20 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

Wiele pytań zadawanych przez ankieterów to typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej . Jeśli często przeprowadzasz wywiady, te powszechne pytania o rozmowę kwalifikacyjną będą dość dobrze znane. Ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że te pytania pojawią się, ważne jest, aby być przygotowanym na odpowiedź na nie z najlepszymi odpowiedziami.

Podczas przygotowywania rozmowy , zastanów się nad możliwymi odpowiedziami, które będą dotyczyły pracy, o którą się ubiegasz, podkreślając jednocześnie swoje umiejętności i doświadczenie.

Rozwijaj także umiejętności rozmowy kwalifikacyjnej , dzięki czemu możesz zrobić najlepsze wrażenie.

Nie musisz zapamiętywać odpowiedzi, ale przejrzyj te typowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby wiedzieć, o co zostaniesz zapytany, i dowiedzieć się, jak zareagujesz. To wcześniejsze przygotowanie pomoże ci poczuć się pewniej i mniej na miejscu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

20 najczęściej zadawanych pytań i przykładów odpowiedzi

Zacznij od tych pytań, które najprawdopodobniej zostaną zadane podczas rozmowy kwalifikacyjnej oraz najlepszych odpowiedzi. Następnie przejrzyj inne pytania związane ze stanowiskiem , aby przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Opowiedz mi o sobie. - Najlepsze odpowiedzi
Pytanie o ciebie jest sposobem na przełamanie lodów podczas rozmowy kwalifikacyjnej i sprawienie, że poczujesz się bardziej komfortowo. Jest to również sposób, w jaki osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną może ustalić, czy dobrze nadajesz się do tej pracy .

Zanim przejdziesz do rozmowy kwalifikacyjnej, zastanów się, co chcesz powiedzieć, opisując się potencjalnym pracodawcom.

Tworzenie mowy w windzie , która jest szybkim streszczeniem tła, jest dobrym sposobem na przygotowanie odpowiedzi.

2. Jakie były twoje obowiązki? - Najlepsze odpowiedzi
Dowiedz się, co znajduje się w twoim CV, abyś mógł porozmawiać o tym, co zrobiłeś przy innych zajęciach, które odbyłeś. Kiedy opisujesz swoje obowiązki, spróbuj wymienić te, które pasują do wymagań nowej pracy.

Pokazanie, że wykonałeś podobną pracę, będzie atutem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Skoncentruj się na obowiązkach, które najbardziej odpowiadają twojemu stanowisku, na które udzielasz wywiadu, gdy odpowiadasz rekrutującemu.

3. Co lubisz lub nie lubisz w swojej poprzedniej pracy? - Najlepsze odpowiedzi
To, co lubisz - a co nie lubisz - o swojej ostatniej pracy lub firmie, w której pracowałeś, jest wskaźnikiem tego, jak możesz się czuć na tym stanowisku, gdybyś został zatrudniony.

Uważaj na to, co mówisz, gdy przeprowadzasz wywiady w roli podobnej do twojej ostatniej. Jeśli role są podobne, możesz chcieć zachować to, czego nie lubisz dla siebie. Ważne jest, aby być pozytywnym i entuzjastycznie nastawionym do pracy, o którą się zastanawiasz.

4. Jakie były Twoje początkowe i końcowe poziomy odszkodowania? - Najlepsze odpowiedzi
Menedżerowie ds. Zatrudnienia będą chcieli dowiedzieć się, ile zarobiłeś, aby zobaczyć, czy jesteś konkurencyjnym kandydatem do firmy z punktu widzenia wynagrodzenia. Bądź szczery, gdy dyskutujesz, ile otrzymałeś, ponieważ pracodawcy mogą zapytać o wynagrodzenie, kiedy sprawdzasz swoje pochodzenie .

Należy jednak pamiętać, że w niektórych lokalizacjach pracodawcom nie wolno pytać o wcześniejsze zarobki . Niektórzy pracodawcy wdrożyli także polityki, które ograniczają pytania dotyczące wynagrodzenia.

5. Jakie główne wyzwania i problemy napotkaliście? Jak sobie z nimi radziłeś? - Najlepsze odpowiedzi
Z tym pytaniem osoba przeprowadzająca wywiad stara się zrozumieć, w jaki sposób radzisz sobie z problemami i problemami. Czy potrafisz znaleźć rozwiązania i obejścia, gdy wystąpi problem? Czy jesteś biegły w rozwiązywaniu problemów? Czy lubisz wyzwania, czy denerwujesz się, gdy pojawia się błąd?

6. Jaka jest twoja największa siła? - Najlepsze odpowiedzi
Odpowiadając na pytania dotyczące twoich mocnych stron, skoncentruj się na posiadanych umiejętnościach, które są kluczem do sukcesu w pracy, z którą rozmawiasz. Nie bądź zbyt skromny. Ważne jest poinformowanie menedżera ds. Rekrutacji o twoich kwalifikacjach.

7. Jaka jest Twoja największa słabość? - Najlepsze odpowiedzi
Istnieją różne sposoby radzenia sobie z pytaniami na temat słabości. Jednym z nich jest przekształcenie negatywu w pozytyw, dzieląc się przykładem tego, jak coś, co uznałeś za słabość, faktycznie pomogło ci w tej pracy.

Drugi to mówić o dodatkowych umiejętnościach, które posiadasz, ponieważ pracowałeś nad tymi, które wymagały ulepszenia.

8. Jak radzisz sobie ze stresem i presją? - Najlepsze odpowiedzi
Co robisz, gdy praca staje się stresująca? Czy zachowujesz spokój pod presją? A może masz trudny czas w stresujących sytuacjach? Jeśli przeprowadzasz wywiady na wysokim stanowisku, osoba przeprowadzająca wywiad będzie chciała wiedzieć, że możesz poradzić sobie ze stresem.

