Zrozumienie kultury firmy

Czym jest kultura firmy i jak wpływa ona na miejsce pracy? Kultura firmy jest osobowością firmy. Definiuje środowisko, w którym pracują pracownicy. Kultura firmy obejmuje wiele elementów, w tym środowisko pracy, misję firmy, wartość, etykę, oczekiwania i cele.

Na przykład niektóre firmy mają kulturę zespołową z udziałem pracowników na wszystkich poziomach, podczas gdy inne mają bardziej tradycyjny i formalny styl zarządzania.

Inne firmy mają zwyczajne miejsce pracy bez wielu zasad i przepisów.

Google to przykład organizacji o wyraźnej kulturze firmy. Według strony internetowej, firma wciąż czuje się jak mała firma o nieformalnej atmosferze, mimo że bardzo się rozwinęła: "W porze obiadowej, prawie wszyscy jedzą w kawiarni w biurze, siedząc przy jakimkolwiek stole i otwierając rozmowy z Googlerami z różne zespoły ... Każdy pracownik jest bezpośrednim współpracownikiem ... Nikt nie waha się zadawać pytań bezpośrednio Larry'emu lub Sergeyowi podczas naszych cotygodniowych spotkań "all-hands" ("TGIF") - lub siusiać w siatkówkę przez sieć korporacyjnego oficera.

Dlaczego kultura firmy ma znaczenie?

Kultura firmy jest ważna dla pracowników, ponieważ pracownicy są bardziej skłonni do spędzania czasu w miejscu pracy, gdy pasują do kultury firmy. Pracownicy lubią pracę, gdy ich potrzeby i wartości są zgodne z obowiązującymi w miejscu pracy.

Mają tendencję do rozwijania lepszych relacji ze współpracownikami i są jeszcze bardziej produktywni.

Z drugiej strony, jeśli pracujesz dla firmy, w której nie pasujesz do kultury firmy, możesz czerpać znacznie mniej przyjemności ze swojej pracy. Na przykład, jeśli wolisz pracować niezależnie, ale pracować dla firmy, która kładzie nacisk na pracę zespołową (lub ma wspólne przestrzenie biurowe), prawdopodobnie będziesz mniej szczęśliwy i mniej wydajny.

Kiedy pracujesz w firmie o tradycyjnym stylu zarządzania, twoje obowiązki w pracy będą jasno zdefiniowane i mogą nie istnieć możliwości rozwoju bez przeprowadzenia formalnego procesu promocji lub transferu . W bardziej nieformalnym miejscu pracy pracownicy często mają możliwość wzięcia udziału w nowych projektach i dodatkowych ról, o ile pozwala na to czas.

Jeśli szukasz firmy, w której fajnie jest pracować , kultura firmy będzie dużym elementem w podejmowaniu decyzji przy ocenie potencjalnych pracodawców.

Kultura firmy jest również ważna dla pracodawców, ponieważ pracownicy, którzy pasują do kultury firmy, są nie tylko bardziej zadowoleni, ale i wydajniejsi. Kiedy pracownik wpisuje się w kulturę, prawdopodobnie będzie też chciał pracować dla tej firmy dłużej. W ten sposób pracodawcy mogą poprawić wydajność i zatrzymanie pracowników dzięki silnej kulturze biurowej.

Jak mogę się dowiedzieć o kulturze firmy?

Podczas poszukiwania pracy ważne jest, aby szukać pracy, w której pasowałbyś do kultury firmy. Jednak nie zawsze łatwo jest zrozumieć kulturę firmy. Poniżej znajdują się wskazówki dotyczące oceny kultury firmy podczas poszukiwania pracy:

Upewnij się, że jest dobre dopasowanie

Praca to nie tylko pensja, a biorąc pod uwagę czas poświęcony na pracę, ważne jest, aby zarówno pracownik, jak i pracodawca upewnili się, że jest dobrze dopasowany. Jeśli nie będziesz zadowolony z pracy lub pracy dla firmy, lepszym rozwiązaniem może być przekazanie szansy i kontynuacja. Zanim zaakceptujesz pracę, której nie masz pewności, skorzystaj z niej, aby upewnić się, że pasuje ona do Twojego zestawu umiejętności , doświadczenia, osobowości i celów na przyszłość.

Powiązane artykuły: Wywiady z kulturą firmy | Rozmowa kwalifikacyjna Pytania i odpowiedzi | Jak badać firmę