Lista umiejętności rozwiązywania problemów i przykłady

W prawie każdym sektorze kariery rozwiązywanie problemów jest jedną z kluczowych umiejętności, których poszukują pracodawcy . Trudno jest znaleźć niebieski kołnierzyk, stanowisko administracyjne, kierownicze lub zawodowe, które nie wymagają umiejętności rozwiązywania problemów. Uważany za miękką umiejętność (osobistą siłę w przeciwieństwie do "ciężkiej umiejętności", którą zdobywa się poprzez kształcenie lub szkolenie), umiejętność twórczego i skutecznego rozwiązywania problemów jest jednak jedną z najbardziej cenionych cech, które pracodawcy poszukują w swoich kandydatach do pracy.

Jak pokazać, że masz problemy z rozwiązywaniem umiejętności

Twoje umiejętności rozwiązywania problemów powinny być widoczne w liście przewodnim, CV i materiałach aplikacyjnych. Przygotuj się do omówienia konkretnych sposobów wykorzystania umiejętności rozwiązywania problemów podczas ekranów telefonów i wywiadów.

Spójrz na poprzednie role - w akademickich, roboczych lub wolontariackich - na przykładach napotkanych wyzwań i problemach rozwiązanych podczas wykonywania każdej funkcji. Możesz zaznaczyć odpowiednie przykłady w liście motywacyjnym. Możesz także oprawić punkty w swoim CV, aby pokazać, w jaki sposób rozwiązałeś problem.

Podczas wywiadów przygotuj się na opis sytuacji, które napotkałeś w poprzednich rolach, na procesach, które podjąłeś, aby rozwiązać problemy, umiejętności, które zastosowałeś i wyniki swoich działań. Potencjalni pracodawcy chętnie wysłuchają spójnej opowieści o konkretnych sposobach, w jakie wykorzystaliście umiejętności rozwiązywania problemów.

Ankieterzy mogą również podać przykład potencjalnego problemu, a następnie poprosić Cię o wskazanie kroków, które powinieneś podjąć, aby go rozwiązać.

Aby się przygotować, przeprowadź burzę mózgów, które zwykle pojawiają się w Twojej dziedzinie. Na przykład technik telewizji kablowej może próbować rozwiązać problem klienta przy słabym sygnale.

Nauczyciel może potrzebować dowiedzieć się, jak poprawić wyniki swoich uczniów w teście pisania testu biegłości. Kierownik sklepu może próbować ograniczyć kradzież towarów.

Specjalista komputerowy może poszukiwać sposobu na przyspieszenie powolnego programu.

Rozwiązywanie problemów Kroki i umiejętności

Po przeanalizowaniu listy potencjalnych problemów następnym krokiem jest wymyślenie skutecznych rozwiązań dla tych problemów, zwracając uwagę na umiejętności potrzebne do ich rozwiązania. Oto kroki najczęściej stosowane w rozwiązywaniu problemów, związane z nimi umiejętności i przykłady miejsc, w których są wykorzystywane w różnych sektorach kariery.

Pięć głównych kroków w rozwiązywaniu problemów to:

1. Analizowanie czynników lub przyczyn przyczyniających się do niepożądanej sytuacji ( wymagane umiejętności: aktywne słuchanie , gromadzenie danych, analiza danych, ustalanie faktów, analiza historyczna, analiza przyczyn, analiza procesów, identyfikacja potrzeb)

Przykłady : diagnozowanie chorób, identyfikowanie przyczyn problemów społecznych, interpretowanie danych w celu określenia zakresu problemów, określanie zachowań przyczyniających się do cierpienia małżeńskiego, rozpoznawanie nieprawidłowych modeli badawczych

2. Generowanie zestawu alternatywnych interwencji w celu osiągnięcia celu końcowego ( wymagane umiejętności : burza mózgów, twórcze myślenie, przewidywanie, prognozowanie, projektowanie projektu, planowanie projektu)

Przykłady : rozwiązania w zakresie burzy mózgów, opracowywanie planów leczenia, opracowywanie i testowanie hipotez

