10 rzeczy do zapamiętania dla realizacji projektu

Co musisz wiedzieć, aby Twój projekt wystartował

Cały czas pracowałeś ze swoim zespołem i dostarczałeś fantastyczny produkt. Teraz nadszedł czas, aby umieścić to na żywo i pozwolić użytkownikom na przejęcie odpowiedzialności za efekt końcowy. Jesteś gotowy? Będziesz po przeczytaniu tego.

1. Realizacja projektu rozpoczyna się od planu

Niezależnie od tego, co wdrażasz, potrzebny jest plan przeniesienia projektu z "projektu" do " zwykłego biznesu" . Mamy nadzieję, że jest to już udokumentowane lub przynajmniej naszkicowane.

Jest to część projektu, która przypada między realizacją projektu a zamknięciem projektu w cyklu życia projektu .

Jeśli nie masz szczegółowego planu, teraz jest czas, aby dokładnie określić, w jaki sposób ta część projektu będzie się zmniejszać. Dalsza część tego artykułu pomoże ci.

2. Zaangażuj zespół operacyjny

Jeśli nie masz w pełni zaangażowanego zespołu lub zespołów operacyjnych, zacznij teraz to zaangażowanie. Będą oni właścicielem produkcji w przyszłości. Jeśli zbudujesz biuro, będą w nim pracować. Jeśli zaprojektowałeś aplikację na smartfona, zamierzają ją sprzedać i rozpatrzyć skargi klientów.

Muszą być gotowi na przyjęcie tego, co jest im dane przez projekt.

Wskazówka bonusowa: Zbuduj zaufanie do właściwych osób na wczesnym etapie projektu i na tym się zwróci.

3. Przygotuj materiały szkoleniowe

Byłoby wspaniale, gdyby twój projekt dostarczał coś tak intuicyjnego, że nikt nie potrzebowałby szkolenia, jak go używać, ale rzadko tak jest w przypadku złożonych projektów, nad którymi pracujemy dzisiaj.

Jeśli jest to małe ulepszenie istniejącego systemu, możesz otrzymać krótki e-mail do użytkowników i zrzut ekranu przedstawiający, co będzie wyglądać inaczej, gdy zalogują się jutro.

Coś więcej niż to, i będziesz potrzebować zebrać kilka poważnych materiałów szkoleniowych, aby pomóc im w opanowaniu tego.

Wskazówka bonusowa: Upewnij się, że masz ludzi ustawionych w kolejce do przeprowadzenia szkolenia . Jeśli wybierasz się na trasę szkolenia "na żywo" (lub nawet na samodzielne szkolenie online - nadal potrzebujesz kogoś, kto nagra materiały), powinieneś sprawdzić ich dostępność. Najlepiej byłoby, gdybyś nie realizował szkolenia jako kierownik projektu.

4. Zaplanuj wystarczająco dużo czasu na trening

Trening, to popołudnie, prawda? Możemy zmieścić szkolenie BHP dla nowego personelu w przerwie na lunch, dobrze?

Nie! Porozmawiaj z kilkoma osobami w swoich zespołach HR i dowiedz się, ile czasu zajmuje naprawdę dostarczenie wysokiej jakości szkoleń. Dodaj do tego fakt, że możesz być zmuszony do wielokrotnego przeprowadzania kursów twarzą w twarz, aby umożliwić osobom, które pracują na różnych zmianach lub nie pracują, lub zaangażować się w coś tak ważnego, że nie mogą uczestniczyć w szkoleniu w tym dniu. zobacz, jak szybko rozwija się czas szkolenia.

Potrzebujesz jednak tak długo, jak potrzebujesz. Skąpić na treningu, a nie otrzymasz zwrotu z inwestycji z użycia w wyniku końcowym. Prosty.

5. Komunikuj się, komunikuj, komunikuj

Czy wszyscy wiedzą, co się wydarzy w dniu koncertu? Jeśli to konieczne, przygotuj plan odliczania, który będzie dokumentował, kto robi co z każdą godziną. Z powodzeniem korzystaliśmy z nich w przypadku dużych wdrożeń oprogramowania, w których wiele etapów i zespołów zaangażowanych jest w proces uruchamiania nowej technologii.

Na przykład zespół infrastruktury musi upewnić się, że sprzęt jest gotowy i przeszedł ostateczne kontrole. Następnie zespół platformy przygotowuje środowisko i wykonuje niezbędne kopie zapasowe. Zespół aplikacji wykonuje instalację, a następnie następuje migracja danych, która wymaga od użytkownika podpisania. Możesz zobaczyć, jak wiele ruchomych części może powodować problemy, jeśli nie ma jasnego podejścia krok po kroku do prowadzenia wielkiego dnia.

6. Uporządkuj swoją dokumentację

Twoje dokumenty projektowe będą stanowić podstawę tego, co ludzie patrzą w przyszłości, aby dowiedzieć się, co powinni wiedzieć o tym, co się stało.

Upewnij się, że archiwizujesz i porządkujesz dokumentację związaną z projektem, w tym dzienniki projektu, oraz wszelkie raporty projektu, które pokazują historię i kluczowe decyzje. Ludzie mogą potrzebować odnosić się do nich w przyszłości.

7. Wykonaj Zarządzanie zmianami

Lub pracuj z kimś, kto ma zamiar to zrobić, jeśli masz wykwalifikowanych kierowników działów lub kierownika zmiany biznesu.

Zarządzanie zmianami w projektach jest kluczowym czynnikiem zapewniającym uzyskanie korzyści biznesowych, których się spodziewasz. Może pomóc w osadzeniu nowych procesów lub produktów i powstrzymaniu ludzi od powrotu do starych sposobów pracy.

8. Sprawdź transfer wiedzy

OK, więc nie sprawisz, że IT Service Desk przejdzie egzamin na twoim projekcie lub cokolwiek, ale poświęć trochę czasu i wysiłku na bok, by sprawdzić, czy naprawdę wzięli na siebie wiedzę, którą im przekazałeś.

Możesz to zrobić, utrzymując się przez pierwszy tydzień życia lub angażując się w zajmowanie się projektami, a nawet pozwalając im zarządzać całym wdrożeniem.

Bądź tam, jeśli cię potrzebują, i porozmawiaj z kierownictwem tych zespołów, aby sprawdzić, czy wszyscy czują się pewnie, zanim odejdziesz.

9. Nie zapomnij danych

Niezależnie od tego, czy wdrażasz coś nowego, czy coś modernizujesz, pojawią się dane organizacyjne. Jeśli musisz przenieść dane z jednego miejsca lub innego systemu, zaplanuj to (i sprawdź, czy wszystko jest w porządku). Jeśli tworzysz nowe źródła danych - czy to nowe miejsce biura, czy oprogramowanie - upewnij się, że może on zgodnie z planem przesłać dane z powrotem do głównych systemów firmy.

W wielu przypadkach test końcowy odbywa się w środowisku na żywo. Poproś zespół techniczny i analityków danych w stan gotowości na wypadek, gdyby wszystko poszło nie tak, jak się spodziewałeś.

10. Zaplanuj wyjście

Nie chcesz być częścią tego projektu na zawsze, więc musisz wiedzieć, że możesz z wdziękiem wyjść. Chodzi o to, aby twoje zbędne, aby można było łatwo przejść do nowego projektu. Gdy zwykły zespół będzie w stanie przetrwać, nie powinieneś już być potrzebny. Planuj, aby stało się tak szybko, jak to możliwe!