Jak odpowiedzieć na pytania Wywiad o swojej wymarzonej pracy

"Powiedz mi o swojej wymarzonej pracy?" może być trudnym pytaniem do wywiadu. Nawet jeśli twoja wymarzona praca może nie mieć nic wspólnego z pracą, o którą rozmawiasz, nie wspominaj o tym, jeśli nie jest ona powiązana. Zamiast tego postaraj się połączyć swoją odpowiedź z pozycją, z którą rozmawiasz.

Dowiedz się więcej o tym, jakie informacje ankieterzy mają nadzieję odkryć dzięki Twojej odpowiedzi, a także niektóre wskazówki i zalecenia dotyczące odpowiedzi na to pytanie.

Dlaczego ankieterzy zadają to pytanie?

W wywiadzie potencjalny pracodawca prawdopodobnie skoncentruje się na ustaleniu, czy posiadasz odpowiednie umiejętności, aby odnieść sukces w pracy .

Będą jednak również zainteresowani tym, jak zmotywowani jesteście do wykonywania pracy i czy będziecie zadowoleni ze stanowiska. To pytanie z wywiadu pomaga ankieterom ocenić Twoją motywację . Twoja odpowiedź może również rzucić okiem na twoje wartości, pasje i priorytety jako pracownika.

Co wspomnieć

Idealnie, twoja odpowiedź na pytanie powinna odnosić się do niektórych elementów pracy. Na przykład, jeśli pozycja jest stanowiskiem obsługi klienta, możesz powiedzieć, że twoja wymarzona praca miałaby wysoki poziom interakcji z klientami.

Możesz także skupić się na branży w odpowiedzi na to pytanie: Jeśli ubiegasz się o pracę w organizacji non-profit zajmującej się środowiskiem, możesz wspomnieć o swojej pasji do ochrony środowiska.

Inną opcją jest ułożenie odpowiedzi wokół idealnej kultury firmy i środowiska pracy. Na przykład możesz powiedzieć, że chcesz pracować w środowisku zespołowym lub być częścią namiętnego zespołu. Po prostu upewnij się, że wspomniane środowisko jest zgodne z kulturą w miejscu pracy.

Aby przygotować odpowiedź, przeanalizuj, co Ci odpowiada:

Wróć do listy ofert pracy i przejrzyj opis stanowiska i wymagania, aby znaleźć to, co najbardziej podnieca i interesuje cię o pozycję. W swojej odpowiedzi możesz odnieść się zarówno do umiejętności, które obecnie posiadasz , jak i tych, które chcesz wykorzystać , i tych, które Twoim zdaniem mogą się rozwijać na tym stanowisku.

Wykonaj burzę mózgów i stwórz profil stanowiska, aby pomóc w znalezieniu odpowiedzi

Zastanów się, czego chcesz w pracy i stwórz "profil" idealnej pracy, która obejmuje niektóre z tych funkcji.

Twoja "wymarzona praca" nie musi być konkretną pozycją, np. "Account Executive" lub "Public Relations Director", ale może obejmować różne obowiązki, które chciałbyś mieć jako część swojego stanowiska. Twój profil może również zawierać umiejętności, z których korzystasz i rodzaj kultury firmy, w której się rozwijasz.

Upewnij się, że niektóre z tych elementów pasują do opisu pracy, o którą się ubiegasz.

Udostępnianie przykładów

Twoja odpowiedź może być bardziej przekonująca, jeśli zastanowisz się, dlaczego te działania były satysfakcjonujące w przeszłości i jak Twój zestaw umiejętności pasuje do rodzaju wykonywanej pracy.

Przygotuj się, by podzielić się z wami kilkoma przykładami wykorzystania tych umiejętności w przeszłości.

Skoncentruj się na teraźniejszości i przyszłości

Innym sposobem, aby odpowiedzieć na to pytanie, jest wspomnienie o pewnym celu, do którego chcesz dotrzeć poprzez "wymarzoną pracę". Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w organizacji ekologicznej o charakterze non-profit, możesz wspomnieć, że istotnym elementem jest Twojej wymarzonej kariery byłaby rolą, która przyczyni się do rozwoju zielonej agendy.

W końcu kluczem do odpowiedzi "Powiedz mi o swojej wymarzonej pracy" jest przekazanie długoterminowego zainteresowania pozycją wysokiego szczebla, bez przesłonięcia zainteresowania pracą, o którą się ubiegasz.

Czego nie wspomnieć w swojej odpowiedzi

Podobnie jak w przypadku pytań otwartych, łatwo czuć, że wszystko idzie. Ale nadal jesteś w rozmowie kwalifikacyjnej, a twoje odpowiedzi będą dokładnie badane.

Odpowiedzi, które są zbyt imponujące - na przykład moja wymarzona praca to CEO - są odpychające. A jeśli Twoim marzeniem jest pisanie powieści profesjonalnie lub bycie sommelierem, to informacje najlepiej zachować dla siebie podczas wywiadu dla stanowiska księgowego personelu. Oto kilka innych rzeczy, których możesz uniknąć w swojej odpowiedzi:

Więc, jaka jest twoja wymarzona praca? Przykładowe odpowiedzi

Więcej pytań do rozmowy kwalifikacyjnej i odpowiedzi