Dział kreatywny agencji reklamowej

Co tworzy dział kreatywny i kto jest kluczowym graczem?

Dział kreatywny. Getty Images

Chociaż każdy dział jest niezbędny w agencji reklamowej, dział kreacji jest tym, który ją definiuje. Jeśli agencja reklamowa ma produkt, jest to praca twórcza. I to robią utalentowani ludzie, którzy pracują (i często żyją) w dziale kreatywnym.

Wszystko tutaj, począwszy od reklam drukowanych i direct mail, do emisji reklam , stron internetowych i kampanii partyzanckich . Bez działu kreatywnego nie ma agencji.

W rzeczywistości wielu ludzi uważa dział kreatywny za motor maszyny, chociaż bez innych działów, które by go wspierały, i tak nie byłoby pracy.

Kto pracuje w dziale kreatywnym?

Chociaż różni się nieco od agencji do agencji, dział kreatywny składa się zazwyczaj z tej samej grupy postaci. Oto kluczowe role:

Dyrektor kreatywny

Jeśli twórczy buck przestaje z nikim, jest to dyrektor kreatywny (CD). Jego zadaniem jest zapewnienie, że praca wykonywana przez zespoły jest krótka i ma określoną jakość. Dyrektor kreatywny decyduje również, które zespoły będą pracować nad wybranymi projektami, kiedy będą potrzebować rozwiązania, i często będzie tam, aby przedstawić pracę klientowi, wraz z zespołem, który opracował kampanię.

Kiedy nadarzy się okazja, CD może potrzebować pomocy w rozwiązaniu problemu, a nawet rozwiązać go, jeśli żadna inna twórcza osoba nie może tego zrobić. Z tego powodu płyta CD jest często nazywana "ostatnią linią obrony" w dziale kreatywnym.

Początkowo był copywriterem lub dyrektorem artystycznym (a czasem także projektantem lub dyrektorem ds. Kont), dyrektor kreatywny będzie kierował pracą, a jeśli odniosą sukces, będzie miał kluczowe znaczenie dla uczynienia z agencji finansowego i krytycznego sukcesu. Twórcy kreatywni, tacy jak David Abbott, Bill Bernbach, Lee Clow i ostatnio Alex Bogusky, ukształtowali agencje w ten sposób.

Niektóre agencje będą miały kilka poziomów dyrektora kreatywnego, począwszy od asystenta dyrektora kreatywnego, dyrektora kreatywnego, starszego dyrektora kreatywnego, a wreszcie dyrektora kreatywnego.

Copywriterzy

Istnieje wiele poziomów copywriter w agencji reklamowej, w zależności od wielkości, bazy klientów i rodzajów projektów, na których działa. Na przykład agencja, która koncentruje się na marketingu bezpośrednim i treściach internetowych, będzie miała więcej pisarzy na stanowisku niż agencja skupiająca się na opakowaniach i punktach sprzedaży. Copywriter zwykle pracuje w połączeniu z dyrektorem artystycznym lub projektantem, co zostało opracowane przez Bena Bernbacha z DDB w późnych latach pięćdziesiątych. Niestety, ten model staje się coraz mniej popularny w dzisiejszych czasach, ponieważ agencje zatrudniają lub nie współpracują z freelancerów w oparciu o obciążenie pracą.

Na niższym końcu szczebla jest młodszy copywriter. Po około roku pozycja ta zmienia się w copywritera, następnie starszego copywritera, a następnie kojarzy się z dyrektorem kreatywnym / kopią. Młodsi pisarze będą pracować nad niskopoziomowymi projektami i będą musieli zostać przeszkoleni przez bardziej doświadczonych pracowników, dopóki nie znajdą się na swoim miejscu. Copywriterzy pracują nad wszystkim, od najmniejszych reklam internetowych i banerów po pełne kampanie zintegrowane. I nie są to tylko ludzie, którzy wymyślili słowa.

