Dowiedz się więcej o aktywnych umiejętnościach słuchania za pomocą przykładów

Aktywne słuchanie to proces, w którym dana osoba zabezpiecza informacje od innej osoby lub grupy. Element "aktywny" obejmuje podejmowanie kroków w celu wyciągnięcia informacji, które w innym przypadku mogłyby nie zostać udostępnione. Nawet jeśli jesteś osobą, z którą rozmawiasz na temat pracy, pomyśl o "aktywnym" słuchaniu jako o swojej złotej szansie na "rozmowę kwalifikacyjną" i budowanie relacji z prowadzącym rozmowę (wywiadami). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat budowania aktywnych umiejętności słuchania, a także przejrzyj kilka przykładów.

Dlaczego aktywne słuchanie jest ważne?

Podobnie jak krytyczne myślenie i rozwiązywanie problemów , aktywne słuchanie jest miękką umiejętnością, która cieszy się dużym uznaniem ze strony pracodawców. Podczas rozmów kwalifikacyjnych o pracę, używanie technik aktywnego słuchania może pomóc pokazać ankieterowi, w jaki sposób twoje umiejętności interpersonalne mogą wyciągnąć ludzi.

Aktywne słuchanie może również znacznie zmniejszyć nerwowość, jaką możesz odczuwać podczas wywiadu, ponieważ przekierowuje skupienie z tego, co dzieje się w twojej głowie, na potrzeby Twojego pracodawcy lub ankietera. To doskonała umiejętność doskonalenia się, jeśli osobiste wywiady sprawią, że będziesz trochę niespokojny.

Skupiając uwagę, poprzez aktywne słuchanie, bezpośrednio od osoby przeprowadzającej wywiad, udowadniasz, że: a) interesujesz się wyzwaniami i sukcesami organizacji; b) są gotowi pomóc im rozwiązać problemy związane z pracą, oraz c) są zawodnikami zespołowymi, a nie są niczym więcej niż samozbierającym się kandydatem do pracy.

Wysłuchaj uważnie pytań ankietera, poproś o wyjaśnienia, jeśli to konieczne, i poczekaj, aż ankieter zakończy rozmowę, aby odpowiedzieć. Ważne jest, aby nie przerywać lub, co gorsza, spróbować odpowiedzieć na pytanie, zanim dowiesz się, o co pyta ankieter.

Przykłady aktywnych technik słuchania

Istnieje wiele technik aktywnego słuchania, które poprawią wrażenie, jakie możesz zrobić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Techniki aktywnego słuchania obejmują:

Przykłady aktywnego słuchania

Często łatwiej jest się uczyć, czytając przykłady. Oto kilka przykładów wypowiedzi i pytań związanych z aktywnym słuchaniem:

Korzystając z tych technik aktywnego słuchania, zaimponujesz swojemu rozmówcy jako rozważnemu, analitycznemu, wysoce pożądanemu kandydatowi na stanowisko. Pomyśl o możliwych sytuacjach, które mogą wystąpić podczas rozmowy kwalifikacyjnej i wymyśl strategie, które pozwolą ci aktywnie słuchać.

Poprawianie umiejętności miękkich

Nigdy nie lekceważ potęgi "miękkich umiejętności" (znanych również jako "umiejętności ludzi"), takich jak aktywne słuchanie, rozwiązywanie problemów , elastyczność , motywacja, przywództwo i praca zespołowa . Twoje CV lub CV mogą wyglądać świetnie, ale nie zapomnij o odżywianiu swoich umiejętności miękkich .

Specjalnie dla młodych, początkujących kandydatów z ograniczonym doświadczeniem zawodowym, umiejętności te często decydują o tym, czy pracodawca będzie skłonny podjąć ryzyko związane z zatrudnieniem ich nad innymi, którzy mogą mieć większe doświadczenie (ale prawdopodobnie słabszymi talentami komunikacji interpersonalnej). ). Nie zapomnij podkreślić swoich umiejętności miękkich podczas rozmowy kwalifikacyjnej (a nawet w swoim CV).