Lista umiejętności organizacyjnych z przykładami

Lista umiejętności organizacyjnych dla CV, listów motywacyjnych i wywiadów

Umiejętności organizacyjne to jedne z najważniejszych i możliwych do przeniesienia umiejętności , które pracownik może nabyć. Obejmują zestaw umiejętności, które pomagają osobie zaplanować, ustalić priorytety i osiągnąć swoje cele.

Zdolność do utrzymania zorganizowanej pracy pozwala pracownikom skupić się na różnych projektach bez zdezorientowania lub utraty, zwiększając wydajność i efektywność w miejscu pracy. Menedżerowie poszukują pracowników, którzy nie tylko zorganizują swoją pracę i biurko, ale także tych, którzy mogą szybko dostosować się do zorganizowanej struktury firmy.

Dlaczego umiejętności organizacyjne są ważne

Utrzymywanie porządku w miejscu pracy może zaoszczędzić czas i pieniądze firmy. Umiejętności organizacyjne są niezbędne do wielozadaniowości i prowadzenia firmy działającej sprawnie i skutecznie. Pracodawcy dążą do rekrutacji kandydatów, którzy mogą pracować, aby konsekwentnie osiągać wyniki, nawet w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych opóźnień lub problemów.

Pracownicy o silnych umiejętnościach organizacyjnych są w stanie uporządkować swój harmonogram, zwiększyć produktywność i nadać priorytet zadaniom, które muszą zostać wykonane natychmiast, w porównaniu z tymi, które mogą być odroczone, przekazane innej osobie lub całkowicie wyeliminowane.

Wewnętrzne i zewnętrzne umiejętności organizacyjne

Umiejętności organizacyjne obejmują więcej niż tylko utrzymanie wolnego miejsca na biurku. Utrzymywanie wyraźnej przestrzeni do pracy jest ważne, ale umiejętności organizacyjne to coś więcej niż tylko utrzymanie porządku. Pracownicy o dobrych umiejętnościach organizacyjnych są w stanie zachować spokój i przygotować się na systematyczne planowanie i harmonogramowanie.

Projekty robocze koncentrują się zazwyczaj na sztywnym harmonogramie, a organizacja pracy na mniejsze projekty i cele może być skutecznym sposobem ich realizacji. Ponadto pracodawcy poszukują prac, które mogą zaplanować i przekazać te mniejsze zadania sobie i innym pracownikom, aby dotrzymać terminów, zachowując jednocześnie równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Utrzymanie silnych zdolności organizacyjnych może zmniejszyć szansę na rozwój złych nawyków pracy, takich jak zwlekanie, bałagan, nieporozumienia i nieskuteczność.

Przykłady umiejętności organizacyjnych

Chociaż umiejętności organizacyjne mogą być najbardziej oczywiste u ludzi na stanowiskach kierowniczych, każdy w firmie musi być w stanie zorganizować własne obszary odpowiedzialności, jednocześnie rozumiejąc i działając w strukturach organizacyjnych firmy jako całości. W przeciwnym razie pojawia się nieskuteczność i zamieszanie. Umiejętności organizacyjne wymagają, abyś rozumiał przebieg pracy i miał na oku duży obraz, jednocześnie skupiając się na szczegółach.

Organizacja fizyczna
Organizacja fizyczna obejmuje nie tylko schludne biurko, ale także układ pomieszczeń, podłóg i całych budynków. I to wykracza daleko poza utrzymanie schludnego wyglądu. Słabo zorganizowana przestrzeń prowadzi do fizycznego dyskomfortu, straconego czasu, zagubionych przedmiotów, a nawet zagubionych osób. Przestrzeń, w której pracują ludzie, ma wiele wspólnego z tym, jak i jak działają. Ktoś musi zaprojektować te przestrzenie, a wszyscy inni muszą zachować porządek.

Planowanie
Bez planu cel jest tylko życzeniem. W przypadku każdego projektu planowanie oznacza przewidywanie, jakie zasoby będą potrzebne i czas trwania projektu, a następnie gromadzenie tych zasobów i blokowanie niezbędnego czasu - oraz, w razie potrzeby, modyfikowanie planu w oparciu o dostępność zasobów i ograniczenia czasowe.

Plan może być tak prosty, jak podjęcie decyzji o tym, który koniec hali będzie najpierw czyścił, lub może przedstawić strategię korporacyjną na następne dziesięć lat. Planowanie na małą skalę może być łatwiejsze i szybsze, ale nie mniej ważne.

Praca w zespole
W dobrze zorganizowanym zespole każdy członek ma inną rolę, a zadania są odpowiednio przypisane. Stworzenie struktury organizacyjnej nowego zespołu to umiejętne osiągnięcie, ale także dawanie i przyjmowanie odpowiednich delegacji, kierowanie się wskazówkami i jasne porozumiewanie się z właściwymi ludźmi. Dobrze zorganizowani ludzie rozumieją i utrzymują struktury zespołów, których są częścią.

Umiejętności organizacyjne
Oto lista umiejętności organizacyjnych na życiorysy, listy motywacyjne, podania o pracę i wywiady. A - G

H - M

N - S

T - Z

Pokrewne artykuły: Miękkie i twarde umiejętności | Jak uwzględnić słowa kluczowe w swoim CV | Lista słów kluczowych dla CV i listów motywacyjnych