Najniebezpieczniejsze pytanie o rozmowę o pracę (i jak ją uniknąć)

julief514 / iStock

Już prawie to zrobiłeś. Jesteś na końcowym etapie procesu przesłuchiwania , siedząc naprzeciwko osoby, która może być twoim następnym szefem, a następnie pojawia się zinger, najniebezpieczniejsze pytanie z nich wszystkich: " Ile zarobiłeś w swojej ostatniej pracy ?"

Eksperci ds. Negocjacji zwykle zalecają unikanie pytań za wszelką cenę. Ale nowe badania z PayScale pokazują, że dla połowy populacji jest to zły ruch.

Kiedy kobieta pytana jest o historię swojej pensji i odmawia jej ujawnienia, zarabia o 1,8 procent mniej niż kobieta, która oferuje numery. Kiedy jednak mężczyzna zostaje zapytany i odmawia, otrzymuje zapłatę o 1,2 procenta więcej.

Lydia Frank, wiceprezes strategii contentu PayScale, przyznaje, że odkrycie rzuciło ją na pętlę. "Zawsze proponowaliśmy sposoby odejścia od tego pytania:" Jestem bardzo podekscytowany tą szansą i jestem otwarty na dyskusję o konkurencyjnej ofercie "- mówi. "Udzielanie kobietom tej rady - może to nie była dobra rada?"

Może nie. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jak już wiedzą prawnicy zatrudnieni na rynku pracy i pracy, kwestia historii wynagrodzeń jest w drodze poza garstka miast i państw. Massachusetts, Filadelfia, Nowy Jork, a ostatnio także San Francisco - spowodowały, że pracodawcy nie mogli prosić o historię wynagrodzeń kandydata, licząc na to, że będzie on nadal zmniejszał różnice płacowe .

Dopóki to nie wejdzie w życie - i stanie się powszechne - oto co powinieneś zrobić:

Najpierw poznaj wartość zadania, a następnie, jak do niego dodać.

Zanim złożysz podanie o jakąkolwiek pracę, oddziel się od stanowiska i zbadaj jego wartość rynkową. "To nie jest to, co jesteś wart, to jest to, co warta jest praca", mówi Katie Donovan, ekspert ds. Negocjacji i założycielka equalpaynegotiations.com.

"Zachowujemy się jak szalony pomysł, aby praca miała wartość. To jest jak dom, ma wartość rynkową i zmienia się, gdy jest za dużo i za mało [dostępnych]. "Kiedy poznasz wartość pracy, zacznij myśleć o tym, jak - podobnie jak renowacje domu - twoje umiejętności i doświadczenie dodaj do tego. Korzystaj z witryn takich jak Glassdoor, PayScale i Fairygodboss (które są przeznaczone specjalnie dla kobiet), aby doskonalić swoje liczby. I nie zakotwicz się w swojej poprzedniej pensji. Rynek mógł się zmienić od ostatniego zatrudnienia. "Bardzo ważne jest, aby przedyskutować wartość pozycji - nie wartość, jaką twój ostatni pracodawca umieścił na twoich umiejętnościach" - mówi Frank. Rozumiem także, gdzie idziesz zgodnie z zasadami firmy, branżą i rzeczywistą lokalizacją. Wszystkie te czynniki powinny uwzględniać oczekiwaną rekompensatę.

Zastosowanie online? Wyzeruj to i nigdy nie kłam.

Jeśli złożysz podanie przez Internet, możesz pominąć pytanie o wynagrodzenie, pomiń to. Jeśli jest to wymagane pole, spróbuj wpisać zero w całej planszy. "Częściej niż nie, to zajmie się wymaganiem, ale [cokolwiek robisz], nie kłam" - radzi Donovan. "Ludzie lubią nadymać i to jest ryzyko. Jeśli dowiedzą się, że kłamałeś, to jest powód do rezygnacji z oferty pracy. "(Tak samo przy okazji, jest to również prawdą osobiście.) Jeśli forma nie pozwala ci jej wyzerować, powiedz prawdę.

Ale jeśli dojdziecie do procesu przesłuchiwania, Frank sugeruje coś w rodzaju: "Na podstawie naszych dyskusji - lub opisów dla tego stanowiska - myślę, że zakres powinien zacząć się tutaj - czy zgadzasz się?" "Oddal się od dyskusji z twojej historii osobistych zarobków, mówiąc o badaniach, które doprowadziły cię do twoich liczb w pierwszej kolejności.

