Kreatywne myślenie Definicja, umiejętności i przykłady

Większość ludzi kojarzy kreatywność ze sztuką, taką jak pisanie powieści, malowanie obrazu lub komponowanie muzyki. Chociaż są to wszystkie twórcze przedsięwzięcia, nie wszyscy twórczy myśliciele są artystami. Wiele miejsc pracy wymaga kreatywnego myślenia, w tym stanowisk w świecie biznesu i nauki. Kreatywność oznacza po prostu możliwość znalezienia czegoś nowego. Jeśli możesz coś stworzyć, nie tylko wzbogacisz swoje życie osobiste, będziesz miał przewagę w dowolnym polu, na które wchodzisz.

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to rozpoznać własną kreatywność.

Czym jest Creative Thinking?

Twórcze myślenie oznacza patrzenie na coś w nowy sposób. Jest to definicja "myślenia nieszablonowego". Często kreatywność w tym sensie obejmuje tzw. Myślenie lateralne, czyli umiejętność postrzegania wzorów, które nie są oczywiste. Fikcyjny detektyw Sherlock Holmes wykorzystał myślenie lateralne w jednej słynnej historii, gdy zorientował się, że pies nie szczekający był ważną wskazówką w sprawie o morderstwo.

Niektórzy ludzie są naturalnie bardziej kreatywni niż inni, ale kreatywne myślenie można wzmocnić praktyką. Możesz ćwiczyć twórcze myślenie, rozwiązując zagadki, będąc świadomym (i puszczając) swoich założeń i poprzez zabawę. Gra kojarzy się z niczym niestrukturalnym i relaksującym, takim jak marzenie.

Kreatywni ludzie mają możliwość opracowywania nowych sposobów wykonywania zadań, rozwiązywania problemów i sprostania wyzwaniom.

Przynoszą im świeżą, a czasem nieortodoksyjną perspektywę. Ten sposób myślenia może pomóc działom i organizacjom w bardziej produktywnych kierunkach. Stąd ich valuel do firmy.

Twórcze myślenie i poszukiwanie pracy

Niektóre opisy stanowisk wskazują, że kreatywne myślenie jest wymagane dla danej pozycji.

W takim przypadku powinieneś przyjść na swój wywiad przygotowany z konkretnymi przykładami, w jaki sposób jesteś w stanie wykazać swoją kreatywność , tak jak w przypadku każdej innej umiejętności.

Jednak wielu pracodawców chce twórczych myślicieli, chociaż tego nie sformułowali. W takich przypadkach zastanów się, w jaki sposób Twoja twórcza natura pomogła Ci w przeszłości i jak może to być atut w poszukiwanej pracy. Możesz również zaprezentować swoją kreatywność w swoich materiałach aplikacyjnych, podając przykłady lub używając słów "świeży i innowacyjny", aby opisać swoją pracę.

Jeśli szukasz kreatywnych możliwości jako środka do osobistego spełnienia, możesz znaleźć satysfakcję w zaskakujących miejscach. Każda praca, która pozwoli ci umieścić swój własny wir pracy, stanie się kreatywna.

Przykłady kreatywnego myślenia

Możliwości twórczego myślenia w miejscu pracy różnią się od oczywistej pozycji artystycznej do wysoce technicznej. Zasadniczo wszystko, co wiąże się z momentem "aha", jest uważane za twórcze. Oto kilka przykładów miejsc pracy, które pociągają za sobą twórcze myślenie.

Kreatywność artystyczna
Nie musisz być artystą do swojej pracy, aby mieć element artystyczny. Być może aranżujesz ekspozycje detaliczne, aby uzyskać maksymalny efekt, lub kształtować ścieżkę zachęcającego szlaku turystycznego.

Jeśli pracujesz dla małej firmy, artystyczne zadanie może spaść na każdego, kto się na to zgodzi. Zadania te obejmują projektowanie logo, pisanie kopii reklamowej, tworzenie opakowania dla produktu lub tworzenie skryptu telefonu do zbierania funduszy.

Kreatywne rozwiązywanie problemów
Kreatywne rozwiązywanie problemów wyróżnia się jako innowacyjne. Kreatywny rozwiązujący problemy znajdzie nowe rozwiązania, zamiast po prostu zidentyfikować i wdrożyć normę. Możesz zastanowić się nad nowymi sposobami ograniczenia zużycia energii, znaleźć nowe sposoby na obniżenie kosztów podczas kryzysu budżetowego lub opracować strategię postępowania sądowego w celu obrony klienta. To wszystko pociąga za sobą twórcze myślenie z twojej strony.

Kreatywność w STEM
Niektórzy uważają naukę i inżynierię za przeciwieństwo sztuki i kreatywności. Jednak jest odwrotnie. Dziedzina STEM (tj. Nauka, technologia, inżynieria i matematyka) jest wysoce kreatywna.

Na przykład zaprojektowanie bardziej wydajnego robota linii montażowej, napisanie innowacyjnego nowego programu komputerowego lub opracowanie sprawdzalnej hipotezy to działania wysoce twórcze. W rzeczywistości historia nauki i technologii jest wypełniona projektami, które nie działały, nie z powodu błędów w technice lub metodologii, ale dlatego, że ludzie utknęli w założeniach i starych nawykach. STEM potrzebuje radykalnej kreatywności, aby rozkwitać i rozwijać się.

Umiejętności kreatywnego myślenia w miejscu pracy

A - F

G - Z

Powiązane: Co to jest myślenie krytyczne?

Listy umiejętności: Umiejętności zatrudnienia podane przez Job | Listy umiejętności do CV