9. Opisz trudną sytuację pracy lub projekt i jak przezwyciężyłeś go. - Najlepsze odpowiedzi
Kiedy odpowiadasz na pytania dotyczące tego, co zrobiłeś w pracy, przygotuj się na faktyczny przykład trudnej sytuacji w pracy, na czym polegał problem i w jaki sposób pomogłeś rozwiązać problem.

10. Jakie było największe osiągnięcie (porażka) na tym stanowisku? - Najlepsze odpowiedzi
Z czego jesteś najbardziej dumny? Czy zdarzyło się, że coś nie wyszło, ale udało ci się tego nauczyć? Poinformuj menedżera ds. Zatrudnienia, co osiągnąłeś, ponownie dzieląc się przykładami z ostatniej pracy.

11. Jak oceniasz sukces? - Najlepsze odpowiedzi
Twoja odpowiedź na to pytanie zapewni rozmówcy poczucie etyki pracy, celów zawodowych i celów życiowych. Dostosuj swoją odpowiedź, aby pasowała do tego, co spodziewałbyś się osiągnąć, gdybyś został zatrudniony przez tego pracodawcę.

12. Dlaczego odchodzisz lub opuściłeś swoją pracę? - Najlepsze odpowiedzi
Istnieje wiele różnych powodów opuszczenia pracy. Możesz iść dalej, ponieważ chcesz więcej możliwości rozwoju, może szukasz wzrostu wynagrodzenia, może przeprowadzasz się lub masz inny powód, dla którego opuszczasz swoją pracę . Bądź konsekwentny w swojej odpowiedzi podczas spotkania z przedstawicielem potencjalnego pracodawcy, ponieważ mogą porównywać notatki.

13. Dlaczego chcesz tę pracę? - Najlepsze odpowiedzi
Dlaczego ubiegasz się o to stanowisko? Co najbardziej Cię interesuje w pracy i organizacji? W związku z tym pytaniem pracodawca chce wiedzieć, dlaczego uważasz, że ta praca pasuje do twoich celów zawodowych. Poświęć czas, aby opisać, jak twoje kwalifikacje pasują do danej pracy . Im więcej możesz pokazać, że masz kwalifikacje, tym łatwiej się zatrudnić.

14. Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić? - Najlepsze odpowiedzi
Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie, jest omówienie tego, co możesz zrobić dla firmy. Co przynosisz do stołu? Jakie masz umiejętności i cechy, które przyniosą korzyści organizacji? Co osiągniesz, jeśli zostaniesz zatrudniony? To okazja, aby sprzedać się menadżerowi rekrutacji .

15. Jakie są twoje cele na przyszłość? - Najlepsze odpowiedzi
Kiedy odpowiadasz na pytania dotyczące twoich przyszłych celów, dobrze jest dopasować swoje cele do tego, co firma może zaoferować jako ścieżkę kariery . Przynajmniej upewnij się, że Twoje cele wiążą się z przebywaniem w tej firmie dłużej niż krótkoterminowo.

16. Jakie są twoje wymagania dotyczące wynagrodzenia? - Najlepsze odpowiedzi
Pytania dotyczące wynagrodzenia mogą być trudne, zwłaszcza jeśli nie wiesz, co się opłaca. Jednym ze sposobów odpowiedzi na to pytanie jest stwierdzenie, że jesteś elastyczny, w oparciu o cały pakiet odszkodowań obejmujący świadczenia.

17. Kto był twoim najlepszym szefem, a kto był najgorszy? - Najlepsze odpowiedzi
To pytanie ma na celu odkrycie, jaki styl przywództwa i zarządzania najlepiej dla Ciebie działa. Uważaj, odpowiadaj i nie bądź zbyt negatywny. Nawet jeśli miałeś okropnego szefa, to jak o nich mówisz, możesz zostawić ankietera zastanawiając się, jak porozmawiasz o innych przełożonych, jeśli nie dogadałeś się z nimi.

18. Z czego się pasjonujesz? - Najlepsze odpowiedzi
Co jest dla ciebie najważniejsze? Co kochasz robić? Odpowiedzi na to pytanie nie muszą dotyczyć pracy. Firma stara się ustalić, czy jesteś osobą dobrze uzbrojoną, a to, co lubisz robić poza pracą, może dać ci wgląd w typ pracownika, jaki byłby, gdyby cię zatrudniono.

19. Pytania dotyczące twoich przełożonych i współpracowników. - Najlepsze odpowiedzi
Czy dogadałeś się ze swoim menedżerem? Czy pracowałeś z trudnymi kolegami? Sposób interakcji z przełożonymi i współpracownikami zapewni ankieterowi wgląd w umiejętności interpersonalne i komunikacyjne .

20. Czy masz jakieś pytania do mnie? - Najlepsze odpowiedzi
Ostatnie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej jest zwykle jedno z tego, co chcesz wiedzieć o pracy i firmie. Przygotuj listę pytań, które możesz zadać. Możesz wydawać się niezainteresowany, jeśli nie ma nic, o czym chcesz dowiedzieć się więcej. Zapoznaj się również z tymi wskazówkami, aby uzyskać odpowiedź .

Czego pracodawcy nie powinni pytać

Istnieje kilka pytań do wywiadu, zwykle zwanych nielegalnymi rozmowami kwalifikacyjnymi, których pracodawcy nie powinni pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Przejrzyj listę i bądź gotów odpowiedzieć, jeśli zostaniesz poproszony o nieodpowiednią rozmowę kwalifikacyjną .