Copywriterzy to zazwyczaj bardzo strategiczni, twórczy myśliciele, wymyślający tyle wizji wizualnych, co dyrektorzy artystyczni i projektanci.

Dyrektorzy artystyczni

Podobnie jak copywriterzy, w agencjach są poziomy dyrektorów artystycznych, od młodszych do starszych, a na koniec także rola ACD / AD. Dyrektor artystyczny pracuje razem z copywriterem i projektantem, aby stworzyć kampanię i jest tak samo kreatywnym myślicielem, jak pisarz. Należy jednak zauważyć, że chociaż dyrektor artystyczny ma w tytule słowo "sztuka", umiejętności rysowania nie są wymagane. Jest to zadanie twórczego rozwiązywania problemów, wykonanie może być obsługiwane przez inne osoby.

Kiedy dyrektor artystyczny podejmie projekt, będzie on pracował ręka w rękę z dyrektorem kreatywnym, aby ustalić wygląd kampanii. Obecnie większość dyrektorów artystycznych ma doskonałe umiejętności związane z komputerami Mac, ale nie zawsze jest to konieczne.

Jeśli agencja ma zespół najlepszych projektantów, dyrektor artystyczny może skierować ich do stworzenia swojej wizji.


Projektanci
Istnieje wiele rodzajów projektantów, w tym biegłych w projektowaniu graficznym, projektowaniu stron internetowych, a nawet projektowaniu produktów . Jednak większość agencji będzie miała grafików, którzy będą pomagać dyrektorom artystycznym i copywriterom w materiałach kampanii, a także pracować nad zadaniami, które wymagają czystego projektu bez potrzeby pracy w zespole koncepcyjnym. Projektanci są bardzo cenieni, ponieważ mogą przenieść pomysły na wyższy poziom i nadać skończonemu utworowi szlif, którego zespół kreatywny nie mógł dodać. W mniejszych agencjach projektanci mogą nie być zatrudnieni, ale będą zatrudniani jako freelancerzy zgodnie z wymaganiami lub będą pracować w studiu projektowym, którego usługi są wymagane od czasu do czasu.

Autorzy strony

Praca z projektantami i dyrektorami artystycznymi to twórcy stron internetowych. Przy tak dużym nacisku na cyfryzację, rola ta stała się nieoceniona dla agencji przez ostatnią dekadę. Niektóre agencje cyfrowe będą miały cały zespół programistów, podczas gdy inne będą miały tylko kilku pracowników do pomocy w cyfrowych częściach kampanii. Zadaniem twórców stron internetowych jest pomoc w projektowaniu online, kodowaniu, modyfikowaniu, a czasem w utrzymaniu. Powinny mieć doskonałe umiejętności UX (user experience) i być biegły w przejrzystej nawigacji i przyjaznych dla użytkownika platformach.


Artyści produkcji
Twórcy produkcji mają (często) niewdzięczne zadanie prowadzenia kampanii i przygotowywania ich do druku. Obejmuje to ustawienie plików dla prasy drukarskiej, tworzenie wersji jednej reklamy dla wielu publikacji, a także tworzenie aktualizacji dla istniejących kampanii. Chociaż nie jest to praca, która wymaga dużo krytycznego myślenia, wymaga dużej dbałości o szczegóły i starannego podejścia.

Artyści szkiców / scenorysów

Niektóre agencje, zwłaszcza te zajmujące się reklamą telewizyjną i zewnętrzną, będą miały sztab szkoleniowca lub "wristera". To ktoś, kto potrafi szybko i umiejętnie szkicować storyboardy do sesji telewizyjnych lub do kampanii wizerunkowych. W przeszłości rysownik pracował z kredkami i markerami, ale obecnie jest to równie szybkie i łatwiejsze pod wieloma względami używanie czegoś w rodzaju tabletu Wacom. W ten sposób cyfrowe szkice mogą być zmieniane i kolorowane wiele razy w zależności od opinii klienta.