Guerrilla Marketing 101 - Nietradycyjne reklamy

W roku 1984, w którym Apple przerwał formułę, Jay Conrad Levinson opublikował legendarną książkę "Marketing partyzancki". Mówiono o niekonwencjonalnych sposobach reklamy, używając mniejszych budżetów i większej wyobraźni, aby przyciągnąć uwagę konsumentów. Myśl poza polem (w tym przypadku telewizorem) i odejdź od wydrukowanej strony. Być innym. Wyróżniać się. Bądź nieoczekiwany.

Ponad 25 lat później marketing partyzancki jest teraz tak powszechny jak reklamy radiowe i outdoor.

Oto kilka sposobów reklamowania w nietradycyjny sposób:

Jednak popularność tej metody reklamowej powoduje, że konsument jest przeładowany komunikatami reklamowymi . W 1984 r. Reklama w pisuarze lub na chodniku była niezwykła. Nie mogłeś przestać zwracać uwagi. Teraz wielu konsumentów jest tak bardzo obciążonych bombardowaniem reklam, z jakim codziennie spotykają się, że te taktyki partyzanckie są bardziej niż denerwujące. Dla niektórych są obraźliwe.

Ale to nie oznacza, że ​​marketing partyzancki dobiegł końca.

Daleko stąd. Jay Conrad Levinson miał rację; to fantastyczny sposób na przyciągnięcie uwagi i wyobraźni docelowych odbiorców. Po prostu musisz to zrobić dobrze. Oznacza to nie tylko zwrócenie szczególnej uwagi na niektóre z ważnych wytycznych ustalonych w książce Marketing partyzancki, ale także świadomość, które z tych wytycznych nie mają już zastosowania.

Podstawowe zasady dobrej partyzantki

Kiedy został opublikowany w 1984 roku, Marketing Guerrilla był przełomowy. Czasy się zmieniają. Zasady się zmieniają. A niektóre rzeczy pozostają takie same. Jednym z wielkich pomysłów Levinsona było to, że dobry marketing nie musi nic kosztować. To może być najbardziej skuteczne, gdy jest za darmo, wykorzystując serwisy informacyjne, aby rozpowszechniać wiadomość dla Ciebie. To nadal obowiązuje do dziś, a doświadczony reklamodawca może w pełni wykorzystać nowości, aby dać klientowi prawdziwy huk za złotówki.

Przykład ten, autorstwa Amelie Company, Denver, generuje sześciocyfrową reklamę z billboardem 3D symulującym awarię. Wszystkie główne lokalne kanały informacyjne podniosły to.

Inne zasady marketingu partyzanckiego, które powinny być przestrzegane, obejmują:

Ale jeden z pomysłów Levinsona musi zostać zaktualizowany. Ten:

Marketing Guerrilla jest specjalnie ukierunkowany na małą firmę i przedsiębiorcę.

W początkach działalności marketing partyzancki był specjalnie dostosowany do potrzeb małych firm i przedsiębiorców. Levinson miał wtedy rację. Ale teraz wiele dużych korporacji korzysta z marketingu partyzanckiego, w tym Nike, Apple, Proctor & Gamble, Nestle, AT & T i Sony.

To nie jest dokładnie staw pełen małych ryb.

Jednak niezależnie od czasu, klienta, produktu, usługi lub lokalizacji, ten cytat Levinson zawsze będzie miał ogromne znaczenie. Nie chodzi tylko o marketing partyzancki, ale o wszelką komunikację między firmą a konsumentem:

"Aby sprzedać produkt lub usługę, firma musi nawiązać relację z klientem, musi budować zaufanie i wsparcie, musi rozumieć potrzeby klienta i musi dostarczać produkt zapewniający obiecane korzyści."