Pytania dotyczące wywiadu: Jakie były Twoje największe sukcesy i porażki?

Co osiągnąłeś w pracy? Z czego jesteś najbardziej dumny - a nie taki dumny? Podczas rozmowy kwalifikacyjnej twój potencjalny pracodawca będzie chciał wiedzieć, co osiągnąłeś, a czego nie, na obecnym lub ostatnim stanowisku.

Pytanie o twoje osiągnięcia pozwala pracodawcy dowiedzieć się więcej o twojej etyce pracy i poprzednich sukcesach. Pytanie o twoje niepowodzenia pokazuje pracodawcy, jak przezwyciężasz trudności w miejscu pracy.

Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące wywiadu dotyczące zarówno twoich osiągnięć i porażek, jak i przykładowe odpowiedzi na każdy typ pytania.

Jak odpowiedzieć na pytania Wywiad o swoich osiągnięciach

Odpowiadając na pytanie o swoje osiągnięcia, nie chcesz być arogancki, ale chcesz podzielić się swoimi sukcesami. Poświęć czas na wytłumaczenie swoich najważniejszych osiągnięć w pracy.

Nawiąż połączenie . Najlepszym sposobem na udzielenie odpowiedzi jest podanie przykładu czegoś, co osiągnąłeś, które jest bezpośrednio związane z pracą, o którą rozmawiasz. Przejrzyj ogłoszenie o pracy . Sporządź listę kwalifikacji zawodowych i umiejętności, które pasują do tego, co zawarłeś w swoim CV. Następnie pomyśl o przykładach osiągnięć, które pokazują, że posiadasz te umiejętności i kwalifikacje.

Taka odpowiedź pokaże, że masz to, czego potrzeba, aby osiągnąć podobne sukcesy w pracy, o którą się ubiegasz.

Udostępnij przykłady . Gdy zapytasz o swoje osiągnięcia, podaj konkretny przykład tego, co zrobiłeś na ostatniej pozycji. Ten przykład powinien być ściśle powiązany z wymogami pracy wymienionymi w poście. Koniecznie podaj kontekst dotyczący tego przykładu - na przykład, jakie było zadanie i jakie konkretne osiągnięcie osiągnąłeś.

Przyjdź na rozmowę, mając na uwadze kilka konkretnych przykładów. To pomoże ci poczuć się przygotowanym na rozmowę.

Skup się na dodawaniu wartości. Wybierając przykład osiągnięcia, wybierz coś, co pomogło firmie, w której pracowałeś, a nawet dodało jej wartość . Na przykład może zmniejszyłeś budżet projektu lub sprawiłeś, że zadanie będzie bardziej wydajne. Skoncentruj się na firmie, a nie na sobie. To pokaże pracodawcy, że będziesz aktywem dla swojej organizacji.

Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące niepowodzenia

Odpowiadając na pytanie o wcześniejsze niepowodzenia w pracy, chcesz być szczery, ale nie chcesz też udowadniać, że nie jesteś w stanie obsłużyć tej pracy.

Bądź szczery. Jeśli nic nie zawiodłeś, powiedz to. Jednak prawie wszyscy z nas zmagali się z czymś w pracy w tym samym czasie. Chcesz mieć pewność, że twoja odpowiedź jest uczciwa, ale też nie kosztuje twojej pracy.

Wybierz mniejszy przykład. Jeśli potrafisz wymyślić przykład, upewnij się, że jest on niewielki. Nie wybieraj przykładu czasu, w którym nie udało Ci się czegoś, co doprowadziło do katastrofy dla firmy. Nie wybieraj też przykładu, który jest bezpośrednio związany z pracą, o którą się ubiegasz. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w dziale obsługi klienta, nie opisuj czasu, w którym miałeś naprawdę negatywne spotkanie z klientem.

Zmień to w pozytywne. Po opisaniu konkretnej awarii wyjaśnij, w jaki sposób się z niej nauczyłeś i / lub rozwiązałeś problem. Jeśli możesz podzielić się przykładem, który okazał się dobrze w końcu, pomimo pewnych usterek po drodze, użyj tego. W ten sposób nie opuścisz rozmówcy z wrażeniem, że się nie udało. Zamiast tego pokażemy, jak zmienić trudną sytuację.

Na przykład, jeśli pracujesz nad projektem, który był za terminem, wyjaśnij osobie przeprowadzającej wywiad, w jaki sposób dostosowałeś obciążenie i oś czasu, aby wrócić na właściwe tory i przed terminem.

Możesz także przedyskutować, co zrobiłeś, aby błąd nie powtórzył się w przyszłości. Na przykład, jeśli nie udało ci się poprowadzić projektu zespołowego, być może wspomnij o tym, w jaki sposób blisko współpracowałeś z mentorem, aby rozwinąć swoje umiejętności zarządzania i miał udany projekt zespołowy następnym razem.

To pokaże, że nauczyłeś się na swoich błędach i faktycznie nauczyłeś się nowych umiejętności.

Nie obwiniaj innych. Staraj się zachować to pozytywnie i nie obwiniaj innych za to, co poszło nie tak. Odbicie winy na kogoś innego nie zrobi najlepszego wrażenia. Pracodawcy nie chcą słyszeć, że ktoś jest winien twoich problemów.

W tym samym brzmieniu nie rób wymówek, co poszło nie tak. Zamiast tego podziel się swoimi rozwiązaniami, aby zapobiec kolejnym błędom. To pokaże, że jesteś aktywny, elastyczny i chcesz iść do przodu, nawet jeśli sprawy nie przebiegają zgodnie z planem.

Przykładowe odpowiedzi

"Jakie było twoje największe osiągnięcie w pracy?"

"Jaki był twój największy błąd w pracy?"