Pytania i odpowiedzi dotyczące wywiadu księgowego

Kiedy przeprowadzasz rozmowę kwalifikacyjną, pytania do rozmowy kwalifikacyjnej będą się różnić w zależności od stanowiska. Jednak niektóre z bardziej powszechnych pytań i odpowiedzi z wywiadów księgowych są tutaj prezentowane do Twojej recenzji.

Księgowi odgrywają ważną rolę w praktycznie każdej firmie, organizacji lub agencji rządowej zajmującej się obsługą pieniędzy. Firmy, które nie są wystarczająco duże, aby zatrudnić wewnętrzny zespół księgowy, często zatrudniają księgowych jako zewnętrznych wykonawców.

Księgowi pracują również dla firm doradztwa finansowego, banków lub doradców podatkowych.

Pytania do wywiadu księgowego

Pytania dotyczące wywiadu księgowego to zazwyczaj mieszanka pytań dotyczących kwestii księgowych i własnych umiejętności księgowych, a także pytań dotyczących zachowań dotyczących miękkich umiejętności , charakteru i nawyków pracy.

Nigdy nie powinieneś próbować przedstawiać fałszywego frontu podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ, między innymi, Twój ankieter może zauważyć i zdecydować, że twój brak szczerości jest czerwoną flagą dla głębszych problemów. Możesz jednak zwiększyć swoje szanse na wywiady i zatrudnić się, wykonując typowe pytania.

Przygotuj odpowiedzi na te typowe pytania dotyczące wywiadów księgowych i daj sobie upust konkurencji:

1. Co uważasz za największe wyzwanie stojące dziś przed profesją księgową?

Nie ma jednej słusznej odpowiedzi na to pytanie, ale powinieneś być w stanie wykazać się wiedzą i zaangażowaniem w swój zawód dzięki przemyślanej i inteligentnej odpowiedzi.

Osoba przeprowadzająca wywiad chce zobaczyć, że znasz branżę i jej wyzwania oraz że dbasz o swoją pracę na tyle, aby mieć opinię.

2. Jakie znasz aplikacje księgowe?

Istnieje niezliczona ilość programów księgowych i nie można ich wszystkich znać.

Powiedział, że jeśli wiesz tylko, jak korzystać z jednego pakietu oprogramowania, może to wyglądać źle, nawet jeśli sama aplikacja jest dobrze znana. Wiedz wystarczająco o narzędziach swojego zawodu, aby mieć opinię, która jest dobra, a która nie jest tak dobra i być gotowa do obrony twojej odpowiedzi. Wiedz o ostatnich zmianach w odpowiednim oprogramowaniu, nawet tych, z których nie korzystasz regularnie.

3. Opisz zalety i wady różnych pakietów księgowych, z których korzystałeś w swoich najnowszych księgach.

Przygotuj się na udostępnienie konkretnych przykładów zalet i wad oprogramowania księgowego, z którego korzystałeś.

4. Opisz każdy proces księgowy, który opracowałeś lub chciałeś ulepszyć.

Jeśli wciąż jesteś na początku swojej kariery, być może nie rozwinąłeś jeszcze żadnych procesów, ale powinieneś być gotowy, aby udowodnić, że możesz wprowadzać innowacje. Pomyśl o czymś, co pomogło Ci zmienić lub rozwinąć się w ciągu ostatnich kilku lat.

5. Opisz czas, w którym pomogłeś zmniejszyć koszty w poprzedniej pracy księgowej.

Wszyscy księgowi powinni mieć możliwość obniżenia kosztów. To główna przyczyna, dla której pracodawcy je zatrudniają. Opisz czas, w którym nieoczekiwanie obniżyłeś koszty dzięki osobistej innowacji lub staranności. Poinformuj o szczegółach finansowych Twojego sukcesu, na wypadek gdyby Twój ankieter poprosił Cię o opracowanie.

6. Opisz czas, kiedy musisz użyć danych liczbowych lub wykresu, aby przekonać menedżera.

Porozmawiaj o tym, w jaki sposób dane lub wykres lub wykres pomogły ci przedstawić twoją sprawę i jak wynik zadziałał na korzyść organizacji.

7. Opisz czas wyjątkowo ciężkiej pracy, aby zapewnić doskonałą obsługę klienta lub klienta. Co zrobiłeś i jaki był wynik?

Udostępnij informacje o tym, co zrobiłeś, aby świadczyć usługi i jak je zrealizowałeś. Wyjaśnij, że jesteś gotów zrobić więcej, aby wykonać swoją pracę.

8. Opisz czas, w którym spotkałeś się z wyjątkowo wymagającym terminem na sporządzenie sprawozdania finansowego lub raportu. Jak zareagowałeś? Jaki był rezultat?

Jeśli nie masz profesjonalnego przykładu do udostępnienia, odpowiednie doświadczenie z college'u może zadziałać. Niezależnie od wybranego przykładu, nie przesadzaj ani nie udramatyzuj efektu.

Twój ankieter zauważy i może zdecydować, że jesteś mniej niż uczciwy.

9. Jak zapewnić, że nie zapomnisz szczegółów i zapewnisz dokładność podczas przygotowywania miesięcznych wpisów do dziennika, rejestrowania transakcji itp.?

Prawie każdy zapomina czasem o drobnych szczegółach - z wyjątkiem księgowych, na których nie stać. Co robisz, aby upewnić się, że nie zapomnisz lub nieświadomie zmienisz ważne numery? Jeśli jesteś uczonym, który nie potrzebuje żadnej specjalnej metody, wyjaśnij to, aby Twój ankieter wiedział, że nie próbujesz sprawić, by wyglądał dobrze.

10. Opisz czas, w którym musiałeś wyjaśnić skomplikowany problem księgowy komuś, kto nie ma tła księgowego. W jaki sposób pomogłeś swoim widzom zrozumieć sytuację?

Twoja zdolność komunikowania się z osobami niebędącymi księgowymi może być bardzo ważna, szczególnie jeśli pełnisz funkcję doradczą w bezpośrednim kontakcie z klientami lub członkami zespołu z innych działów. Podkreśl umiejętności komunikacyjne i talent do opowiadania , a także umiejętność pracy w zespole .

Więcej pytań i odpowiedzi na pytania

Nawet jeśli starasz się o pracę jako księgowy, rozmowa prawdopodobnie zawiera wiele typowych pytań o rozmowę kwalifikacyjną . Przejrzyj te pytania i przejrzyj przykładowe odpowiedzi. Następnie przećwicz odpowiadanie na pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, abyś był gotowy.

Bądź gotów na pytania, aby zapytać pracodawcę

Nie zapomnij przygotować się na listę pytań, które możesz zadać swojemu rozmówcy - pokazuje, że naprawdę interesujesz się firmą i nową pracą. Oto pytania do rozmowy kwalifikacyjnej, które należy zadać pracodawcy, a także pytania, na które nie powinieneś pytać rozmówcy podczas rozmowy kwalifikacyjnej.