Umiejętności komunikacyjne dla sukcesu w miejscu pracy

Pracodawcy szukają tych umiejętności komunikacyjnych

Rawpixel Ltd / iStockPhoto

Zdolność do skutecznego komunikowania się z przełożonymi, współpracownikami i personelem jest niezbędna, bez względu na branżę, w której pracujesz. Pracownicy w erze cyfrowej muszą wiedzieć, jak skutecznie przekazywać i odbierać wiadomości osobiście, a także przez telefon, e-mail i media społecznościowe. . Dobre umiejętności komunikacyjne pomogą zdobyć zatrudnienie, promocje na ziemi i odniosą sukces w całej Twojej karierze.

10 najlepszych umiejętności komunikacyjnych

Chcesz się wyróżnić na tle konkurencji?

To są 10 najlepszych umiejętności komunikacyjnych, które rekruterzy i menedżerowie ds. Rekrutacji chcą zobaczyć w swoim CV i liście motywacyjnym . Wyróżnij te umiejętności i zademonstruj je podczas rozmów kwalifikacyjnych , a zrobisz solidne pierwsze wrażenie. Kontynuuj rozwijanie tych umiejętności po zatrudnieniu, a zaimponujesz swojemu szefowi, członkom zespołu i klientom.

1. Słuchanie

Bycie dobrym słuchaczem to jeden z najlepszych sposobów bycia dobrym komunikatorem. Nikt nie lubi komunikowania się z kimś, kto tylko dba o to, by włożyć swoje dwa grosze i nie poświęca czasu na wysłuchanie drugiej osoby. Jeśli nie jesteś dobrym słuchaczem, trudno będzie zrozumieć, o co cię proszono.

Poświęć czas na ćwiczenie aktywnego słuchania . Aktywne słuchanie polega na zwracaniu bacznej uwagi na to, co mówi druga osoba, zadawaniu pytań wyjaśniających i przeformułowywaniu tego, co mówi osoba, aby zapewnić zrozumienie ("Więc to, co mówisz, jest ...").

Poprzez aktywne słuchanie możesz lepiej zrozumieć, co druga osoba próbuje powiedzieć i odpowiednio zareagować.

2. Komunikacja niewerbalna

Twój język ciała , kontakt wzrokowy, gesty i ton to kolor wiadomości, którą próbujesz przekazać. Rozluźniona, otwarta postawa (otwarte ramiona, rozluźnione nogi) i przyjazny ton sprawią, że staniesz się przystępny i zachęcisz innych do otwartego mówienia z tobą.

Istotny jest również kontakt wzrokowy; chcesz spojrzeć osobie w oczy, aby zademonstrować, że skupiasz się na osobie i rozmowie (jednak pamiętaj, aby nie patrzeć na osobę, która może sprawić, że poczuje się niekomfortowo).

Zwróć też uwagę na niewerbalne sygnały innych ludzi podczas rozmowy.

Często sygnały niewerbalne przekazują, jak osoba naprawdę czuje. Na przykład, jeśli dana osoba nie patrzy ci w oczy, może czuć się niekomfortowo lub ukrywać prawdę.

3. Jasność i precyzja

Dobra komunikacja oznacza mówienie wystarczająco - nie mów za dużo lub za mało. Staraj się przekazać swoją wiadomość w jak najmniejszej ilości słów. Mów wyraźnie i bezpośrednio, bez względu na to, czy rozmawiasz z kimś osobiście, przez telefon lub przez e-mail. Jeśli się włączysz, Twój słuchacz albo Cię dostroi, albo nie będzie pewny, czego dokładnie chcesz. Zastanów się, co chcesz powiedzieć, zanim to powiesz; Pomoże to uniknąć nadmiernego mówienia i / lub pomylenia odbiorców.

4. Życzliwość

Poprzez przyjazny ton, osobiste pytanie lub po prostu uśmiech, zachęcisz swoich współpracowników do zaangażowania się w otwartą i szczerą komunikację z tobą. Ważne jest, aby być miłym i uprzejmym w komunikacji w miejscu pracy.

