Hard Skills vs. Soft Skills: Jaka jest różnica?

Podczas procesu rekrutacji i poszukiwania pracy pracodawcy poszukują kandydatów z dwoma zestawami umiejętności: umiejętnościami twardymi i umiejętnościami miękkimi . Jaka jest różnica między tymi rodzajami umiejętności? Przejrzyj informacje o twardych i miękkich umiejętnościach , z przykładami każdego z nich.

Różnica między twardymi umiejętnościami a miękkimi umiejętnościami

Umiejętności twarde to zdolności do uczenia się lub zestawy umiejętności, które można łatwo policzyć. Zazwyczaj uczysz się twardych umiejętności w klasie, poprzez książki lub inne materiały szkoleniowe lub w pracy.

Przykłady twardych umiejętności obejmują:

Te twarde umiejętności są często wymienione w liście przewodnim i CV, i są łatwe do rozpoznania przez pracodawcę lub rekrutera.

Umiejętności miękkie, z drugiej strony, są subiektywnymi umiejętnościami, które są trudniejsze do oszacowania. Znane również jako "umiejętności ludzi" lub " umiejętności interpersonalne ", umiejętności miękkie odnoszą się do sposobu, w jaki się odnosisz i interakcji z innymi ludźmi.

Przykłady umiejętności miękkich obejmują:

Top Skills Pracodawcy szukają

Podczas gdy pewne twarde umiejętności są niezbędne na każdej pozycji, pracodawcy coraz częściej szukają kandydatów do pracy o szczególnych umiejętnościach miękkich. Wynika to z faktu, że o ile pracownikowi łatwo jest przeszkolić nowego pracownika o szczególnie trudnych umiejętnościach (takiego jak korzystanie z określonego programu komputerowego), o wiele trudniej jest wyszkolić pracownika o miękkich umiejętnościach (takich jak cierpliwość). ).

Oto lista niektórych najlepszych umiejętności, jakie pracodawcy poszukują w kandydatach do pracy. Wykorzystaj te umiejętności w swoim CV, listach motywacyjnych i wspomnij o nich podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Podkreśl twarde i miękkie umiejętności

W trakcie procesu ubiegania się o pracę powinieneś więc podkreślić swoje twarde i miękkie umiejętności.

W ten sposób, nawet jeśli brakuje ci szczególnych umiejętności wymaganych przez firmę, możesz podkreślić szczególną, delikatną umiejętność, która, jak wiesz, byłaby cenna na stanowisku.

Na przykład, jeśli praca wymaga pracy nad kilkoma projektami grupowymi, pamiętaj o podkreśleniu swojego doświadczenia i umiejętności jako gracza zespołowego oraz zdolności komunikowania się z członkami zespołu.

Jak wyróżnić swoje umiejętności

Będziesz chciał upewnić się, że potencjalni pracodawcy są świadomi twoich umiejętności podczas procesu składania podania o pracę. Oznacza to podkreślenie twoich twardych i miękkich umiejętności w twoim CV i liście motywacyjnym, a także wymienianie wzmianek o twoich umiejętnościach podczas rozmów kwalifikacyjnych.

Włącz umiejętności do swojego CV. W swoim CV możesz dołączyć sekcję umiejętności, która zawiera listę odpowiednich umiejętności. Możesz także wskazać swoje umiejętności w zakresie opisu stanowiska pracy. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę, w której musisz posiadać wiedzę prawniczą, a także skutecznie komunikować się z klientami, możesz dołączyć podobne doświadczenie w opisach stanowisk.

Umieść odpowiednie umiejętności w swoim liście motywacyjnym . Twój list motywacyjny jest również okazją do podkreślenia obu zestawów umiejętności. Jeśli chodzi o umiejętności miękkie, zamiast mówić, że masz delikatne umiejętności, udowodnij, że je masz.

Na przykład, zamiast mówić "Mam umiejętności przywódcze", możesz powiedzieć: "W mojej roli w firmie ABC kierowałem zespołem sprzedaży, aby rejestrować liczby, tworząc strukturę premii, która generowała dobre wyniki."

Podziel się swoimi umiejętnościami podczas rozmów kwalifikacyjnych. Podczas wywiadów technika odpowiedzi wywiadu STAR może pomóc ci pochwalić się umiejętnościami miękkimi.

Przejrzyj listę umiejętności

Ale które umiejętności należy podkreślić? Przejrzyj tę listę umiejętności dotyczących CV, listów motywacyjnych i wywiadów, umiejętności zatrudnienia dla różnych typów prac i informacji o umiejętnościach związanych z pracą , aby uzyskać inspirację, które umiejętności powinny podkreślać podczas składania podania o pracę.

Przeczytaj uważnie opis stanowiska, aby dowiedzieć się, jakich umiejętności poszukuje pracodawca. Wreszcie, istnieją pewne umiejętności, których nie powinieneś uwzględniać.

Przejrzyj listę umiejętności, których nie możesz umieścić w swoim CV .

Czytaj więcej: Zestaw umiejętności | Wskazówki dotyczące odpowiadanie na pytania związane z rozmowami kwalifikacyjnymi Lista umiejętności miękkich | Top Skills Pracodawcy Szukaj w Job Applicants | Wznów Sekcję Umiejętności