3. Ocena najlepszych rozwiązań ( wymagane umiejętności: analiza, dyskusja, potwierdzenie, praca zespołowa, rozwój testów, mediacja, ustalanie priorytetów) Przykłady : ocena alternatywnych strategii zmniejszania stresu, proponowanie dyplomatycznych rozwiązań dla sporów granicznych, wybór pracowników do zwolnienia w czasie spowolnienia gospodarczego, Rozwiązywanie problemów związanych z awarią komputera

4. Wdrażanie planu ( wymagane umiejętności : zarządzanie projektem, wdrażanie projektu, współpraca , zarządzanie czasem, rozwój benchmarków)

Przykłady : przewidywanie przeszkód we wdrażaniu, wdrażanie rozwiązań, pośredniczenie w konfliktach międzyludzkich, naprawa wadliwego działania maszyn

5. Ocena skuteczności twoich interwencji ( wymagane umiejętności : komunikacja, analiza danych, ankiety, opinie klientów, obserwacja, rozwiązywanie problemów)

Przykłady : badanie użytkowników końcowych, porównywanie danych produkcyjnych, ocena liczby sprzedaży

Wskazówki dotyczące udzielania odpowiedzi Pytania dotyczące wywiadu dotyczące rozwiązywania problemów

Nie musisz podawać odpowiedzi typu "cutter cookie". Pracodawcy są zawsze chętni do osób, które potrafią "myśleć nieszablonowo" i przedstawiają nowe rozwiązania, zwłaszcza gdy stare nie działają.

Najważniejszą rzeczą jest wykazanie umiejętności rozwiązywania problemów w swojej odpowiedzi. Jeśli osoba przesłuchująca zaproponuje potencjalny problem, podziel się tym, jak możesz go rozwiązać. Kiedy wyjaśnisz swój proces myślowy, zastosuj powyższe kroki (od analizy przyczyny do oceny skuteczności twoich interwencji). Lub podziel się przykładem problemu, który rozwiązałeś w poprzedniej roli. Wyjaśnij, w jaki sposób i dlaczego rozwiązałeś problem.

Przykładowe odpowiedzi demonstrujące umiejętności rozwiązywania problemów

Oto kilka przykładów, jak kandydaci do pracy w różnych zawodach mogą opisywać swoje umiejętności rozwiązywania problemów:

"Jako lekarz pielęgniarski, moim głównym obowiązkiem jest wykorzystanie umiejętności rozwiązywania problemów w diagnozowaniu chorób i opracowywaniu planów leczenia. Z każdym pacjentem analizuję jego historię medyczną, ich objawy i potencjalne narażenie na różne choroby, aby ustalić, czy możemy natychmiast ustalić diagnozę, czy też, jeśli potrzebujemy badań krwi. Następnie opracowuję plan opieki i, jeśli jest to uzasadnione, wykonuję dalsze rozmowy, aby sprawdzić proces odzyskiwania. "

"Kiedy po raz pierwszy zostałem zatrudniony jako paralegal, odziedziczyłem zaległości 25 zestawów dokumentacji medycznej, które musiały zostać podsumowane, a każda z nich miała setki stron. Jednak jednocześnie musiałem pomóc adwokatowi przygotować się na trzy główne przypadki, a po prostu nie było wystarczająco dużo godzin w ciągu dnia. Po wyjaśnieniu problemu mojemu przełożonemu, ona i adwokat zgodzili się zapłacić mi, żebym przyjechał w sobotnie poranki, aby skupić się na zaległościach - w ten sposób mogłem go wyeliminować za miesiąc ".

"Kiedy dołączyłem do zespołu w Great Graphics jako dyrektor artystyczny, projektanci stali się niedorzeczni i mało inspirujący ze względu na byłego dyrektora, który próbował mikro-zarządzać każdym krokiem w procesie projektowania. Korzystałem z cotygodniowych dyskusji przy okrągłym stole, aby uzyskać kreatywny wkład i upewniłem się, że każdy projektant otrzymał pełną autonomię, aby wykonać najlepszą pracę. Wprowadziłem także comiesięczne konkursy zespołowe, które pomogły budować morale, wywoływać nowe, ekscytujące pomysły i usprawniać współpracę. "

Listy umiejętności: Umiejętności zatrudnienia podane przez Job | Listy umiejętności do CV | Umiejętności, aby nie wkładać CV