Co to jest harmonogram pracy dla pracowników?

Harmonogram prac pracownika obejmuje dni i godziny, w których powinien pracować. W większości przypadków będzie to ustawiona liczba dni i godzin.

Szukając pracy, warto wiedzieć, jakiego rodzaju harmonogram pracy szukasz. Możesz użyć tych informacji, aby zawęzić wyszukiwanie pracy i pomóc w przygotowaniu się na pytania dotyczące wywiadu związane z harmonogramem pracy.

Poniżej znajdują się opisy różnych harmonogramów pracy oraz wskazówki, jak korzystać z informacji o harmonogramach pracy, aby pomóc Ci znaleźć odpowiednią pracę.

Harmonogram prac "9-5"

Harmonogram "9-5" jest najczęstszym planem pracy, wymagającym od pracowników do pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00. Jednak wiele zadań różni się nieco w ich harmonogramach. Na przykład niektóre zadania "9-5" trwają od środy do niedzieli, a nie od poniedziałku do piątku. Inne wymagają, aby pracownicy pracowali w godzinach od 8:00 do 18:00 lub w innym nieco innym zestawie godzin.

Różnice w harmonogramie prac wynikają z rodzaju pracy i firmy. Na przykład restauracja może potrzebować pracy od godziny 16 do północy, a pracownik ochrony może pracować z dnia na dzień.

Shift Work Schedule

Przesunięcia harmonogramów pracy mają miejsce, gdy firma dzieli dzień na zmiany i przypisuje pracowników do ustawionych okresów pracy. Czasami zmiany te zmieniają się z dnia na dzień lub z tygodnia na tydzień (są to tak zwane rotacyjne harmonogramy), podczas gdy innym razem pracownik jest zatrudniany do pracy na określonej zmianie (są to znane harmonogramy).

Istnieją również zmodyfikowane harmonogramy zmian, w których firmy nie działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale zamiast tego są otwierane wcześniej i zamykane z opóźnieniem. Pracownicy przechodzą zmiany w ciągu dnia, aby uwzględnić te godziny. Na przykład ktoś może mieć przesunięcie w godzinach od 7 do 16, podczas gdy inna osoba może mieć przesunięcie od 13:00 do 22:00.

Praca zmianowa jest szczególnie powszechna w medycynie, gdzie wielu lekarzy i pielęgniarek pracuje nad rotacyjnym harmonogramem zmian.

Inne kariery, które zazwyczaj mają harmonogramy zmian to między innymi egzekwowanie prawa, bezpieczeństwo, wojsko, transport i handel detaliczny. Harmonogramy zmian mogą obejmować naprzemienne zmiany dzienne i nocne, pracę na cztery dni zmiany, a następnie trzy dni wolnego, pracę na cztery zmiany dwunastogodzinne w tygodniu lub inną kombinację zmian.

Elastyczny harmonogram prac

Inne harmonogramy pracy są elastyczne . Elastyczne harmonogramy pozwalają pracownikom na zmianę czasu przyjazdu i wyjazdu, a czasem nawet na wybór dni, w których pracują. Na przykład firma może zezwolić pracownikom na przyjście w dowolnym momencie, o ile wykonają 8 godzin pracy każdego dnia.

Inne firmy mają nieco surowsze, ale wciąż elastyczne, harmonogramy. Na przykład organizacja może pozwolić pracownikom przybyć w dowolnym czasie między godziną 9 a 11 rano i pozostawiać w dowolnym czasie pomiędzy 17:00 a 19:00. Mogą również otrzymać zwolnienie z pracy w tygodniu pracy, o ile przyjdą w weekend.

Harmonogramy w niepełnym wymiarze godzin i w pełnym wymiarze godzin

Standardową definicją pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin jest ktoś, kto pracuje 40 godzin tygodniowo, ale nie ma oficjalnych wytycznych prawnych. Podobnie nie ma wytycznych prawnych dotyczących liczby godzin przepracowanych przez pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin w tygodniu - jest to po prostu określona osoba, która pracuje mniej godzin tygodniowo niż pracownik etatowy w tej samej firmie.

Częstą różnicą między pracownikami w pełnym i niepełnym wymiarze godzin jest harmonogram: pracownicy zatrudnieni na pełny etat często mają ustalony harmonogram, który nie różni się w zależności od tygodnia. Często nie muszą włączać ani wyłączać zegara. Chociaż może to również dotyczyć pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, harmonogram zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin często zmienia się znacznie w zależności od sezonowości, działalności firmy i innych czynników.

Inną powszechną różnicą jest to, że pracownicy pełnoetatowi częściej otrzymują świadczenia, takie jak ubezpieczenie zdrowotne, płatny czas urlopu i czas choroby. Często nie są one udzielane pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin.

Wreszcie, większość etatowych pracowników jest zwolniona , co oznacza, że ​​nie muszą oni otrzymywać wynagrodzenia za nadgodziny. Większość pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin uważa się za niezwiązanych, co oznacza, że ​​otrzymują dodatkową nadgodziny za dodatkową pracę po 40 godzinach pracy w tygodniu.

Harmonogram pracy i wyszukiwanie pracy

Podczas poszukiwania pracy powinieneś zastanowić się, jaki rodzaj pracy chcesz wykonywać. Patrząc na oferty pracy, stosuj się tylko do zadań, które mają harmonogramy, z którymi możesz sobie poradzić. Na przykład, jeśli szukasz pracy na część etatu, nie stosuj się do pełnoetatowych stanowisk.

Wiele witryn wyszukiwania ofert pracy ma opcję "Wyszukiwanie zaawansowane", która pozwala zawęzić wyszukiwanie według rodzaju harmonogramu. Może to pomóc w znalezieniu pracy odpowiedniej dla Ciebie.

Przygotuj się również na udzielenie odpowiedzi na pytania o rozmowę kwalifikacyjną na temat harmonogramu pracy . Na przykład, jeśli jest to wymagająca praca w pełnym wymiarze czasu, pracodawcy mogą zadawać pytania dotyczące tego, czy można pracować z długimi godzinami pracy. Jeśli przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną lub zmieniasz harmonogram pracy, przygotuj się, aby odpowiedzieć na pytania dotyczące elastyczności .

Kiedy jesteś zatrudniony, powinieneś mieć poczucie swojego harmonogramu pracy. Powinieneś dowiedzieć się, jaki masz status zatrudnienia i czy masz prawo do świadczeń firmowych w zależności od tego, czy jesteś zatrudniony w pełnym czy niepełnym wymiarze godzin.

Prawo stanowe i federalne

Nie ma żadnych wymagań dotyczących harmonogramu i godzin, w których pracownik może zostać wyznaczony do pracy, poza wymogami prawa pracy dzieci dla nieletnich, którzy nie ukończyli 18 lat.

Ustawa o sprawiedliwych normach pracy (FLSA) wymaga, aby pracownicy pracujący bez wynagrodzenia otrzymywali wynagrodzenie za nadgodziny za czas przepracowany ponad 40 godzin. Upewnij się, że wiesz, czy jesteś zwolnionym lub niezwiązanym pracownikiem.

Więcej informacji na temat przepisów prawnych dotyczących zatrudnienia, w szczególności elastycznych harmonogramów, pracy zmianowej i każdej pracy w porze nocnej można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Pracy.

Czytaj więcej: Co to jest praca w niepełnym wymiarze godzin? | Co to jest praca w pełnym wymiarze godzin? | Ile zarabiam za nadgodziny? | Ile godzin w tygodniu to zatrudnienie w pełnym wymiarze godzin? | Pracownik objęty zwolnieniem a pracownik, który nie zwalnia pracownika