Uzyskaj odpowiedzi na pytania na temat motywacji

Pytania do rozmowy motywacyjnej są częstą częścią procesu rozmowy kwalifikacyjnej. Bardzo typową formą pytania jest " Co cię motywuje? ", Ale są też inne warianty. Wszelkie pytania dotyczące motywacji pomagają zatrudnić menedżerów w zrozumieniu tego, co czujesz entuzjastycznie, co napędza Twój sukces, i czy to, co Cię motywuje, jest dobre dopasowanie do obowiązków związanych z pracą.

Spójrz na kilka typowych sposobów, w jakich ankieterzy pytają kandydatów o motywacje, i zasięgnij porady na temat najlepszych odpowiedzi, a także odpowiedzi, których należy unikać.

Co to jest motywacja?

Najpierw przyjrzyjmy się dokładnie, jaka jest motywacja. W codziennym użyciu termin motywacja jest często używany do opisania, dlaczego dana osoba coś robi. Możesz zdefiniować to jako proces, który pomaga kierować się celami. Motywacja jest tym, co powoduje, że musimy działać, niezależnie od tego, czy dostajemy szklankę wody, aby zmniejszyć pragnienie, czy czytamy książkę, aby zdobyć wiedzę.

Istnieją dwa różne rodzaje motywacji. Zewnętrzne motywacje to takie, które powstają spoza osoby i często obejmują nagrody, takie jak trofea, pieniądze, uznanie społeczne lub pochwały. Motywacje wewnętrzne to te, które powstają z wnętrza jednostki, takie jak wykonywanie skomplikowanej krzyżówki wyłącznie dla osobistej satysfakcji z rozwiązania problemu.

Odpowiadanie na pytania dotyczące wywiadów na temat motywacji

Podczas rozmów kwalifikacyjnych często najlepiej podkreślać wewnętrzne motywacje, a nie zewnętrzne.

Zanim przeprowadzisz rozmowę kwalifikacyjną, przejrzyj opis zadania i dowiedz się jak najwięcej o stanowisku. Następnie dostosuj swoje odpowiedzi do tego, co byłoby dobrze dopasowane do tego, czego szuka pracodawca u kandydata. Zapoznaj się także z przykładami umiejętności motywacyjnych .

Twoja odpowiedź będzie różnić się w zależności od tła i doświadczeń, ale będziesz chciał być pozytywny.

W swojej odpowiedzi podziel się swoim entuzjazmem i tym, co najbardziej lubisz w swojej ostatniej lub obecnej pracy.

Najlepsze odpowiedzi

Najlepsze odpowiedzi na pytania motywacyjne są uczciwe, a jednocześnie powinny łączyć się z pracą, do której się wybierasz; Twoja odpowiedź powinna zdecydowanie sugerować, że byłbyś bardzo zmotywowany i dostosowany do pracy.

Tak więc, przygotowując się do odpowiedzi na to pytanie, powinieneś pomyśleć o:

Niezależnie od tego, co powiesz, musisz poprzeć je przykładami ze studiów, doświadczenia zawodowego i działalności wolontariackiej, a także powinno odnosić się do umiejętności i zdolności potrzebnych do wykonywania pracy, do której się wybierasz.

Przykładowe odpowiedzi:

Czego unikać Mówiąc

Jak zawsze, są pewne odpowiedzi, które nie będą dobrze odzwierciedlać ciebie jako kandydata.

Jeśli jesteś zmotywowany przez czynniki, które nie są zaangażowane w opis zadania, będzie to oznaczać flagę dla ankietera. Na przykład, jeśli mówisz, że jesteś osobą motywowaną komunikacją interpersonalną i współpracujesz z ludźmi, ale praca jest pozycją księgową z niewielką interakcją z innymi, nie będziesz uważany za dobrze nadającego się do tej pracy.

Unikaj odpowiedzi, które wymieniają pieniądze (twoja pensja, premia, prowizja itd.) Jako czynnik motywujący. Wprawdzie wypłata i świadczenia finansowe są ważnym powodem do pracy, ale nie jest to odpowiedź, którą ankieterzy chcą usłyszeć. Motywując się chwaleniem i uznaniem najlepiej jest także unikać odpowiedzi.

Na koniec postaraj się przedstawić szczerą lub konkretną odpowiedź.

Niejasne odpowiedzi nie są pomocne dla ankieterów. Pamiętaj, każde pytanie jest okazją, aby pokazać swoje mocne strony.