Praca zespołowa Pytania i odpowiedzi na pytania

Wspólnym tematem w rozmowach kwalifikacyjnych jest praca zespołowa. Często osoba przeprowadzająca wywiad zada Ci takie pytanie, jak "Jak się czujesz w związku z pracą w zespole?" Lub "Powiedz mi o czasie, w którym rozwiązałeś problem jako zespół" lub "Jak zmotywowałbyś członków zespołu, gdybyś pracował? na wspólny projekt? "

Dzięki tym pytaniom ankieterzy mogą dowiedzieć się, czy lubisz pracować w zespole, jak dobrze pracujesz w grupach i jaką rolę bierzesz w projekcie zespołowym (na przykład lider, mediator, zwolennik ).

Te pytania pokazują również, czy łatwo się z tym dogadać, co jest ważne w prawie każdym środowisku pracy.

Istnieje wiele sposobów na odpowiedź. Najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać podczas odpowiadania na pytania dotyczące pracy zespołowej, mają pozostać pozytywne i podać konkretne przykłady.

Przeczytaj poniżej, aby uzyskać porady dotyczące odpowiadania na tego typu pytania, a także listę przykładowych pytań dotyczących pracy zespołowej i najlepszych odpowiedzi na każde pytanie.

Pozostań pozytywny

Chcesz pokazać pracodawcy, że jesteś entuzjastycznie nastawiony do pracy zespołowej i że współpracujesz z kolegami.

Przed rozmową pomyśl, co najbardziej lubisz w pracy nad zespołem. Pomoże Ci to uzyskać pozytywne odpowiedzi na pytania dotyczące pracy zespołowej. Na przykład możesz docenić możliwość uzyskania wglądu i opinii od współpracowników.

Oczywiście, chcesz być szczery. Czasami trzeba opisać negatywne doświadczenie pracy zespołowej.

Na przykład pracodawca może powiedzieć: "Opowiedz mi o trudnym doświadczeniu, które miałeś podczas pracy nad projektem zespołowym". Jeśli powiesz, że nigdy nie miałeś trudnego doświadczenia, pracodawca może pomyśleć, że nie mówisz prawdy. Dodatkowo, ta odpowiedź nie ujawnia, w jaki sposób grasz zespołowo, ani jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach, co tak naprawdę chcieliby wiedzieć ankieterzy.

Zamiast unikać pytania, staraj się skupić na tym, jak rozwiązałeś trudny problem.

Na przykład możesz odpowiedzieć: "Pracowałem w zespołach, w których jeden lub dwa głosy zdominowały grupę, a pomysły innych ludzi nie zostały usłyszane. Staram się być dobrym słuchaczem w zespołach, poświęcając czas na zrozumienie pomysłów wszystkich i upewnianie się, że wszyscy są dyskutowani. "

Podaj przykłady

Wiele pytań dotyczących pracy zespołowej to pytania dotyczące wywiadu behawioralnego . Te pytania wymagają podania przykładu z przeszłych doświadczeń zawodowych. Na przykład, osoba przeprowadzająca wywiad może zapytać: "Opowiedz mi o czasie, w którym musiałeś wykonać projekt grupowy w krótkim terminie".

Tego rodzaju pytania dotyczące pracy zespołowej wymagają wymyślenia przykładów z przeszłych doświadczeń pracujących w grupie. Aby odpowiedzieć na te pytania, opisz konkretny przykład, o którym myślisz (pomagasz przemyśleć przykłady z góry). Następnie wyjaśnij sytuację i to, co zrobiłeś, aby rozwiązać problem lub osiągnąć sukces. Na koniec opisz wynik.

Nawet jeśli pytanie nie jest pytaniem dotyczącym wywiadu behawioralnego, często pomocne jest podanie konkretnego przykładu. Na przykład pytania dotyczące wywiadu sytuacyjnego wymagają rozważenia możliwej przyszłej sytuacji w pracy.

Ankieter może zapytać: "Jak poradzisz sobie z konfliktem między dwoma członkami zespołu?" Mimo że dotyczą one przyszłych sytuacji, nadal możesz odpowiedzieć przykładem z wcześniejszych doświadczeń.

Dostosuj swoją odpowiedź do zadania

Spróbuj podać przykłady, które są ściśle związane z pracą, o którą się ubiegasz. Pomyśl o przeszłej pracy, stażu lub doświadczeniach wolontariuszy, które wymagały umiejętności podobnych do potrzebnych w tej pracy.

Rozważ także firmę i pozycję na stanowisku pracy. Duże i korporacyjne firmy mogą cenić różne cechy pracy zespołowej niż małe firmy lub start-upy. Jeśli aplikujesz o stanowisko na poziomie kierownictwa, spróbuj użyć przykładów, które pokazują twoje zdolności przywódcze i umiejętności budowania zespołu . Jeśli aplikujesz o wsparcie, podziel się tym, w jaki sposób pomogłeś rozwiązać konflikty lub dotrzymaj terminów członkom zespołu.

Oto więcej informacji na temat odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu na temat pracy zespołowej . Dodatkowo rozważ wyróżnienie niektórych z tych umiejętności pracy zespołowej w swojej odpowiedzi.

Praca zespołowa Pytania i odpowiedzi na pytania

Więcej o pracy zespołowej: jak odpowiadać na pytania dotyczące wywiadów o pracy zespołowej | Umiejętności budowania zespołu | Umiejętność pracy zespołowej

Więcej pytań do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi

Wywiad Pytania i odpowiedzi
Typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przykładowe odpowiedzi.

Wywiad Pytania do Ask
Pytania do kandydatów na stanowisko pracy, aby zapytać osobę przeprowadzającą wywiad.