Profil kariery: dyrektor kreatywny

Czym jest dyrektor kreatywny i co robią?

Dyrektor kreatywny. Getty Images

Dyrektor kreatywny brzmi jak ważny tytuł, ponieważ, szczerze mówiąc, jest to istotna rola. Dyrektorzy kreatywni, zarówno w agencjach reklamowych, działach wewnętrznych, jak i innych firmach, ponoszą ciężar twórczego wyglądu i czucia na swoich barkach. Jeśli sądzisz, że jesteś gotowy, aby podjąć ten poziom odpowiedzialności, przyjrzyjmy się bliżej temu, co czeka nas.

Opis pracy:

Dyrektor kreatywny (często określany jako CD) nadzoruje zespół kreatywny, aby pomóc w opracowaniu kreatywnego produktu agencji dla klientów.

Zespół ten obejmuje copywriterów , dyrektorów artystycznych i projektantów. Płyta współpracuje również z kierownikiem konta, aby upewnić się, że potrzeby klienta są spełnione, a cele kreatywne są na dobrej drodze. Płyty CD są również głęboko zaangażowane w każdy aspekt kampanii reklamowej i będą konceptualizować te pomysły dla klientów, przypisywać projekty do pracowników i weryfikować terminy ich realizacji. Płyta CD na ogół zyskuje chwałę, gdy kampania jest sukcesem, i odwrotnie, ponosi winę, gdy jest to porażka. Wielu twórczych reżyserów staje się celebrytami branżowymi (pomyśl o Ogilvy , Bernbach, Bogusky, Deutsch i Beattie) i stają się partnerami w agencjach, od których zaczęli.

Zakres wynagrodzeń :

Różni się to znacznie w zależności od lokalizacji, wielkości agencji i doświadczenia kandydata. Na najniższym poziomie, podstawowa pensja może wynosić około 76 000 $, ale z korzyściami to łatwo przeskoczy do sześciu liczb.

Na najwyższym poziomie niebo jest granicą. Niektórzy dyrektorzy kreatywni mogą z łatwością zarobić pół miliona dolarów rocznie, zwłaszcza jeśli chodzi o opcje na akcje i świadczenia. Ale typowy dyrektor kreatywny z solidnym CV i wieloletnim doświadczeniem powinien zarabiać co najmniej 120 000 $ rocznie.

Specjalne umiejętności:

Praca dyrektora kreatywnego nie jest rolą, którą każdy może zwyczajnie wkroczyć na studia.

Umiejętności nabyte podczas pracy w agencjach reklamowych przez wiele lat muszą być wykorzystywane. Zawierają:

Edukacja i trening:

Większość stanowisk dyrektora kreatywnego wymaga tytułu licencjata i / lub związanego z nim doświadczenia. Agencje zazwyczaj pytają o co najmniej pięcioletnie doświadczenie, a trend pokazuje, że wielu z nich prosi o przynajmniej siedmioletnie doświadczenie w reklamie. Większe miasta zazwyczaj pytają o co najmniej 10-letnie doświadczenie.

Typowy dzień:

Podobnie jak w przypadku wielu ról w reklamie, zwłaszcza w rolach kreatywnych, nie ma typowego dnia jako takiego. Rzeczy mogą się bardzo różnić z dnia na dzień. Jednak w typowym tygodniu dyrektor kreatywny może oczekiwać:

Wspólne nieporozumienia:

Wiele osób myli dyrektorów kreatywnych z dyrektorami artystycznymi. Płyty CD nadzorują cały dział kreatywny , w tym dyrektorów artystycznych , projektantów i copywriterów. Niektóre firmy zamieszczają nawet oferty pracy dla dyrektora artystycznego / dyrektora kreatywnego.

Pierwsze kroki:

Dyrektorzy kreatywni nie wkraczają w ten tytuł bezpośrednio po studiach. Płyty CD promuje się zwykle na to stanowisko kierownicze po wielu latach pracy w copywritingu lub projektowaniu. Spodziewaj się spędzić 5-10 lat w okopach, zanim kwalifikują się do tego stanowiska.

Niektóre agencje, zazwyczaj te większe, będą wymagały tytułu licencjata ze szczególnym uwzględnieniem projektowania, sztuk pięknych, komunikacji lub dziennikarstwa. Inne agencje ocenią Twoje doświadczenie zawodowe i / lub zaakceptują tytuł licencjata w innych dziedzinach.

Rozpocznij interwencję w agencji reklamowej, aby uzyskać stopę w drzwiach i nawiązać kontakty. Po ukończeniu college'u zostań copywriterem lub projektantem, aby rozpocząć pracę w firmie Creative Director.

Perks Of Job:

Oprócz wynagrodzenia i kreatywnej kontroli, dyrektorzy kreatywni mogą doświadczyć wielu korzyści podczas codziennej rutyny. Zwykle twórczy reżyserzy uczestniczą w sesjach zdjęciowych i filmowych, a niektóre z nich mogą odbywać się w różnych krajach na całym świecie. Wszystkie podróże i zakwaterowanie, za które płaciła firma. Dyrektorzy kreatywni mogą żądać wysokich opłat za mówienie na konferencjach i profesjonalnych organizacjach, a płyty CD są często proszone o ocenę nagród. Po raz kolejny zapewniono podróż, wyżywienie i zakwaterowanie. Jako CD, będziesz mieć także możliwość znacznie więcej pracy w swoim portfolio, ponieważ nadzorujesz wiele projektów w tym samym czasie.