Definicja współpracy, umiejętności i przykłady

Współpraca ma zasadnicze znaczenie w prawie wszystkich aspektach życia i pracy, a prawie każda możliwa do wyobrażenia praca w biznesie wiąże się dziś z przynajmniej wspólnym wysiłkiem członków zespołu, aby współpracować ze sobą. To sprawia, że ​​współpraca jest podstawową umiejętnością w większości sektorów świata pracy.

Czym jest Workplace Collaboration?

Co to jest współpraca i jak możesz to zrobić skutecznie? Definicja słowa "współpraca" odnosi się do działania polegającego na pracy z kimś innym w celu stworzenia czegoś lub wytworzenia czegoś.

Umiejętności współpracy pozwalają pracownikom efektywnie współpracować z innymi współpracownikami. Skuteczna współpraca wymaga ducha współpracy i wzajemnego szacunku. Pracodawcy zazwyczaj szukają pracowników, którzy działają efektywnie w ramach zespołu i są gotowi zrównoważyć osobiste osiągnięcia z celami grupowymi.

Strony, które współpracują ze sobą

W niektórych przypadkach współpracujące zespoły są członkami tego samego działu pracującego nad bieżącą działalnością wymagającą koordynacji. W innych przypadkach zespoły międzywydziałowe są tworzone w celu utworzenia zespołów interdyscyplinarnych, których zadaniem jest ukończenie specjalnych projektów w wyznaczonym terminie.

Współpraca może również zachodzić między wieloma różnymi typami partnerów, między szefami i podwładnymi. Nawet różne firmy mogą czasami współpracować. W takim przypadku współpraca nie zawsze ma miejsce pomiędzy członkami tej samej firmy.

Dostawcy usług mogą współpracować z klientami w celu osiągnięcia celów, a dostawcy mogą współpracować z klientami w celu wytworzenia produktów lub usług.

Współpraca może również odbywać się pomiędzy osobami spoza własnego obszaru zatrudnienia, w tym partnerami biznesowymi, klientami, klientami, kontrahentami, wolontariuszami i dostawcami.

Elementy udanej współpracy

Idea współpracy wydaje się dość prosta - po prostu współpracujcie razem. Ale to coś więcej.

Jeśli chcesz współpracować z innymi nad projektem, pamiętaj, aby uwzględnić wszystkie te elementy udanej współpracy:

1. Jasne definicje i porozumienia dotyczące roli partnerów w procesie współpracy.
2. Otwórz komunikację wewnątrz zespołów, aby wymieniać się informacjami niezbędnymi do wykonywania zadań.
3. Konsensus co do celów i metod realizacji projektów lub zadań. Nie ruszaj się naprzód, dopóki wszyscy członkowie nie osiągną porozumienia.
4. Uznanie i szacunek dla wkładu wszystkich współpracowników. Ważne jest, aby udzielić kredytu tam, gdzie jest należny kredyt.
5. Identyfikacja przeszkód i rozwiązywanie problemów we współpracy w miarę ich pojawiania się. Praca zespołowa jest niezbędna przez cały czas.
6. Cele grupowe znajdują się powyżej osobistej satysfakcji i / lub uznania. Bardzo ważne jest, aby osiągnąć pożądane wyniki projektu - nie chodzi tu o indywidualne cele.
7. Gotowość przepraszania za błędy i zdolność wybaczania innym za pomyłki. Trzymanie urazy lub sabotowanie wysiłków innych członków zespołu po prostu nie może się zdarzyć.

Przykłady umiejętności współpracy

A - L

M - Z

Chociaż współpraca jest często określana jako " miękka umiejętność ", w dzisiejszym miejscu pracy jest tak samo ważna jak twarde umiejętności, takie jak wykształcenie lub wiedza techniczna. I chociaż umiejętności współpracy mogą nie być wrodzone niektórym osobom, można je łatwo nauczyć się i ćwiczyć do perfekcji.