David Ogilvy, CBE - Profil kariery reklamowej

Krótka historia legendy reklamowej.

David Ogilvy CBE. Getty Images

W branży jest kilka nazw, które są synonimem reklamy. David Ogilvy jest prawdopodobnie najbardziej znanym i szanowanym imieniem. Często określany jako "Ojciec reklamy" pozostawił po sobie spuściznę zadziwiającej pracy, potężne agencje i kilka książek, które stały się obowiązkowe dla każdego, kto choćby myśli o dostaniu się do reklamy.

Anglik Urodzony i wychowany

Urodzony w West Horsley w Anglii 23 czerwca 1911 roku David Mackenzie Ogilvy pochodził z rodziny umiarkowanych środków.

Chociaż uczęszczał zarówno do Fettes College w Edynburgu, jak i do Christ Church w Oksfordzie, robił to w ramach stypendiów. Sprawa jego ojca bardzo ucierpiała podczas depresji, a David musiał znaleźć własną drogę do wspierania swojej kariery edukacyjnej.

Nieudany absolwent, szef kuchni i sprzedawca od drzwi do drzwi

Ścieżki kariery reklamowej w latach trzydziestych i czterdziestych nie są takie same jak dziś. Wielu skutecznych reklamowało się na bardzo różnych ścieżkach, a David Ogilvy był jednym z nich. Nigdy nie ukończył Christ Church, aw 1931 r. Odwrócił się od Anglii, by zostać szefem kuchni w hotelu Majestic w Paryżu. Trwało to rok, a Ogilvy wrócił do Szkocji, aby sprzedawać piece Aga od drzwi do drzwi.

Tutaj napisał instrukcję obsługi " Theory and Practice of the Selling the cooker AGA" dla innego sprzedawcy. Wśród klejnotów w środku był ten: "Im więcej potencjalnych klientów, z którymi się rozmawiasz, tym więcej sprzedaży możesz sobie wystawić, tym więcej zamówień otrzymasz.

Ale nigdy nie mylcie się z ilością wezwań do jakości sprzedaży. "

Magazyn Fortune nazwał go najlepszym podręcznikiem sprzedaży kiedykolwiek napisanym. To był znak większych rzeczy, które nadejdą.

Wezwanie Ameryki

Ogilvy pożegnał się z Anglią w 1938 roku i wyemigrował do Ameryki, pozostawiając za sobą bardzo zróżnicowaną karierę.

Znalazł pracę w Audience Research Institute George'a Gallupa, a później stwierdził, że miał duży wpływ na jego zdolność myślenia i polegał na dokładnych badaniach. Byłby to fundament wielkiego sukcesu Ogilvy w świecie direct mail.

II wojna światowa, bezpieczeństwo narodowe i Amish

Umiejętności Ogilvy'ego w zakresie analizy, ludzkich zachowań, konsumpcjonizmu i nacjonalizmu przyciągnęły wywiad w ambasadzie brytyjskiej w Waszyngtonie. W tym miejscu zalecał dyplomację i zalecenia bezpieczeństwa "stosując technikę Gallupa w dziedzinach tajnej inteligencji." Zasugerował, że Ogilvy był zatrudniony z wielkim sukcesem w Europie przez Eisenhower's Psychological Warfare Board.

Po pracy w tak intensywnych, psychologicznie wyczerpujących warunkach, Ogilvy odwrócił się od badań i kupił małą farmę w hrabstwie Lancaster w stanie Pensylwania. Żył wśród Amishów, prowadząc spokojną i spokojną egzystencję przez kilka lat. Ale Manhattan dzwonił, a David Ogilvy chętnie odpowiedział.

Wczesne lata Ogilvy i Mather

W 1948 roku, w wieku zaledwie 37 lat, David Ogilvy założył swoją pierwszą agencję . Został nazwany Hewitt, Ogilvy, Benson i Mather, firma, która ostatecznie stała się Ogilvy & Mather Worldwide. Oczywiście Ogilvy nie był sam.

Firma powstała na bazie dobrze prosperującej londyńskiej agencji Mather & Crowther, którą dość chętnie prowadził jego starszy brat Francis.

Co więcej zadziwiające w tej agencji start-up jest to, że w tym momencie w życiu David Ogilvy nigdy nie napisał reklamy. Nawet nie ma pomysłu na konspekt reklamowy. Niektórzy nazwaliby to arogancją. Inni, głupota. Ale Ogilvy miał zaufanie do niego, które było poparte ciężką pracą, przenikliwością i nieodpartą charyzmą. W banku miał też tylko 6000 dolarów. Nieźle jak na konto oszczędnościowe przeciętnego joe'a, ale z pewnością nie jest to fortuną dla agencji reklamowej w sercu Nowego Jorku. Od tych skromnych początków Ogilvy budował imperium.

"To nie jest twórcze, jeśli nie sprzedaje." - David Ogilvy

Jest to jedna z najczęściej cytowanych fraz w branży reklamowej, zwłaszcza teraz, gdy tak wiele pracy jest bardziej związane ze zdobywaniem nagród niż ze sprzedażą produktu.

Ale to właśnie ten etos sprawił, że Ogilvy & Mather stał się światowym sukcesem.

Wśród niektórych kultowych kampanii, które pomogły Ogilvy w ustanowieniu jego agencji jako gracza, były:

Kampania Dove pomogła Dove stać się najlepiej sprzedającym się mydłem w Stanach Zjednoczonych. Sukces ten spowodował, że Ogilvy zyskał znaczących klientów, takich jak Lever Brothers, General Foods, Shell i American Express. To były złote lata dla Ogilvy & Mather.

Wejście i wyjście z emerytury

Po stworzeniu imperium reklamowego David Ogilvy ustąpił ze stanowiska prezesa Ogilvy & Mather w 1973 roku, w wieku 62 lat. Przeprowadził się do Touffou, swego luksusowego osiedla we Francji, gdzie spędził siedem lat, ciesząc się spokojem krajobrazu wiejskiego. Jednak w latach 80. Ogilvy przeszedł na emeryturę i został przewodniczącym Ogilvy & Mather w Indiach.

Niezadowolony z tego zadania spędził rok jako tymczasowy przewodniczący w biurze w Ogilvy & Mather w Niemczech i codziennie dojeżdża do pracy między Touffou we Francji a Frankfurtem w Niemczech. Są oddalone o 902 km. To 560 mil, czyli odległość między Manhattanem a Cincinnati w Ohio. Nie jest tak źle jak na mężczyznę w wieku około 70 lat.

W 1989 roku Ogilvy Group została zakupiona przez WPP. To sprawiło, że WPP jest własnością Sir Martin Sorrell, największej na świecie firmy zajmującej się komunikacją marketingową. David Ogilvy został mianowany przewodniczącym niewykonawczym, zajmował stanowisko przez trzy lata.

David Ogilvy zmarł 21 lipca 1999 r. W swoim domu w Touffou we Francji. Miał 88 lat. Nadal jest najbardziej znanym nazwiskiem w branży reklamowej, a wiele z jego reklam przetrwało próbę czasu. Naprawdę jeden z wielkich.