Jest to ważne zarówno w komunikacji bezpośredniej, jak i pisemnej. Kiedy możesz, spersonalizuj swoje e-maile do współpracowników i / lub pracowników - szybkie "Mam nadzieję, że wszyscy mielieś dobry weekend" na początku e-maila można spersonalizować wiadomość i sprawić, że odbiorca poczuje się bardziej doceniony.

5. Zaufanie

Ważne jest, aby mieć pewność w swoich interakcjach z innymi. Zaufanie pokazuje twojemu współpracownikowi, że wierzysz w to, co mówisz, i przejdziesz dalej. Wzbudzanie pewności siebie może być tak proste, jak nawiązanie kontaktu wzrokowego lub użycie mocnego, ale przyjaznego tonu . Unikaj składania oświadczeń brzmiących jak pytania. Oczywiście należy uważać, aby nie zabrzmiało to arogancko lub agresywnie. Upewnij się, że zawsze słuchasz i współczujesz drugiej osobie.

6. Empatia

Nawet jeśli nie zgadzasz się z pracodawcą, współpracownikiem lub pracownikiem, ważne jest, abyś zrozumiał i szanował ich punkt widzenia.

Używanie zwrotów tak prostych, jak "Rozumiem skąd pochodzisz" pokazuje, że słuchałeś drugiej osoby i szanujesz ich opinie.

7. Otwartość umysłu

Dobry rozmówca powinien wchodzić w każdą rozmowę z elastycznym, otwartym umysłem. Bądź otwarty na słuchanie i rozumienie punktu widzenia drugiej osoby, zamiast po prostu przekazywać swoje przesłanie. Dzięki woli nawiązania dialogu, nawet z osobami, z którymi się nie zgadzasz, będziesz mógł prowadzić bardziej szczere, produktywne rozmowy.

8. Szacunek

Ludzie będą bardziej otwarci na komunikowanie się z wami, jeśli wyrażacie szacunek dla nich i ich pomysłów. Proste czynności, takie jak używanie imienia i nazwiska, nawiązanie kontaktu wzrokowego i aktywne słuchanie, gdy dana osoba mówi, sprawią, że osoba poczuje się doceniona. Przez telefon unikaj rozrywki i skup się na rozmowie.

Przekaż szacunek e-mailem, poświęcając czas na edycję wiadomości . Jeśli wyślesz niechlujnie napisany, mylący adres e-mail, odbiorca pomyśli, że nie szanujesz jej wystarczająco, by przemyśleć twoją komunikację z nią.

9. Informacja zwrotna

Umiejętność odpowiedniego dawania i otrzymywania informacji zwrotnych jest ważną umiejętnością komunikacyjną. Menedżerowie i przełożeni powinni nieustannie poszukiwać sposobów dostarczania pracownikom konstruktywnych informacji zwrotnych, czy to przez e-mail, połączenia telefoniczne czy cotygodniowe aktualizacje statusu. Przekazywanie informacji zwrotnych wiąże się również z chwaleniem - coś tak prostego, jak powiedzenie "dobra robota" lub "dziękuję za opiekę", że pracownik może znacznie zwiększyć motywację.

Podobnie, powinieneś być w stanie zaakceptować, a nawet zachęcić, opinie od innych. Wysłuchaj opinii, którą otrzymujesz, poproś o wyjaśnienie pytań, jeśli nie masz pewności co do tego, i postaraj się wdrożyć opinie.

10. Wybór odpowiedniego medium

Ważną umiejętnością komunikacyjną jest po prostu wiedzieć, jakiej formy komunikacji użyć. Na przykład niektóre poważne rozmowy (zwolnienia, zmiany wynagrodzenia itp.) Są prawie zawsze najlepiej wykonywane osobiście.

Powinieneś także pomyśleć o osobie, z którą chcesz rozmawiać, jeśli są to bardzo zajęte osoby (na przykład szef), możesz przekazać swoją wiadomość za pośrednictwem poczty elektronicznej. Ludzie docenią twój przemyślany sposób komunikacji i będą bardziej skłonni do pozytywnej odpowiedzi.