Jak odpowiedzieć na pytania dotyczące wywiadu O oczekiwaniach pracy

W wielu przypadkach osoby przeprowadzające wywiady będą chciały dowiedzieć się, czego oczekiwałeś od ostatniej pracy, kiedy byłeś zatrudniony, więc przygotuj się do udzielenia odpowiedzi na pytanie, na jakie składa się pytanie: "Jakie były twoje oczekiwania odnośnie ostatniej pracy i do jakiego stopnia zostały spełnione?".

Pracodawcy chcą wiedzieć o swoich przeszłych oczekiwaniach, aby sprawdzić, czy to, czego oczekiwałeś od ostatniego pracodawcy, było uzasadnione, jak dobrze ci się to udało i czy Twoje oczekiwania odpowiadają zadaniom związanym z nowym stanowiskiem.

Chociaż nie ma właściwej odpowiedzi na to pytanie , chcesz być szczery, pozytywny i konkretny. Poniżej znajdują się wskazówki, jak odpowiedzieć na pytanie, a także przykładowe odpowiedzi.

Jak odpowiadać na pytania dotyczące oczekiwań

Najlepszym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie, jest przedyskutowanie tego, czego się spodziewałeś, kiedy podjąłeś pracę i podanie przykładów, jak to stanowisko wypracowało dla ciebie. Poniżej znajduje się kilka bardziej konkretnych wskazówek, jak odpowiedzieć na to pytanie.

Bądź szczery, ale pozytywny. Jeśli praca nie była dokładnie taka, jakiej oczekiwałeś, wspominaj o tym. Jednak powinieneś skupić się na samej pracy, a nie firmie, szefie lub współpracownikach (jeśli stanowili problem). Uważaj, jak odpowiadasz i nie skupiaj się zbytnio na negatywu. Zamiast tego zajmij się najważniejszymi punktami pracy. Gdy praca, z którą rozmawiasz, jest bardzo podobna do poprzedniej, nie chcesz tracić szacunku dla nowej pracy, ponieważ nie lubiłeś starej.

Bądź rozsądny. Być może miałeś nierealistycznie wysokie oczekiwania wobec poprzedniej pracy i nie zostały spełnione. Nie podziel się nierealistycznymi oczekiwaniami w wywiadzie. Skoncentruj się na realistycznych oczekiwaniach dotyczących pracy - nie chcesz wyglądać na pracownika, który oczekuje zbyt wiele od stanowiska, współpracowników lub firmy.

Być specyficznym. Odpowiadając, bądź konkretny. Możesz skupić się na jednym z wielu tematów odnosząc się do "oczekiwań", od środowiska biurowego do przypisanych obowiązków do wsparcia ze strony pracodawcy. Po wybraniu punktu docelowego odpowiedzi przygotuj przykłady, które możesz udostępnić ankieterowi. Na przykład, jeśli Twoja praca polegała na tworzeniu aplikacji internetowych, omawiaj szczegółowo opracowane programy i obowiązki, które otrzymałeś.

Nie skupiaj się na pieniądzach. Podczas gdy możesz skupić się na różnych tematach, pieniądze nie są jednym z nich. To, czy byłeś zadowolony czy niezadowolony ze swojej pensji, nie jest ważne dla ankietera. Jeśli koncentrujesz się na wynagrodzeniu, osoba przeprowadzająca wywiad martwi się, że bardziej zależy Ci na pieniądzach niż na samej pracy.

Pomyśl o obecnej pracy. Wybierając punkt skupienia odpowiedzi, zachowaj pracę, o którą się starasz. Zastanów się, jakie masz oczekiwania związane z tą pracą i połącz je z oczekiwaniami na poprzednią pracę. Na przykład, być może wiesz, że ta firma zapewnia rozwój zawodowy wielu pracownikom, i to jest dla ciebie ważne. W takim przypadku możesz wspomnieć o możliwościach szkolenia w zakresie rozwoju zawodowego, które pomogły ci osiągnąć Twoje cele na ostatniej pracy.

Przygotuj się na kolejne pytanie . Przygotuj się do dyskusji na temat tego, czego oczekujesz od przełożonego i od firmy.

Przykłady najlepszych odpowiedzi

Oto przykładowe odpowiedzi na wywiady, które możesz edytować w celu dopasowania do osobistych doświadczeń i tła:

Przeczytaj więcej: Wywiad Pytania i odpowiedzi | Wywiad Pytania do Ask