Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu O dostępności

Jednym z pytań, które możesz zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest "Jakie dni / godziny są dostępne do pracy?" Pracodawcy często pytają o to, ponieważ chcą wiedzieć, jak elastyczni jesteście.

Jeśli ubiegasz się o pracę zmianową lub pracę na część etatu, pracodawca może zadać to pytanie, ponieważ chce sprawdzić, czy byłbyś skłonny do pracy w mniej popularne dni i godziny (jak noce i weekendy).

Jeśli starasz się o pracę w pełnym wymiarze czasu, pracodawca może chcieć wiedzieć, czy chcesz pracować godzinami i dniami poza typowym tygodniem pracy.

Odpowiadając na to pytanie, chcesz być szczery co do swojej dostępności, ale także podkreślić, że jesteś elastyczny i chcesz w razie potrzeby wykroczyć poza nie.

Jak odebrać

Sposób, w jaki odpowiadasz na to pytanie, różni się nieznacznie, niezależnie od tego, czy ubiegasz się o pracę na pełny etat, czy o pracę na część etatu lub pracę w systemie zmianowym .

Bez względu na to, o jaką pracę ubiegasz się, bądź uczciwy wobec wszelkich zobowiązań, które absolutnie nie są elastyczne. Na przykład, jeśli musisz zabrać dzieci do pracy rano lub jeśli nie możesz pracować wieczorami, ponieważ bierzesz lekcje w nocy, powiedz to. Nie obiecuję, że będziesz dostępny, jeśli wiesz, że będziesz niedostępny.

Jeśli starasz się o pracę w pełnym wymiarze czasu, chcesz podkreślić, że chcesz i jesteś w stanie poświęcić cały tydzień pracy i że możesz pracować w innych, okazjonalnych godzinach. Na przykład, jeśli wiesz, że twoja praca będzie wymagać okazjonalnej pracy weekendowej, wyjaśnij, że będziesz elastyczny w kwestii innych planów weekendowych, w których przyjdziesz do pracy.

Jeśli starasz się o pracę na pół etatu lub pracę w systemie zmianowym, będziesz chciał jeszcze bardziej podkreślić swoją elastyczność. Jeśli są pewne dni lub godziny, po prostu nie możesz pracować, powiedz to. Należy jednak podkreślić, że jesteś otwarty i elastyczny w dowolnych innych dniach lub godzinach, które mogą być potrzebne. Pokaże pracodawcy, że uczynisz swoją pracę priorytetem.

Przykładowe odpowiedzi na pracę w niepełnym wymiarze godzin lub pracę w trybie Shift

Przykładowe odpowiedzi na etat

Więcej pytań do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi

Wywiad Pytania i odpowiedzi
Czy zostałeś zaproszony przez potencjalnego pracodawcę na rozmowę o pracę? Przygotuj się na to, przeglądając typowe pytania dotyczące rozmowy kwalifikacyjnej i przykładowe odpowiedzi.

Wywiad Pytania do Ask
Rozmowy kwalifikacyjne stanowią dla ciebie okazję do przeprowadzenia rozmowy z pracodawcą, tak jak pracodawca, aby ocenić ciebie. Oto kilka kluczowych pytań, które kandydaci do pracy powinni zadać swojemu ankieterowi.

Rozmowy w niepełnym wymiarze czasu Pytania i odpowiedzi
Typowe pytania o pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy i przykładowe odpowiedzi, których możesz użyć do przygotowania się na rozmowę o pracę na część etatu.