesteś gotowy na środowisko wysokiego ciśnienia?

Jak dobry jesteś ze stresem? Czy potrafisz pracować w napiętych terminach? Czy potrafisz obsłużyć odbieranie połączeń w środku nocy, od zagorzałych dyrektorów kreatywnych lub klientów? Jest to norma dla każdego w reklamie, ale szczególnie dla tych w dużych agencjach obsługujących ogromnych klientów.

Ludzie stracili pracę w wyniku nieudanej kampanii reklamowej. Gdy klient wyciąga swoje dolary reklamowe z powodu złych wyników, przysłowiowe głowy zwodzą.

Częściowo odpowiadasz za sukces lub porażkę kampanii reklamowej. To świetnie, gdy kampania jest ogromnym hitem. Uczestniczysz w chwale. Kiedy kampania jest flopem, dzielisz się także ze złymi czasami ze swoimi kolegami.

To środowisko wysokiego ciśnienia nie jest dla wszystkich. Krótkie terminy, zmiany w ostatniej chwili i siedzenie w biurze szefa, gdy nadchodzi czas, aby wziąć udział w gorącej kampanii reklamowej, spowodowało, że wielu profesjonalistów od reklamy zmieniło kierunek kariery.

MUSISZ mieć bardzo grubą skórę

To nie jest branża dla ludzi, którzy nie mogą krytykować. Nie każdy twój pomysł zostanie dobrze przyjęty. Twoja praca przejdzie przed oczyma wielu osób, zanim kampania reklamowa zostanie zwolniona i ulegnie wielu zmianom.

Być może napisałeś jeszcze swoją najlepszą kopię, ale musisz zacząć od nowa i zrobić to ponownie. Bardzo dobrze radzisz sobie z krytyką. Nie obrażaj się, gdy jesteś proszony o zmiany w swojej pracy.

To tylko część pracy.

Byłbyś zaskoczony, jak wiele zmian może przejść zwykła reklama drukowana, zanim uzyska ostateczne zatwierdzenie. Dotyczy to nawet dużych agencji reklamowych z dużymi nazwiskami klientów. Ale jeśli masz cieńszą skórę niż pewien Donald Trump, który, jak się wydaje, nie może przyjąć żadnej krytyki, to nie poradzisz sobie dobrze w tym biznesie.

Długie godziny i weekendy są normą

Telewizja i filmy sprawiają, że reklama wygląda jak ekscytujące życie. Ludzie spacerują, grają w bilard, chodzą na imprezy, podróżują po całym świecie. To nie jest typowe. Praca w terenie jest bardzo satysfakcjonująca, ale wymaga dużo pracy i długich godzin.

Jeśli lubisz być w domu przed godziną 18, aby jeść razem z rodziną co wieczór i mieć bilety na mecze drużyny futbolowej w sobotę, pomyśl dwa razy o tej karierze . Włożysz wiele dni i nocy, które zdają się działać razem. Prawdopodobnie pojawią się nawet ostatnie zmiany, a cały harmonogram musi zostać wyjaśniony w krótkim czasie.


Spodziewaj się niskiej zapłaty ... Na początku

Czy chcesz zacząć na dole totemu i udać się do biura narożnego z widokiem? Wynagrodzenia reklamowe nie sprawią, że staniesz się bogaty z dnia na dzień, kiedy dopiero zaczynasz.

Pełnoetatowi agencyjni copywriterzy mogą zacząć przygodę z nastolatkami, zanim osiągną 60 000 $ lub więcej pozycji.

Pełnoetatowi menedżerowie konta agencji mogą znaleźć się na pozycjach, które płacą blisko 80 000 $. Znajdziesz tu również wielu doświadczonych profesjonalistów, którzy zdobyli sześć postaci w swoich zakończonych karierze. Bycie zdecydowanym i pracowitym pomoże ci zdobyć większe pozycje z lepszą płacą.

Jeśli nadal nie masz pewności co do kariery w reklamie , staż pomoże Ci spojrzeć zza kulis agencji reklamowej, a także da ci cenne powiązania, z których możesz skorzystać, jeśli zdecydujesz się na karierę w branży.