Użyj rekruterów i headhunterów jako sprzymierzeńców.

Te same zasady obowiązują, gdy rozmawiasz z rekruterami i headhunterami, a także potencjalnymi pracodawcami. Rekruterzy mogą być wewnętrzni lub agencyjni - i podczas gdy służą jako pośrednicy między Tobą a firmą, pamiętaj, że nie zawsze są odzwierciedleniem samej firmy, mówi Frank. Chcesz uzyskać jak najwięcej informacji od rekrutera, gdy rozdajesz. Zapytaj więc o firmę, stanowisko, pakiet świadczeń i szczegółowe wskazówki dotyczące płac , które otrzymałeś, abyś mógł lepiej ocenić liczbę, której powinieneś się spodziewać.

A jeśli on lub ona jest agresywny w zdobywaniu twojego numeru, znowu możesz powiedzieć coś w stylu: "To właśnie robiłem i nie sądzę, że jest to aktualna wartość rynkowa dla mojego stanowiska. O to właśnie myślę ... "Dla headhunterów, do których się zwracasz, traktuj ich bardziej jako swoich adwokatów i bądź jak najbardziej uczciwy. To tutaj mówisz: "Wiem, że jestem kobietą i chcę, aby ta praca była wypłacana odpowiednio iz parytetem. Pomóż mi, prowadź mnie i uczyń to jak najbardziej sprawiedliwym ", mówi Donovan. "Poprosiłeś ich, aby byli prawdziwymi konsultantami:" Zarabiam 80 000 $, a ja powinienem zarabiać 100 000 $ - jak radzimy sobie z [faktem], że jestem niedopłacony? "

Przed zaoferowaniem liczb, bumerang pytanie.

Teraz załóżmy, że jesteś w rozmowie z potencjalnym pracodawcą i pytanie jest zadawane. Przed oddaniem strzału odłóż piłkę na boisko. "Tylko dlatego, że ktoś zadał ci pytanie, nie wahaj się go bumerangować" - mówi Rachel Bitte, szefowa działu Jobvite, firmy zajmującej się oprogramowaniem i rekrutacją. "Nigdy nie boli zapytać pracodawcy:" Znasz stanowisko, firmę i poznajesz mnie jako osobę - co myślisz? "

Dodaje: "Wolałbym, żeby pracodawca powiedział pewną liczbę, zanim zaczniesz mówić, co zamierzasz zrobić. Dopóki nie zobaczysz, jaki jest budżet, będziesz lekceważyć.

Jeśli to konieczne, naciśnij przycisk pauzy.

Nawet jeśli nie chcesz najpierw wypowiadać numeru, nie opuszczaj dyskusji o wynagrodzeniach do końca. Nie chcesz przechodzić przez cały proces rozmowy, aby przekonać się, że nie będzie meczu. To strata czasu wszystkich. Jeśli jednak uważasz, że zbliżasz się do numeru, który chcesz usłyszeć, ale potrzebujesz trochę więcej czasu, aby zamknąć umowę, a następnie wstrzymaj się, mówi Bitte. "Jeśli znajdziesz się przy stole i nie myślisz, że to będzie owocne - wy dwaj nie spotkacie się w środku ani nie podpiszecie serwetki - nie wahajcie się powiedzieć:" To jest bardzo ważna decyzja, oboje jesteśmy podekscytowani i chcę być z tym zamyślona. Chcę do ciebie wrócić i zrobić to. Porozmawiamy o tym jutro. "" Ten ruch może Ci dać czas na spełnienie oczekiwań, kryteriów i ćwiczenie tego, co masz zamiar powiedzieć. Ustawia także rozmowę przez telefon. "[Czasami] ludzie lepiej negocjują przez telefon ze skryptem i danymi - jesteś w stanie ukryć pot. To jest moja rada i porady dla kobiet w ogólności - jest to dobre dla zadowolonych z nas osób. Kiedy ktoś zada mi pytanie, myślę, że powinienem mieć odpowiedź. Tylko dlatego, że ktoś zada ci to pytanie, nie musisz od razu na nie odpowiadać. "

Z Kelly Hultgren