Tip of the Week: Unikaj reklam w reklamach

Zanim przeanalizujemy wiele wad reklam słownych, najważniejsze jest, aby wiedzieć, co to jest gra słów. Niektóre osoby z branży, zwłaszcza copywriterzy na poziomie niższym niż średnia, projektanci i menedżerowie kont, mylą kalambury ze sprytnym pisaniem lub dowcipnym słownictwem.

Definicja Pun

Zgodnie z gramatyką Expert, kalambur jest zasadniczo "grą słów", albo na różne zmysły tego samego słowa, albo na podobny sens lub dźwięk różnych słów. "

Dokładnie taki opis kalambury, jaki znajdziesz nigdzie. A oto kilka przykładów, tylko po to, aby zmusić ten punkt do domu:

Masz pomysł. Mówisz jedną rzecz, ale powołując się na coś innego z tym samym brzmieniem lub pisownią, ale o innym znaczeniu.

Po granie zwykle pojawia się jęk ludzi, którzy go słyszą lub czytają. Rzadko następuje po nim ochrypły śmiech i prawie nigdy nie jest uważany za sprytnego czy wyrafinowanego. Jest jak jest; gra słów, która opiera się na fonetyce.

Dlaczego reklamy w sieci nie działają.

Jeśli dopiero rozpoczynasz pracę jako copywriter lub inny twórczy profesjonalista w dziedzinie reklamy, napiszesz kalambury przy każdej pracy.

To nieuniknione. Proces twórczy to taki, który wymaga wykonywania myśli zarówno dobrych, jak i złych z umysłu. Wlewają się na papier, a pomysły mieszają się, nowe kwitną, a złe umierają w zmiętym stosie obok kosza na śmieci.

Więc kalambury zrobią to na papierze. Musisz tylko zobaczyć, że nie robią ostatecznego cięcia.

LUB, jeśli o to chodzi, pierwsze cięcie. Kalambur jest artystycznym odpowiednikiem farby według liczb. Punki są łatwe, ponieważ przychodzą na myśl jako pierwsze i wyglądają jak sprytna gra słów.

Ale rozważcie te, które zostały napisane w ciągu kilku sekund przez waszego skromnego przewodnika:

Cóż, większość z nich nie jest nawet tak sprytna, ale są świetnym przykładem gry słów, które codziennie pojawiają się w reklamach. Są tandetne, niszczą produkt lub usługę i należy ich unikać za wszelką cenę.

"Tak, ale piszę naprawdę dobre kalambury".

To bardzo wątpliwe. "Dobra gra słów" to oksymoron, jeśli taki istnieje, a pełna ich książka zagwarantuje ci stałe miejsce na stosie odrzucenia. Szczerze mówiąc, możesz zrobić to lepiej. Powinieneś zrobić lepiej.

Pomyśl o wszystkich wspaniałych dowcipach, które słyszałeś przez te wszystkie lata, i zastanów się, ilu z nich zapukało, żartuj. To jest obszar, w którym pracujesz. Wznieś się ponad kalambur, użyj swojego mózgu i wymyśl coś, co jest zarówno fascynujące, jak i zakorzenione w produkcie. To będzie bardziej przekonywające niż taniej kalambur w każdy dzień tygodnia.

Czasami Puns Work. Są wyjątkami od reguły.

W bardzo rzadkich przypadkach gra może działać. ALE, to nie jest licencja, aby zacząć pisać kalambury dla każdego klienta (lub dla ciebie, jeśli jesteś klientem) i zacząć zaśmiecać świat okropną kopią.

Kiedy gra jest dobrze używana, jest pisana przez kogoś, kto zna zasady copywritingu i wie, jak je łamać, gdy nadejdzie odpowiedni czas. Podobnie jak Harry Connick Jr. grający na fortepianie źle, musi najpierw wiedzieć, jak grać to znakomicie.
Mając to na uwadze, oto kilka kalamburów, które dokonały cięcia. Są solidne i uczciwe, są jedynie kalamburami (z wyjątkiem Michelin).

Jednak poniższe slogany są ponadczasowe i nie pozostawiają tak samo nieprzyjemnego smaku w ustach, jak te powyżej: Pun-free jest zawsze drogą do zrobienia.

Pamiętajcie, kalambury nie robią sobie, ani branży reklamowej żadnego dobra. Unikaj korzystania z nich za wszelką cenę, a jeśli klient nalega na oglądanie niektórych, zawsze prezentuj lepsze opcje. Sprytny copywriting nie musi się rymować ani być spięty. Przekona to i zrobi to pięknie. Wystarczy popatrzeć na pracę Davida Abbotta, Neila Frencha i Davida Ogilvy'ego, aby to potwierdzić.