Krytyczne myślenie Definicja, umiejętności i przykłady

Umiejętności krytycznego myślenia i słowa kluczowe dla CV, listów motywacyjnych i wywiadów

Krytyczne myślenie jest jedną z najbardziej pożądanych umiejętności w prawie każdej branży. Odnosi się do umiejętności obiektywnej analizy informacji i dokonywania rozsądnego osądu.

Poniżej znajduje się lista umiejętności krytycznego myślenia, których pracodawcy szukają w życiorysach, listach motywacyjnych, aplikacjach i wywiadach. Zapoznaj się ze szczegółową listą pięciu najważniejszych umiejętności krytycznego myślenia, a także list podrzędnych.

Poniżej dowiesz się, jak zademonstrować swoje umiejętności krytycznego myślenia podczas poszukiwania pracy.

Dlaczego pracodawcy cenią umiejętności krytycznego myślenia

Krytyczne myślenie obejmuje ocenę źródeł takich jak dane, fakty, obserwowalne zjawisko i wyniki badań. Dobrzy myśliciele krytyczni mogą wyciągnąć rozsądne wnioski z zestawu informacji i rozróżnić użyteczne i mniej użyteczne szczegóły w celu rozwiązania problemu lub podjęcia decyzji.

Pracodawcy chcą kandydatów, którzy potrafią ocenić sytuację za pomocą logicznej myśli i wymyślą najlepsze rozwiązanie. Ktoś, kto ma umiejętności krytycznego myślenia, może mieć zaufanie do samodzielnego podejmowania decyzji i nie potrzebuje stałego trzymania się za ręce.

Okoliczności wymagające krytycznego myślenia różnią się w zależności od branży. Niektóre przykłady obejmują:

Jak korzystać z list umiejętności

Jeśli krytyczne myślenie jest kluczową frazą w ofertach pracy, o które się starasz, pamiętaj, aby podkreślić swoje umiejętności krytycznego myślenia podczas poszukiwania pracy.

Po pierwsze, możesz użyć krytycznych słów kluczowych (analitycznych, rozwiązywania problemów, kreatywności itp.) W swoim CV .

W opisie historii pracy możesz uwzględnić dowolne z poniższych umiejętności, które dokładnie opisują Ciebie. Możesz je również uwzględnić w podsumowaniu podsumowania , jeśli je masz.

Po drugie, możesz dołączyć te krytyczne umiejętności myślenia do listu motywacyjnego . W treści listu możesz wymienić jedną lub dwie z tych umiejętności i podać konkretny przykład czasu, w którym zademonstrowałeś te umiejętności w pracy. Pomyśl o czasach, kiedy musisz przeanalizować lub ocenić materiały, aby rozwiązać problem.

Na koniec możesz użyć tych słów umiejętności w wywiadzie . Porozmawiaj o czasie, kiedy miałeś do czynienia z konkretnym problemem lub wyzwaniem w pracy i wyjaśnij, jak zastosowałeś krytyczne myślenie, aby go rozwiązać. Spróbuj użyć niektórych słów kluczowych wymienionych poniżej, aby odpowiednio odpowiedzieć na pytania ankietera.

Niektórzy ankieterzy podadzą hipotetyczny scenariusz lub problem i poprosią cię o skorzystanie z umiejętności krytycznego myślenia, aby go rozwiązać. W takim przypadku należy dokładnie wyjaśnić proces myślenia ankieterowi. Zazwyczaj koncentruje się bardziej na tym, w jaki sposób dochodzisz do swojego rozwiązania, niż na samym rozwiązaniu. Ankieter chce zobaczyć, jak korzystasz z analizy i oceny (kluczowe elementy krytycznego myślenia).

Oczywiście każda praca będzie wymagać różnych umiejętności i doświadczeń, dlatego upewnij się, że dokładnie czytasz opis stanowiska i koncentrujesz się na umiejętnościach wymienionych przez pracodawcę.

Pięć najważniejszych umiejętności krytycznego myślenia
1. Analytical

Częścią myślenia krytycznego jest umiejętność uważnego zbadania czegoś, czy jest to problem, zestaw danych, czy tekst. Osoby posiadające umiejętności analityczne mogą badać informacje, a następnie rozumieć, co one oznaczają i co one reprezentują.

2. Komunikacja

Często będziesz musiał podzielić się swoimi wnioskami z pracodawcami lub z grupą kolegów. Musisz umieć komunikować się z innymi, aby skutecznie dzielić się swoimi pomysłami. Być może trzeba również zaangażować się w krytyczne myślenie z grupą. W takim przypadku będziesz musiał pracować z innymi i skutecznie komunikować się, aby znaleźć rozwiązania złożonych problemów.

3. Kreatywność

Krytyczne myślenie często wiąże się z pewnym poziomem kreatywności . Może zajść potrzeba wykrycia wzorców w informacji, na którą patrzysz, lub znalezienia rozwiązania, o którym nikt wcześniej nie myślał. Wszystko to wymaga kreatywnego spojrzenia.

4. Otwarty umysł

Aby myśleć krytycznie, musisz być w stanie odłożyć na bok wszelkie założenia lub osądy i po prostu analizować otrzymywane informacje. Musisz być obiektywny, oceniać pomysły bez uprzedzeń.

5. Rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemów to kolejna kluczowa umiejętność krytycznego myślenia, która polega na analizowaniu problemu, generowaniu rozwiązania i wdrażaniu, a następnie ocenie tego planu. W końcu pracodawcy nie chcą po prostu pracowników, którzy potrafią krytycznie myśleć o informacjach. Muszą również mieć możliwość znalezienia praktycznych rozwiązań.

Przeczytaj więcej: Umiejętności zatrudnienia podane przez Job | Listy umiejętności do CV | Miękkie i twarde umiejętności | Lista słów kluczowych dla CV i listów motywacyjnych